כולסטרול (High blood cholesterol)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור


כולסטרול הינו מרכיב הנמצא בכל תא בגופך. הגוף משתמש בכולסטרול על מנת לייצר תאים חדשים ובריאים, כמו גם לייצור הורמונים החיוניים לגוף.

במידה ונמצא כי יש לך ערכי כולסטרול גבוהים, המשמעות היא שייווצרו משקעים שומניים בדפנות כלי הדם שלך. בסופו של דבר, משקעים אלה מקשים על זרימת ואספקת דם בתוך העורקים שלך. 

הלב שלך לא יקבל את אספקת הדם העשירה בחמצן לה הוא זקוק, דבר אשר עלול להגדיל את הסיכוי שלך ללקות בהתקף לב. חוסר אספקת דם למוח שלך יכולה להוביל לאירוע ושבץ מוחי.

ערכי כולסטרול גבוהים (יתר כולסטרול בדם (hypercholesterolemia ניתנים למניעה ולטיפול. תזונה מאוזנת ובריאה, התמדה בפעילות גופנית ולעיתים נטילת תרופות יכולים להועיל רבות בהורדת רמות הכולסטרול בדם.


כולסטרול גבוה? שאל את המומחה בפורום רפואה סינית >>>

סימפטומים


ליתר כולסטרול בדם אין תסמינים. ניתן לגלות ערכים גבוהים של כולסטרול בדם אך ורק על ידי ביצוע בדיקת דם.

סיבות וגורמי סיכון

הכולסטרול נע בכלי הדם שלך, על ידי היצמדות לחלבונים מסוימים. שילוב זה של חלבונים וכולסטרול מכונה בשפה הרפואית ליפרופרוטאין (lipoprotein).
 
ייתכן ושמעת כי קיימים שלושה סוגים שונים של כולסטרול, וזאת בהתאם לסוג של הכולסטרול הנישא על גבי הליפרופרוטאין:

Low-density lipoprotein (LDL)- ה- LDL או "הכולסטרול הרע" משנע את חלקיקי הכולסטרול בגופך. כולסטרול ה- LDL מצטבר בדפנות העורקים שלך, וגורם להם להפוך קשים וצרים.

Very-low-density lipoprotein (VLDL)-סוג זה של ליפרופרוטאין מכיל את הכמות הגדולה ביותר של טריגליצרידים, שהוא סוג של שומן, הנצמד אל החלבונים של הדם. כמו כולסטרול ה- LDL, כך גם כולסטרול ה- VLDL הופך את חלקיקי כולסטרול ה- LDL לגדולים יותר וגורם להיצרות בכלי הדם שלך. 

במידה והינך נוטל תרופות להורדת רמת הכולסטרול בדם שלך, אך הבדיקות שלך עדיין מראות על רמות VLDL גבוהות, ייתכן ותצטרך ליטול תרופה נוספת על מנת להוריד את רמות ה- VLDL בדמך, וזאת מכיוון שה-VLDL עשיר מאוד בטריגליצרידים.

High-density lipoprotein (HDL)-ה- HDL, או "הכולסטרול הטוב" אוגר את רמות הכולסטרול העודפות ומעביר אותן בחזרה אל הכבד.

גורמים רבים הנמצאים בשליטתך – כגון חוסר פעילות גופנית, עודף משקל ותזונה שאינה בריאה ומאוזנת – תורמים לערכי LDL גבוהים מחד ולערכי HDL נמוכים מאידך. גורמים אשר אינם נמצאים בשליטתך ייתכן ויהוו מרכיב נוסף ברמות הכולסטרול שלך. לדוגמא, הגנטיקה שלך יכולה למנוע מן התאים שבגופך להיפטר בצורה יעילה מעודפי כולסטרול ה- LDL הנמצאים בדם שלך או לגרום לכבד שלך לייצר כמויות עודפות של כולסטרול.

סביר להניח כי תסבול מרמות כולסטרול גבוהות העלולות להביא לכדי התפתחות מחלת לב במידה והינך משתייך לאחת מקבוצות הסיכון הבאות:

מעשנים. עישון סיגריות פוגע בדפנות כלי הדם שלך, גורם להם נטייה לצבירת משקעים שומניים. יתר על כל העישון יכול גם לגרום לרמות נמוכות של HDL, או "כולסטרול טוב".

בעלי עודף משקל. במידה ויש לך מדד מסת גוף (body mass index BMI) העולה על 30 כך גם עולה רמת הסיכון שלך לרמות כולסטרול גבוהות.

צורכי תזונה לקויה. מזונות העשירים בכולסטרול, כגון בשר אדום ומוצרי חלב עתירי שומן, יעלו את רמות הכולסטרול הכלליות שלך. אכילת מזונות רוויים, שמקורם במזון מן החי, ושומני טראנס, הנמצאים במזון מתועש כמו עוגיות וקרקרים, יכולים אף הם לגרום לעלייה בערכי הכולסטרול שלך.

מחוסרי פעילות גופנית. פעילות גופנית מסייעת לגופך להעלות את רמות כולסטרול ה- LDL "הטוב" ולהוריד את רמות כולסטרול ה- LDL "הרע". מחסור בפעילות גופנית מספקת מגדיל את הסיכון לרמות כולסטרול גבוהות.

בעלי יתר לחץ דם. יתר לחץ דם המופעל על דפנות העורקים שלך פוגם בעורקים, דבר העלול להחיש את הצטברות המשקעים השומניים עליהם.

