אולקוס, כיב פפטי (Peptic Ulcer Disease)

ראשי

תאור

כיב פפטי (עיכולי), שמוכר יותר בשם אולקוס, הוא פצע שטחי שנוטה להופיע בציפוי הפנימי של דופן הקיבה (כיב קיבה) או בחלק העליון של המעי הדק (כיב תריסריון).

אולקוס מתפתח כשהרירית המגנה שמרפדת של הקיבה או המעי נפגמת ומיצי העיכול מגרים אותה וגורמים להתפתחות פצע בדופן הקיבה או המעי. מיצי הקיבה החומציים, המכילים בתוכם חומצת מלח ואנזימים כגון פפסין (pepsin), יכולים לגרום גם לתחושת צרבת ולפגיעה בוושט, אם תוכן הקיבה חוזר לתוכו מסיבות שונות, כפי שזה עלול לקרות במחלת ריפלוקס.

דימוי של אדם עם אולקוס, כיב פפטי (עיכולי)

טיפול תרופתי הולם מסייע להחלמה במרבית במקרים של אולקוס (כיב קיבה או כיב בתריסריון) ומקל מיד על התסמינים.


סימפטומים


בדרך כלל, אנשים הלוקים באולקוס מתלוננים על התסמינים הבאים:

·         תחושת בעירה, צרב, וכאבים בין הטבור ועצם החזה. חלק מתלוננים על כאבי גב או כאבים בצוואר. הכאב יכול להימשך מספר דקות עד שעות רבות או להופיע לסירוגין במשך שבועות.

·         בדרך כלל, יש הקלה בכאב כשנוטלים תרופות נוגדות חומצה.
·         אובדן התיאבון וירידה במשקל.
·         תחושת נפיחות או בחילה לאחר האוכל.
·         הקאות או  הקאות עם דם או חומר אשר דומה למשקעים של קפה. 
·        דם בצואהצואה בצבע שחור או יציאות בעלות פסים כהים של דם.

סיבות וגורמי סיכון

ישנם שני גורמים עיקריים להופעתו של אולקוס:

·        
זיהום הנוצר כתוצאה מחיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי בקיבה
·         שימוש בתרופות, במיוחד נוגדות דלקת

חיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי ותרופות נוגדות דלקת, במיוחד נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, גורמים לפגיעה ברירית המגנה על הדופן הפנימית של מערכת העיכול. הרירית מונעת ממיצי העיכול לפגוע בקיבה ובמעי.

תופעות נלוות וסיבוכים

לא מומלץ להתעלם מן התסמינים של אולקוס. בעוד שהתסמינים יכולים להיעלם לזמן מה, הכיב בקיבה או בתריסריון עלול להיות עדיין פעיל. בהיעדר טיפול הולם באולקוס, הוא עלול להוביל לבעיות רפואיות מסכנות חיים, לרבות סרטן הקיבה במקרים נדירים. על אף האמור, ייתכן שכיבים מסוימים בקיבה או בתריסריון יחזרו ויהיה צורך בטיפול נוסף ומקיף יותר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון של אולקוס מבוסס על התסמינים שהופיעו אצל המטופל ועל מצב הבריאות הכללי. בנוסף, הרופא יבצע גם בדיקה גופנית מקיפה. לעיתים, אם קיים חשד לאולקוס או מחלה אחרת, כגון קשיי עיכול או גירוי של רירית הקיבה, שתסמיניהם דומים לאלו של האולקוס, הרופא יכול לנסות תחילה טיפול בתרופות כדי להקל, עוד לפני קביעת האבחנה.

הרופא עשוי לבצע בדיקות כדי לגלות נוכחות החיידק הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, קיימות כמה בדיקות לאבחון החיידק: בדיקות דם, נשימה, צואה ורקמה.

הדרך היחידה לקבוע בוודאות אם באמת קיים כיב במערכת העיכול היא לבצע בדיקת גסטרוסקופיה, שמאפשרת לאתר כיב או זיהום הנגרם על ידי חיידקי הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי. בבדיקה זו יוכל הרופא יוכל לבחון את חלל הוושט, הקיבה והמעי הדק מבפנים. במהלך גסטרוסקופיה יוכל הרופא ליטול דגימה קטנה מדופן הקיבה או המעי (ביופסיה) ולשלוח אותה למעבדה כדי אם היא מכילה תאים סרטניים. הבדיקה נחוצה כדי לברר אם התסמינים נגרמים על ידי סרטן קיבה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באולקוס מתבסס ברובו על נטילת תרופות שיצמצמו את כמויות חומצת  הקיבה. במקרה של זיהום על ידי חיידקי ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי. הקפדה על הוראות הרופא בנטילת אנטיביוטיקה תסייע להצלחת הטיפול בחיידק בקיבה.


ניתן להחיש את החלמת הכיב בקיבה ולמנוע את הישנותו על ידי הפסקת עישון וצמצום שתיית האלכוהול. שימוש ממושך בתרופות כגון אספירין (aspirin) , איבופרופן (ibuprofen) , ונפרוקסן (naproxen) יכול להגדיל את הסיכויים לכך שהכיב במערכת העיכול יחזור פעם נוספת.

מניעה

קראו עוד: כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקות דם מור 28/10/2020 12:10
  • קיבלתי תשובות לבדיקה לגילוי הצליאק שערכתי לבני. התוצאה הייתה 14.8. מה זה אומר? האם יש לו צליאק? תודה

  • + הוסף תגובה
התייבשות ענת 27/10/2020 16:33
  • שלום לדר סובלת מלחץ מוגבר לסוגר הושטי העליון עקב כך מתקשה לשתות מספיק מים ולאכול חופשי רזיתי מאד והתייבשתי בשל כך יש לי כאביי תופת אחרי כל שתיה ואכילה לא עוזרים סותרי חומצה עקב כך התייבשתי אין לי רוק הפה יבש כל הזמן שיני כואבות הגרון יבש גם האף נחנקת אין לי אויר גם השפתיים עם שלפוחיות יצא לי פיסורה וטחורים מהיובש לא מתרפא כל עורי יבש יש לי בצקות בגוף העייניים יבשות אין דמעות הגל נגמר נחנקת אין לי אויר מה ניתן לעשות רק התקנת פג או יש פתאון אחר חיתוך בושו ובלוע? עקב היובש מתקשה לבלוע יש טעם חמוץ מר בפה אני מלאה פצעים יבלות לא מתפקדת שריריי נפגעו גם כן המח גם מה ניתן לעשות אולי אפשר לתת לי עירוי נוזלים סובלת מאד מלאה

  • + הוסף תגובה
תוצאות אולטרסאונד בטן אריאלה 26/10/2020 20:41
  • קיבלתי תוצאה של אולטרסאונד בטן ובה נכתב - כבד – בגודל רגיל, עם הסננה שומנית בדרגה )קשה(. עם אזורים היפואקואיים המתאימים לאזורים שמורים מהסננה מה המשמעות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!