ציסטה בשחלה (Ovarian Cysts)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

השחלות הן שני איברים קטנים, שנמצאים משני צידי הרחם בגוף האישה. הן מייצרות הורמונים, ביניהם את האסטרוגן שגורם להופעת המחזור החודשי. בכל חודש השחלות משחררות ביצית זעירה. 

הביצית עושה את דרכה אל החצוצרות, שם יש סיכוי שהיא תופרה. תהליך זה של שחרור הביצית נקרא ביוץ.


סימפטומים


לעתים קרובות ציסטה בשחלה אינה מלווה בתסמינים כלשהם. במקרים רבים ציסטות בשחלות מתגלות רק בעקבות בדיקה שגרתית אצל רופא נשים. אולם במקרים בהם הציסטה בשחלה מתפתלת, מדממת, או נקרעת היא עלולה לגרום בעיות.

כאשר אחד התסמינים המפורטים להלן מופיע, חשוב לבדוק אותו. זאת משום שאותם תסמינים עצמם עלולים לרמז גם על גידולים בשחלות. לעתים קרובות סרטן בשחלות מתפשט לפני שמגלים אותו.

תסמינים של ציסטה בשחלה כוללים:

· כאב או נפיחות בבטן.

· קשיים במתן שתן, או מתן שתן לעתים תכופות.

· כאב עמום בגב התחתון.

· כאב בזמן קיום יחסי מין.

· כאבים בזמן המחזור החודשי ודימום רב מהרגיל.

· עליה במשקל.

· בחילות או הקאות. אובדן התיאבון, הרגשת מלאות לאחר אכילה מועטה.

הדמיה של ציסטה בשחלה


סיבות וגורמי סיכון

גידולים עלולים להיווצר בשחלות בדיוק כפי שהם נוצרים במקומות אחרים בגוף. גידולים שאינם סרטניים נחשבים לגידולים שפירים. גידולים סרטניים מכונים גידולים ממאירים. קיימים שלושה סוגים של גידולים בשחלות:

גידולי רקמת האפיתל (השכבה החיצונית של הקרומים הריריים).

גידולי תא נבט.

גידולי רקמת החיבור.

הרופאים אינם יודעים בוודאות מה גורם למחלת סרטן השחלות. אולם הם מצאו מספר גורמי סיכון לציסטות בשחלות, ביניהם:

גיל – במיוחד בקרב נשים בגיל המעבר –נשים שהמחזור החודשי נפסק אצלן.

עישון.

השמנת יתר.

נשים שלא ילדו ילדים, או לא הניקו (כפי הנראה שימוש בגלולות למניעת היריון מקטין את הסיכון).

טיפולי פוריות תרופתיים (דוגמת קלומיד).

טיפולים הורמונאליים.

היסטוריה משפחתית, או אישית של סרטן בשחלות, בשדיים, או במעי הגס (נשים בעלות גן BRCA נמצאות בסיכון גבוה יותר).

אבחון ובדיקות

רופא נשים או רופא משפחה יכול לחוש בגוש בעת ביצוע בדיקה שגרתית באזור האגן. רוב הגידולים ברחם הם שפירים. אולם חלקם עלולים להיות סרטניים. לכן חשוב מאד לבדוק כל ציסטה ברחם. הבדיקה חשובה במיוחד עבור נשים בגיל המעבר, משום שהסיכון לחלות בסרטן השחלות גבוה יותר בגיל זה.

בדיקות לגילוי ציסטה או סרטן בשחלות (ציסטה שחלתית) כוללות:

· אולטרסאונד.

· בדיקות בשיטות הדמיה אחרות. טומוגרפיה ממוחשבת (CT), הדמיית תהודה מגנטית (MRI) וסקירה על ידי פליטת פוזיטרונים (PET).

· רמת הורמונים. הרופא עשוי לבצע בדיקת דם לבדיקת הרמה של מספר הורמונים.

· לפרוסקופיה.

· CA-125 . במידה והרופא חושד שהגידול הוא סרטני, הוא עשוי לבצע בדיקת דם לגילוי חלבון המכונה CA-125.
במקרים בהם האבחנה היא של סרטן השחלות, הרופא ישתמש בתוצאות הבדיקות כדי לקבוע אם הסרטן התפשט מעבר לשחלות. 