חולי סוכרת. ערכים גבוהים של סוכר בדם גורמות להעלאת ערכי כולסטרול ה- LDL ובהורדת ערכי כולסטרול ה- HDL. יתר על כן ערכים גבוהים של סוכר בדם גם פוגמים בציפוי הפנימי של העורקים.

בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה. במידה ואחד ההורים או האחים שלך חלו במחלת לב טרם הגיעם לגיל 55, רמות כולסטרול גבוהות מעמידות אותך בסיכון הגבוה מן הממוצע לפתח מחלת לב.

כולסטרול גבוה? שאל את המומחה בפורום רפואה סינית >>>

תופעות נלוות וסיבוכים

רמות כולסטרול גבוהות עלולות לגרום לטרשת עורקים, שהיא הצטברות מסוכנת של כולסטרול ומשקעים אחרים על גבי דפנות העורקים שלך. משקעים אלה – המכונים פלאק – עלולים להקטין את כמות הדם הזורם דרך העורקים. 

במידה ועורקים אלה המספקים את הדם אל הלב שלך (העורקים הכליליים) נפגמים, ייתכן ותסבול מכאבים בחזה (angina) ותסמינים אחרים של טרשת עורקים.

במידה ומשקעי הפלאק נקרעים או נתלשים מן הדפנות של העורקים, עלול להיווצר קריש דם במקום הקרע – וזה עלול לחסום את אספקת הדם או להשתחרר ולחסום עורק אחר במורד הזרם. 

במידה ואספקת הדם אל הלב שלך מופסקת, תסבול מהתקף לב. במידה ואספקת הדם את המוח שלך מופסקת תסבול מאירוע או שבץ מוחי.

  מאמרים לפי נושא כולסטרול

  מאמרים נוספים  
1.כוח הרצון לעיתים קרובות אינו יכול להתגבר על הדחף הביולוגי לאכילה בכלל ולאכילת פחמימות בפרט.   2.לעיתים הרצון לאכילת פחמימות נגרם מירידה בערכי הסרוטונין במוח,ואז מומלץ לצרוך פחמימות מורכבו...
אנחנו בפתחו של הקיץ, וכמדי שנה מתכננים שוב לרדת במשקל ולהישאר רזים, אך שאלו את עצמכם בכנות, האם לא בכל שנה אני נמצא תמיד באותה הסיטואציה. האם אני לא מבטיח כל שנה כי "השנה אגיע למשקל היעד אחת ול...
המדענים החוקרים את נושא ההשמנה ממשיכים לגלות תגליות חדשות. השמנה היא המחלה הכרונית השכיחה כעת ביותר בעולם, והינה בעצם מגיפה בתאוצה, הגורמת לסיבוכים בריאותיים רבים, ובין היתר היא מהווה גורם סיכון משמ...
בשנים האחרונות נדמה שאחד המאבקים הגדולים של האדם הוא המאבק נגד משקלו. העלייה במודעות של תופעות כמו עודף משקל, השמנת יתר או השמנת ילדים, הביאה את האדם לבנות ולנסות כמה שיותר דרכים להיאבק בתופעות אלו,...
אנחנו לא צריכים לחפש סיבות לבצע פעילות ספורטיבית. מדובר בשחרור של הגוף, הוצאת מרץ, בנייה של הגוף. לעיתים הפעילות הספורטיבית היא תירוץ למפגש חברתי, אך אם בכל זאת אנו צריכים סיבה לפעילות ספורטיבית הרי ה...
גופנו הינו סוג של מנוע. אם לא נקפיד לשים לב לנעשה בו ולשמור עליו אנו עלולים למצוא את עצמנו נאלצים להתמודד עם מחלות לא פשוטות בהן גופנו יחלה. אחת התחומים שאנו צריכים לשים לב אליהם הוא רמת הכולסטרול בגו...
אחת המחלות הקשות שנשים סובלות מהן בזמן ההיריון היא מחלת רעלת הריון. אומנם מדובר במחלה לא שכיחה, אך במקרים קיצוניים היא עלולה להביא לכדי הפסקת היריון עוד בטרם הגיע לסיומו ואף למוות של האם והעובר. הקיצ...
בתחום התזונה והבריאות, המאה ה-21 תיזכר בזכות המאבק בעודף משקל, קרי השמנת יתר בכלל, ומאבק ברמת הכולסטרול בפרט. ממשלות וארגוני בריאות שונים מודעים לסיכונים שיש לרמת כולסטרול גבוה מבחינת האדם, ופועלים כד...
בשנים האחרונות עלתה בעולם בכלל, ובישראל בפרט, המודעות למאבק בתופעת השמנת יתר ועודף משקל. ארגון הבריאות העולמי אף הכריז ב-1998 שהשמנת יתר היא המגיפה הגדולה ביותר שצפויה לעולם במאה ה-21 על מנת לעודד את ...
פעמים רבות אנו עומדים בסופר השכונתי עם שני מוצרים ביד ומתחבטים בשאלה הרת הגורל מה לרכוש. על כל מוצר מוטבעים כיום ערכים שונים על פיהם ניתן לדלות את כל המידע אודות תכולת המוצר וערכי התזונה שלו. אחד הערכ...

רופאים בתחום
דר' לודמילה ציפורין דר' לודמילה ציפורין
סגנית מנהל מחלקה פנימית ב' ביה"ח העמק. קרא עוד
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