חמצת מטבולית ממקור אבוביתי (Renal Tubular Acidosis)

ראשי

תאור

זוהי משפחה של מחלות כליה טובולריות ממקור אבובית הכליה, שבהן הכליה לא מצליחה לשמור על עודף החומציות הנוצר באופן טבעי כחלק ממערכת חילוף החומרים התקין ובמיוחד בילדים הנמצאים בתהליך גדילה (חומצה-בסיס). חמ"א יכולה להיות מחלה נרכשת או תורשתית מלידה. אחת הצורות התורשתיות אף מלווה בחירשות עצבית (בדומה לתסמונת ברטר) ובכך מודגשת שוב החשיבות של הולכת יונים תקינה באוזן הפנימית במנגנון הולכת האותות מהאוזן למוח. בשנים האחרונות הצליחו לזהות פגמים תורשתיים ייחודיים המביאים לחמ"א, עקב פגיעה במספר חלבונים העוסקים בספיגה החוזרת של ביקרבונט או בהפרשת הפרוטונים באבובית הכליה. גם מחלות נרכשות שונות (כגון מיאלומה או מצב לאחר השתלת כליה) הפוגעות באזורי הכליה האבוביתיים עלולות להביא לחמ"א, כמו גם חשיפה לחומרים רעלניים או תרופות.
חוקרים הצליחו להבדיל בין שלוש צורות עיקריות של חמ"א (כל אחת מהן מלידה או נרכשת), לפי האזור או התפקוד האבוביתי המסוים העוזר לשמור על מאזן החומצה-בסיס.
חמ"א רחיקנית (דיסטאלית) (או חמ"א מסוג I), ובה נפגעת יכולת הכליה להפריש פרוטונים לחלל האבובית. חמ"א מסוג II (קריבני), ובה נפגעת הספיגה החוזרת של ביקרבונט. השלישית, חמ"א מסוג IV, ובה נפגעת יכולת הכליה להגיב להורמון האלדוסטרון, המעודד יצירה חדשה של ביקרבונט. הביטויים של המחלה בילדים, עלולים להיות הפרעה קשה בגדילה (בשל עמידות לפעולת הורמון הגדילה במצבי חמצת מתמשכת), ופגיעה במבנה העצם עד כדי רככת ושברים פתולוגיים (בשל "המסת" רקמת העצם במצבי חמצת). במבוגרים, עלולה המחלה להתגלות בבדיקות דם שגרתיות, אך החולה עלול גם להתלונן על חולשה ועצירות, בעיקר בשל ירידה באשלגן הדם המתלווה למצבי חמ"א רבים. נוסף על כך, הגוף מגיב לחמצת הכרונית, על ידי המסת העצם. דבר זה מביא להפרשה מוגברת של סידן בשתן, שבנוכחות pH גבוה יחסית בשתן (האופייני לחמ"א רחיקנית) וריכוז נמוך של מעכבי יצירת אבנים, גורם ליצירת אבנים בכליות או הסתיידויות כלייתיות (נפרוקלצינוזיס).
הסימנים המעבדתיים האופייניים (פרט לחמצת) בחמ"א הם ריכוזי ביקרבונט נמוך וכלוריד גבוה בדם. שני האחרונים הם היונים השליליים העיקריים בזרם הדם, והעובדה שהכלור עולה בזמן שהביקרבונט יורד מצביעה על היעדר הצטברות של חומצות אחרות, כמו בהרעלות או בייצור עצמי מוגבר של חומצה לקטית (כמו בירידה בזילוח לרקמות הגוף - מצבי הלם) או חומצות קטו (לדוגמה, בחסר אינסולין המביא לסוכרת).
רבים ממצבי החמ"א מטיפוס II (הקרוקנית) יכולים להיות מזוהים בשל הפרעות קרוקניות נוספות באבובית, כגון איבוד סוכר בשתן (גליקוזוריה), איבוד זרחן בשתן שיביא לרמות זרחן נמוכות בדם (דבר שיחמיר עוד יותר מחלת עצם), איבוד חומצות אמינו, חומצת שתן וחלבונים קטנים. הפרעה כללית זו, נקראת תסמונת פנקוני. גם בחמ"א מטיפוס II ו-I תהיה היפוקלמיה נלווית. לעומת זה, בחמ"א מסוג IV, הנגרמת כאמור מהיעדר פעולת אלדוסטרון על הכליה, תהיה נטייה לעלייה באשלגן הדם (היפרקלמיה) בשל חשיבותו הנוספת של הורמון האלדוסטרון בהפרשת האשלגן לשתן. הטיפול בחמ"א הוא במתן ביקרבונט (או בסיס אחר, כגון מלח ציטראט) בדרך פומית, בטבליות או בתמיסה.
פרופ' דניאל לנדאו
פורומים, נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:19
 • בבדיקת אולטרה סאונד הודגמה אצלי פרכימיה שמורה מלבד החלק העליון. ציסטה בגודל 4.3 ס"מ עם מחיצות-ציסטה לא פשוטה. שאלתי מה הסיכוי שזה ממאיר? האם צריך לבדוק ב ct? או שצריך להיות רק במעקב. עלי לציין שאני בן 65 סובל מערמונית מוגדלת בינונית שפירה כעשר שנים. קצת מודאג אודה לתשובתך המהירה