במידה והסרטן אכן התפשט מעבר לשחלות, הרופא יקבע בעזרת תוצאות הבדיקות באיזו מידה הסרטן התפשט. ההליך האבחוני מכונה קביעת השלב בו נמצאת המחלה. קביעה זו מסייעת לרופאים לבחור טיפול.

טיפולים ותרופות

ציסטה ברחם לרוב חולפת ללא צורך בטיפול. אצל נשים שלא חשות בתסמינים מציקים, במיוחד אם עדיין לא הגיעו לגיל המעבר, הרופא ימליץ בדרך כלל על "המתנה זהירה". הרופא לא יטפל בציסטה. 
אולם הוא יבדוק את המטופלת אחת לחודש עד שלושה חודשים, על מנת לוודא שלא חל שינוי במצב של ציסטות שחלתיות.

במקרים בהם ציסטה בשחלה אינה נעלמת, גדלה או גורמת כאב ניתן לנתח. קיימים שני סוגים של ניתוחים:

· לפרוסקופיה.

· לפרוטומיה.

· כימותרפיה

· הקרנות

כל אחת משיטות הטיפול המוזכרות: ניתוח, כימותרפיה והקרנות ניתן לבצע כטיפול יחיד, לחילופין ניתן לשלב מספר שיטות טיפול יחד. גידולים סרטניים בשחלות עלולים לחזור. במקרה כזה יש צורך בניתוח נוסף, לעיתים בשילוב עם כימותרפיה או הקרנות.
פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלות חוזרות שרית 06/07/2019 22:22
  • שלום, עברתי 5 הפלות ברצף הפסקת דופק בין השבועות 10-12, יש לי ילדה אחת מנישואיי הקודמים.עברנו את כל הבדיקות האפשריות כולל בדיקה קריוטיפ לי ולבעלי ובנוסף בדיקה גנטית לעובר האחרון ללא בעייה כרומוזומאלית. בדיקת סיווג רקמות לי ולבעלי- שלילי. בבדיקות דם שבוצעו במהלך השנים anti dna ו-ana חיובי (לא נבדק לאחרונה). בפגישה עם רופא המטפל בהפלות חוזרות הומלץ על עירויivig האם יש סיכוי שהעירוי זה מה שיפתור את בעיית ההפלות החוזרות? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
מחזור לאחר גרידה ענבל 26/06/2019 21:53
  • שלום, לפני חודש וחצי עברתי גרידה בשבוע 8, לאחר שבוע רופא בדק אותי והיה נראה תקין. לפני 10 ימים קיבלתי וסת, חזקה וארוכה מהרגיל, לאחר 5 ימים היה נראה שפסק הדימום ומאז חוזר לסירוגין- היום היום ה10. יש לציין שיש לי מיומה ברחם אשר דוחקת את החלל. ברור לי שאגש להיבדק אבל האם זה הדימום נשמע חריג ויש ללכת בדחיפות או שניתן להמתין למועד התור בעוד מספר ימים?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:09
  • את צודקת שעלייך לגשת ולהיבדק. אין לי דרך לדעת אם הדימום הוא בעייתי או לא דרך פורום..... אם יש דימום חריג או שונה - גשי לרופא שלך לבדיקה.

  • + הוסף תגובה
ניסיון כניסה להריון דניאלה 25/06/2019 10:59
  • היי, שמי דניאלה בת 27. כבר 7 חודשים אני ובעלי מנסים להכנס להריון ולא מצליחים. המחזור שלי כל החיים היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים) ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת. הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי! כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש, אני כבר ביום ה35 ועדיין לא קיבלתי ובדיקות הריון בשתן מראות שלילי. יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע. בריאה בדרך כלל, ללא בעיה הורמונלית, ללא היסטוריה רפואית. ביצעתי בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין. מציינת כי בעלי ביצע בדיקת זרע - תקינה. אני לא כל כך יודעת מה לעשות אשמח לעזרה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:07
  • למרות שאת רגילה למחזור מאד סדיר, חשוב לזכור שהגוף איננו מכונה ולא עושה אותו דבר כל הזמן. אם יש איחור אני מציע לבצע בדיקת דם להריון ולגשת לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!