ליקמיה בילדים (Childhood leukemia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

ליקמיה, היא ממאירות תאי הדם שמקורם בלשד העצם. במחלה זו משגשג תא הדם הממאיר ללא בקרה וללא הבשלה תקינה, משתלט על לשד העצם ומפריע לפעילותו התקינה. בלשד העצם התקין נוצרים שלושת סוגי תאי הדם: תאי הדם האדומים הקושרים ונושאים חמצן לרקמות, תאי הדם הלבנים המגינים על הגוף מזיהומים חיידקיים ונגיפים וטסיות הדם המסייעות לקרישת הדם והפסקת הדמם. תא הדם הממאיר (בלסט), הנמצא בזרם הדם, עלול להגיע לקישריות הלימפה, כבד, טחול, מערכת העצבים המרכזית לאשכים ולאיברים נוספים.
ליקמיה, היא השכיחה בין ממאירויות הילדים, אולם היא נדירה ומדווחת בכ-5-4 ילדים מתוך 100,000 ילדים לשנה.
הממאירות נגרמת כתוצאה משינוי בקוד הגנטי בכרומוזומי תא הדם הליקמי, הגורם לשגשוגו הבלתי מבוקר. לרוב לא ידוע מהם הגורמים לשיבוש הקוד הגנטי. מחקרים אפידמיולוגיים מנסים למצוא את הקשר לחשיפה לנגיפים, כימיקלים, קרינה ואחרים. במקרים נדירים ביותר קיימת נטיית-יתר תורשתית לחלות בליקמיה. ברוב המקרים הסיבה להופעת הליקמיה אינה ידועה, והמחלה אינה מדבקת.
פרופ' בתיה שטרק

סימפטומים


תסמיני המחלה אינם מיוחדים ולא ניתן, על פיהם בלבד לבסס את האבחנה: ייתכן חוסר דם, עייפות וחיוורון, נטייה לדמם, זיהומים נישנים, כאבי עצמות והגדלת קישריות לימפה, כבד וטחול. לעיתים נדירות קיימים כאבי ראש או הגדלת אשך כתוצאה מחדירה של תאי הליקמיה.

אבחון ובדיקות

האבחנה בנוסף לבדיקת הדם נקבעת בעיקרה על סמך בדיקת לשד העצם, ובנוסף בדיקות נוזל השדרה, לעיתים, ביופסיה מקישרית לימפה, ובדיקות דימות שונות. לעיתים, האבחנה אינה נקבעת מיידית ונדרשות בדיקות חוזרות לצורך אישורה, כמו כן, יש צורך באפיון מדויק של הבלסטים וקביעת תת-סוג הליקמיה, לצורך התאמת הטיפול המיטבי.