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:50
 • שכחתי רק להוסיף שבדיקות כימיה בדם מלפני שלושה שבועות תפקוד הכליות תקין לחלוטין. תודה

 • + הוסף תגובה
ציסטה מורכבת הכליה פרופ' יוסף חביב 14/07/2019 16:44
 • אין צורך בדאגה מיותרת. יש סיכוי מסוים לא גדול במיוחד שציסטה מורכבת תתדרדר לממאירות. לרוב ממאירות מסתמנת כגוש כליתי. כדי להעריך את המבנה ותביולוגיה של ציסטה מורכבת בכליה אני ממליץ לך לבקש MRI עם גדוליניום.

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 18:06
RBC גבוה בבדיקות שתן ירון 10/07/2019 14:46
 • שלום וברכה אני בן 37 בריא בד"כ אך קיבלתי לאחרונה תוצאות של 20 RBC/microl בבדיקת שתן. עד כמה זה חריג? האם זה מחייב בירור? אני מתחיל לחשוש... תודה

 • + הוסף תגובה
דם בשתן פרופ' יוסף חביב 10/07/2019 16:58
 • מצב של דם בשתן בבדיקת מקלון שתן, בלי שרואים שינוי בצבע השתן נקרא מיקרוהמטוריה. ראשית יש לודא שהבדיקה לא בוצעה אחרי מאמץ גופני. לכן כדאי לבדוק שתן ראשון בבוקר. יש לוודא שהבדיקה לא בוצעה בזמן דלקת בשתן ו שאין חלבון בשתן, לבצע בדיקת אולטרסאונד דרכי שתן. בגילך לרוב אין צורך בבדיקת ציטולוגיה בשתן בתנאי שלא מעשן ושאין ספור משפחתי.. עם הבדיקות הנ''ל להתייעץ עם רופא כליות. לרוב כשהבדיקות הנ''ל תקינות ניתן להסתפק במעקב.

 • + הוסף תגובה
בדיקה לציטולגיה וגודש קל ב us יוסי 02/07/2019 16:36
 • שלום..אחרי בירור של אינספור בדיקות שתן כולל לפתלוגיה איצטלוגיה הכול תקין...מה שהראה באלטרסנוד במיון גודש קל ולא יחסו לזה חשיבות יש לציין שאני סובל קצת מקושי במתן שתן ממה זה נובע ומה עלי לעשות האם אבן יכולה לגרום לזה?? היא יכולה לגרום לעוד תסמינים כגון יובש והרגשת צמא מרובה ? תודה

 • + הוסף תגובה
אבן פרופ' יוסף חביב 04/07/2019 08:20
 • לא נראה שיש קשרפתולוגי בין התלונות לממצאים. כמובן שאם התלונות נמשכות יש להמשיך טיפול במסגרת מרפאת מומחה.

 • + הוסף תגובה
אבל לא הבנתי המשך 08/07/2019 17:48
 • עדיין לא יודע למה נוצר גודש וזה לא פעם ראשונה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!