נוירובלסטומה (Neuroblastoma)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

נוירובלסטומה (Neuroblastoma) היא ממאירות של מערכת העצבים הסימפתטית שמתפתחת בבלוטת יותרת הכליה ובצידי עמוד השדרה עוד בעובר ובגיל הילדות.
נוירובלסטומה (Neuroblastoma) יכולה להיות ממוקמת או להתפשט לכבד, העצמות, לשד העצם, קישריות לימפה והעור. בצורה נדירה של נוירובלסטומה בעלת מאפיינים ביולוגיים מיוחדים המופיעה בתינוקות מתחת לגיל שנה, הגידול נעלם עצמונית.

ד"ר יצחק יניב

סימפטומים


נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מתבטאת בהופעת גוש בבטן, דימומים סביב העיניים או בכאבי עצמות.

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) נקבעת על פי ביופסיה ובדיקת מוח עצם.
רוב החולים מפרישים בשתן חומרים בשם VMA או HVA שמקורם בתאי הגידול, ריכוזם יורד עם הצלחת הטיפול. הערכת היקף וחומרת נוירובלסטומה (Neuroblastoma) כוללת בדיקת על-שמע, צילומים וסריקות CT או MRI. 

 מיפוי באמצעות MIBG, חומר שמצטבר בתוך תאי נוירובלסטומה לאחר הזרקה דרך הווריד, מסייע בגילוי תאי נוירובלסטומה באיברים שונים.
מכיוון שנירובלסטומה נוטה להתפזר במוח העצם, החולים עוברים ביופסיה של מוח העצם בעצם האגן.

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירובלסטומה (Neuroblastoma) תלוי במידת התפשטות הגידול ובמדדים ביולוגיים הכוללים שינויים בכרומוזומים ובגנים בתאי הגידול, שמנבאים את מידת אלימותו.

כשהמנתח מצליח לכרות את הגוש ואין עדות להתפשטות נוירובלסטומה (Neuroblastoma), הטיפול מסתיים בניתוח. כשלא ניתן לכרות את הגידול או כשנוירובלסטומה מפושטת, סכויי ההחלמה קטנים יותר.
המרכיב העיקרי בטיפול הוא הכימותרפיה במספר תרופות, בסבבים. הטיפול אורך חודשים אחדים ואז נעשה ניסיון לכרות את הגידול הראשוני, אם הדבר לא נעשה בעת האבחון.


בחלק מהמקרים של נוירובלסטומה (Neuroblastoma) מבצעים השתלת מוח עצם עצמית. טיפול זה כולל מתן כימותרפיה במינון מאוד גבוה כדי להכחיד את שרידי המחלה. מכיוון שהטיפול גורם לפגיעה בלתי הפיכה במערכת ייצור הדם, תאי הנבט (תאי אב) שהוקפאו בסוף הטיפול הראשוני יוזרמו לדם החולה ויביאו לשיקום מערכת ייצור הדם. טיפול זה, כרוך באשפוז של כחודש, ביחידה מיוחדת. משום מורכבותו, עומדים לרשות החולה צוות ותנאים מיוחדים.

בחלק מהמקרים, יתווספו גם טיפולי הקרנות למוקד הראשוני של נוירובלסטומה (Neuroblastoma).
חלק נוסף בתהליך הטיפול הוא מתן ויטמין A המביא להבשלת תאי הגידול וטיפול בנוגדנים ספציפיים כנגד תאי נוירובלסטומה.
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולונוסקופיה אב 12/07/2019 16:54
  • בן 66, הופניתי לקולונוסקופיה לבירור דם סמוי בצואה. תוצאות קולונוסקופיה: 2 פוליפים קטנים מאוד במעי הרוחבי.שני הפוליפים נכרתו. אחד נשלח לפתולוגיה ואילו השני אבד באגמי צואה. שאלה: בהנחה של תשובה פתולוגית שפירה מהי ההמלצה בנושא תדירות המשך מעקב בהתחשב בעובדה שפוליפ אחד נכרת אך לא אובחן? תודה

  • + הוסף תגובה
DALM? רונית 03/07/2019 20:52
  • שלום מזה 25 שנה מאובחנת באולצרטיב פרוקטיטיס. עד לפני 3 שנים ללא ממצאים חריגים בבדיקות קולונוסקופיה. לפני חודש בוצעה קולונוסקופיה ונלקחו 4 ביופסות. הממצאים: 1. Hepatic Flexure -שני מוקדים מיקרוסקופיים של תסנין דלקתי חריף וכרוני עם ריבוי אאוזינופילים. 2. Cecum - רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני בינוני - כבד בלמינה פרופריה. תאי דלקת בודדים חודרים לבלוטות. נראה דלדול בתאי גביע. לא נראו Crypt abscesses 3. Flat 6mm rectal polyp - ביופסיה. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני וריבוי אאוזינופילים. תאי דלקת רבים חודרים לבלוטות אך לא נראו Crypt abscesses. נראה דלדןל בתאי גביע. 4. Distal 5cm of rectum - ביופסיה. קטע מעי גס הוא Tubular adenoma, low grade dysplasia DALM? מה משמעות הממצאים 3 ו- 4? מה הטיפול המומלץ (הפוליפים לא הוסרו ורק נלקחה ביופסיה)? האם ייתכן שהדלקת החריפה שאובחנה בחלקים במעי היא תוצאה של ההכנה לקולונוסקופיה (פיקולקס)? יש לציין שמאז הקולונוסקופיה סובלת מכאבים ("שורפים") משני צידי הבטן. תודה

  • + הוסף תגובה
האם כדאי לעבור קולונוסקופיה? שירה 30/06/2019 14:47
  • בת 29, עם שלשולים ועצירויות לסירוגין משך שנים. לאחרונה המצב החמיר עד כדי ביטול ימי עבודה. בדיקת גסטרוסקופיה הראתה גסטריטיס ובקע סרעפתי. הוצע לבצע קולונוסקופיה. לאחרונה חשה גרד חזק באיזור פי הטבעת וחשבתי כי ייתכן שכל הסיפור נובע מפרזיטים, על אף שבוצאו בדיקות צואה אשר לא מצאו נוכחות כזו. האם יש טעם לבצע קולונוסקופיה? זה פשוט מאוד קרוב. ייתכן שהכל מוסבר ע"י פרזיטים?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!