טיפולים ותרופות

טיפול: תוצאות הטיפול בילדים עם ליקמיה השתפרו מאוד בשנים האחרונות וכיום גדל באופן משמעותי שיעור הילדים המבריאים (כ-75% בליקמיה לימפובלסטית ומעל 50% בליקמיה מיאלואידית). ההתקדמות חלה בדיוק באבחון, בטיפול האנטי-ליקמי, וכן בטיפול התומך המלווה. הטיפול ניתן בדרך כלל על פי פרוטוקולים בינלאומיים שהוכיחו את יעילותם על מספר גדול של ילדים חולים. הטיפול ועוצמתו מותאמים באופן ייחודי לקבוצת הסיכון של החולה. קבוצת הסיכון נקבעת על פי גיל החולה, מספר התאים הממאירים בדם, המאפיינים על קרום תא הבלסט, השינויים בגנים ובכרומוזומים בתאי הליקמיה ומהירות התגובה הראשונית לטיפול.
הטיפול האנטי-ליקמי מסתמך בעיקרו על מישלב תרופות כימותרפואטיות ולעיתים רחוקות יותר, כולל גם קרינה ו/או השתלת לשד עצם. לאחרונה נוספות תרופות המכוונות ספציפית לשינוי הגנטי בתא הליקמי, ותרופות הקשורות לנוגדנים הנצמדים לתאי הליקמיה.
הכימותרפיה כוללת מישלב תרופות הניתנות בשלבים: שלב השראת הפוגה (אינדוקציה) למשך מספר שבועות, חיזוק ההפוגה (אינטנסיפיקציה) למשך מספר חודשים (בהזרקות לתוך הווריד), וטיפול אחזקה בדרך פומית למשך כשנה עד שנתיים. כמו כן, ניתן טיפול המונע התפשטות המחלה למערכת העצבים המרכזית על ידי הזרקות כימותרפיה לנוזל תעלת השדרה, ובמקרים נדירים גם קרינה למוח. כאשר הליקמיה היא בקבוצת הסיכון הגבוה, מתוגבר הטיפול בהשתלת לשד עצם.
לכימותרפיה ייתכנו השפעות לוואי מיידיות ומאוחרות. באופן כללי, השפעות הלוואי המיידיות השכיחות נובעות מהירידה במספר תאי הדם ופגיעה במנגנון החיסון. מכאן הצורך במתן חלופי של כדוריות דם וטסיות וכמו כן טיפול תקיף ומיידי בכל זיהום או חשד לזיהום. השפעות הלוואי המאוחרות תלויות בסוג הכימותרפיה ובקרינה ויכולות להתבטא במערכות שונות וכן בשכיחות מוגברת של גידולים מישניים. בתכנון הטיפול המיטבי, המטרה בנוסף למיגור תאי הליקמיה, היא גם למזער את השפעות הלוואי המאוחרות.
פורומים, המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלייה במספר הטסיות אמא דואגת 14/07/2019 09:02
  • שלום, בתי בת ארבע. בבדיקת דם שנערכה לה ב-17 בפברואר נמצא: wbc-15.6 plt-601 בבדיקה חוזרת ב-13 ביוני נמצא: wbc - 17.6 plt - 582 וגם Eos - 2.8 (בבדיקה בחודש פברואר היה תקין). שאר הערכים היו תקינים. הבדיקה הראשונה נעשתה לאחר שהילדה הפגינה עייפות מאוד גדולה במשך תקופה, אבל בחודשים האחרונים (ובזמן הבדיקה החוזרת) היא חיונית ומלאת מרץ והתחזקה מאוד. 1. על מה הערכים האלה יכולים להצביע? ממה יכולה העלייה לנבוע אם שאר הערכים תקינים והיא נראית ומתפקדת בסדר? 2. האם יתכן קשר בין ה-wbc וה-plt ל-eos? (בדיקות צואה שנערכו בשבועיים האחרונים היו תקינות) 2. אנחנו אמורים לעשות בדיקת דם נוספת מחר, אבל היא מצוננת. האם כדאי לדחות את הבדיקה בכמה ימים? האם צינון יכול להשפיע על התוצאות? 3. אנחנו אמורים לטוס לחו"ל בחודש הבא. אם המספרים לא ירדו בבדיקה הקרובה, האם זה אמור להשפיע על הנסיעה שלנו? האם זה בעייתי מבחינת ביטוח רפואי? 4. במידה והמספרים לא ירדו, כדאי לקבוע תור באופן פרטי להמטולוג ילדים (הרופאה של הבת שלי בחופש ואני לא רוצה להמתין עם זה). תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
קרישיות יתר וטיפול בסרטן השחלות דורית 13/07/2019 01:06
  • אני סובלת מקרישיות יתר מאוד מורכבת - הטרוזיגוטית למוטציה פרוטרומבין 20210, הטרוזיגוטית למוטציה פקטור V ליידן, הומוזיגוטית ל- MTHFRA 1298C, ביתא גליקורפוטאיון IGM 27, ואנטי קרדיוליפין IGM 30. שאר הבירור רמת פרוטאין C, S, אנטי טרומבין תקינות. וכן מתסמונת APLA. לצערי, חליתי כעת בסרטן השחלות, ואני אחרי ניתוח שבו הוצאו השחלות, החצוצרות, הרחם, צוואר הרחם, האומנטום, הצפק נוקה, אולם נשארו מספר גרגורים על גבי המעי, שיטופלו בכימותרפיה. בעניין ההמטולוגי: עד לניתוח קבלתי במשך כארבע שנים קרטיה 100. לפני הניתוח, עברתי להזרקת קלקסן, ונאמר לי במחלקה האונקולוגית , שעלי לקחת אותם לפחות חודש אחרי הניתוח. לדברי אחד ההמטולוגים בקופ"ח יתכן שהוא ירצה שאתחיל לקחת קסרלטו (אבל לא עברתי מעולם שום אירוע, לא פרפור עליות, לא תסחיף ריאתי). בשבוע הבא אני מתעתדת להתחיל טיפול של 6 טיפולים של קרבופלטין, וטקסול. היום הייתי אצל רופאה נוספת לצורך חוו"ד נוספת, והיא אמרה לי שלצורך תכנון הטיפול בי, עלי לברר מהבחינה ההמטולוגית, אם אני יכולה לקבל : א. אווסטין - אותו נהוג לשלב עם התרופות הכימותרפיות. ב. תרופות אימונותרפיות (כדוגמת קיטרודה) ג. תרופות ביולוגיות (מעכבי PARP כדוגמת OLAPARIB/LYNPARZA אין לי את מי לשאול ואיפה לברר, ואני מאוד מוטרדת. במחלקה שבה אני מטופלת הם לא התייעצו עם המטולוג, ואני מאוד מוטרדת מהכל. ושאלה נוספת: את הטיפול של הקרבופלטין והטקסול, ניתן לקבל כטיפול אחד כל שלושה שבועות, ואפשר לחלק את המנה כטיפול שבועי - ואז אקבל 1/3 מנה כל שבוע , כך שסך כל כמות החומר שאקבל תהיה בסופו של דבר אותה כמות. האם מבחינה המטולוגית עדיפה החלוקה של המנה למנות חד שבועיות במקום פעם בשלושה חודשים? סליחה על אורך השאלה, אבל אני ממש אובדת עצות, ודואגת . אודה על כל אינפורמציה בנושא.

  • + הוסף תגובה
קרישיות יתר ד"ר דרור לוין 13/07/2019 22:01
  • שלום רב הפורום כאן (המטולוגיה ילדים) אינו הכתובת לשאלות כאילו. אני חש את המצוקה ואני בחרתי לענות לך. ראשית לאחל לך החלמה מהירה מהממאירות שנית לגבי השאלה הספציפית יש סיכון מוגבר לפקקת לאור המחלה האונקולוגית הפעילה ואף עקב הטיפול הכימי ולכן תוספת של טיפול אנטיקואגולנטי מניעתי כמו קלקסן או קסרלטו היא אפשרות סבירה מאד את חייבת לפנות בהקדם להמטולוג - רצוי שקרוב לתחום הקרישה בכדי לקבל יעוץ אישית המותאם לכל הנתונים שלך. רפואה שלמה דרור

  • + הוסף תגובה
יעוץ לגבי ביופסיות בקיבה חוסיין 07/07/2019 14:40
  • שלום לך ד"ר עשיתי לפני חודשיים בדקית גסטרוסקופיה ממצא הבדיקה , שתפי דם/אודם וקוו z לא סדיר , ולקח 3 ביופסיות 2 תקינים ואחת יצא samll bowel mucosa with mildly increased IEL's and normal villi עכשיו שאלתי ד"ר התשובה שבאנגלית האם לימפוציטים T זה לא נותן חישבות לעקוב אחרי זה? או יתן להגברת תהליך סרטני ? שמחייב רצינות ? בשנת 2012 היה לי CELIAC SCREEN גבוה 74.4 ב2014 CELIAC חזר תקין 13 ואחרי חודשיים היה 7 אבל באותו השנה 2014 היה IGA גבוה היה 411 אז ביקשו ב2015 לעשות בדיקות האלה אציין לך בשנת 2015 היו בדיקות דם שלי ANTI CARDIOLIPIN IgA היה גבוה 45 FREE LIGHT CH.-KAPA היה גבוה 30 FREE LIGHT CH-LAMBDA זה היה תקין 20.20 Free Kappa/Free Lamb זה היה תקין גם 1.38 הבדיקות בשיטת מעבדת קופ"ח כללית לאחרונה CRB יוצא גבוה מעט מהנורמה בכל 6 חודש לבדיקות דם,.. אה ולציין לך שהייתי בבית חולים בחודש 12 היה אצלי פריטין (בדם) היה 418 גבוה CRP היה 3.9 גבוה מודה לך מאוד ד"ר

  • + הוסף תגובה
פורום גסטרו מבוגרים ד"ר דרור לוין 07/07/2019 21:46
  • שלום המקרה מורכב , נדמה לי שאין משהו מסוכן אבל חסר לי הרבה נתונים פנה לפורום גסטרו מבוגרים הרבה בריאות דרור

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!