דלקת חניכיים (Gingivitis and Periodontal Disease ,Gum Disease)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דלקת חניכיים, המכונה לעיתים גם מחלת חניכיים או מחלה של מיסב השן, מתארת את הצטברותם של חיידקים בחלל הפה, אשר יכולה להביא בסופו של דבר (בהיעדר טיפול ראוי) לאובדן השיניים כתוצאה מן ההרס אשר נוצר ברקמה אשר עוטפת את השיניים שלך.


סימפטומים


בראשית התהליך, דלקת חניכיים יכולה להתרחש ללא הופעתם של תסמינים כלשהם, כגון כאבים. ייתכן כי גם השלבים המתקדמים יותר של דלקות חניכיים יהיו מלווים בתסמינים מועטים וקלים בלבד. 

למרות זאת, במרבית המקרים ייתכנו תסמינים אחרים, הכוללים: 

·  דימום מהחניכיים בזמן צחצוח שיניים. 

·  חניכיים אדומים, נפוחים ורגישים. 

·  ריח רע או טעם רע בפה על בסיס קבוע. 

·  נסיגת חניכיים.

·  הופעתם של מעין כיסים עמוקים בין החניכיים למשטח השן.

·  אובדן שיניים או תזוזת שיניים.

·  שינויים במיקום השיניים ובצורה שהן יושבות אחת גבי השניה בזמן הידוק הלסת, או שינויים במיקום תותבות חלקיות או כתרים.

אצל חלק מהאנשים, מחלת חניכיים יכולה לפגוע רק בחלק מן השיניים, כגון רק בשיניים הטוחנות. 

רק רופא שיניים או רופא מומחה למחלות מסב השן (פריודונט) יכול לאבחן ולקבוע את רמת החומרה של דלקות חניכיים.

מחלות חניכיים - טיפול בדלקת ברקמת החניכיים.


סיבות וגורמי סיכון

היווצרות רובד חיידקים על גבי השיניים (פלאק) היא הסיבה העיקרית להתפתחות דלקת חניכיים (סיבות לדלקת חניכיים). 

ישנם גורמים נוספים אשר יכולים לגרום להופעתה של דלקת חניכיים, ואלה כוללים ביניהם, בין השאר, שינויים הורמונאליים, כגון אלה המתרחשים במהלך היריון, גיל ההתבגרות, גיל המעבר, מחזור חודשי ועוד, אשר גורמים לחניכיים להיות רגישות יותר, ולהביא לידי התפתחותה של מחלת חניכיים. 

מחלה יכולה להשפיע על מצב החניכיים, כגון סרטן או איידס, אשר משפיעות על מערכת החיסון. כמו כן, מכיוון שסוכרת משפיעה על יכולת הגוף לספוג את הסוכרים הנמצאים במזונות השונים, חולי סוכרת נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות זיהומים שונים, אשר ביניהם גם דלקת חניכיים. 

תרופות שונות יכולות להשפיע על בריאות חלל הפה מכיוון שחלק מהן גורמות לירידה בייצור הרוק, שמספק הגנה על החניכיים והשיניים. תרופות נגד פרכוסים כמו פניטואין יכולות להביא לידי התפתחותה של רקמת חניכיים חריגה. 

הרגלים רעים כגון עישון, יכולים לפגוע ביכולת השיקום של רקמת החניכיים. 

הרגלי ניקיון והגינה לקויים כגון אי צחצוח שיניים וחוסר שימוש בחוט דנטאלי על בסיס יום יומי, מקלים על התפתחות הדלקת בחניכיים. 

היסטוריה משפחתית של מחלות חניכיים יכולה לתרום להתפתחותה של דלקת חניכיים על בסיס תורשתי. 

אבחון ובדיקות

במהלך בדיקה שגרתית אצל רופא שיניים, ייבדקו הדברים הבאים:
דימומים בחניכיים, נפיחות, חוזק והימצאותם של כיסים (ברווח אשר נמצא בין החניכיים לשן, ככל שהכיס גדול ועמוק יותר, כך גם מחלת החניכיים חמורה יותר).·תזוזה של שיניים, רגישות השיניים, ואת המערך התקין של השיניים.·בדיקה של עצם הלסת על מנת לסייע באיתור הידלדלות ופריכות העצם.

טיפולים ותרופות

מטרת טיפול בדלקת חניכיים היא לקדם את החיבור מחדש של רקמת החניכיים, להביא לצמצום הנפיחות, להפחית את עומקם של הכיסים ואת הסכנה להתפתחותה של דלקת חניכיים, כמו גם לעצור את התקדמותה. 
אפשרויות הטיפול תלויות בשלב שבו נמצאת הדלקת, תגובות המטופל לטיפול קודם ומצב הבריאות הכללי.

אפשרויות הטיפול נעות בין טיפולים שאינם כרוכים בביצוע הליך ניתוחי על מנת לשלוט ברמות החיידקים, ועד לביצוע ניתוח אשר מטרתו לשחזר את הרקמה התומכת בשן.

מניעה

כמעט בכל המקרים, ניתן למנוע התפתחותה של דלקת חניכיים על ידי בקרה וטיפול ברובד חיידקי השן (פלאק), זאת באמצעות ניקוי מקצועי אצל השיננית פעמיים בשנה, וכן על ידי שימוש בחוט דנטאלי והקפדה על צחצוח שיניים על בסיס יום יומי. 

הקפדה על צחצוח שיניים מונע מרובד חיידקי השן להתפתח על גבי משטח השן, שימוש בחוט דנטאלי מסייע להסיר שאריות מזון וחיידקים מן הרווחים שבין השיניים ומתחת לקו החניכיים.

על פי איגוד רופאי השיניים האמריקני, יש באפשרותן של שטיפות פה אנטי בקטריאליות לסייע בצמצום כמויות החיידקים בפה אשר גורמים להיווצרות רובד חיידקי השן ומחלות חניכיים.

שינויים נוספים בהרגלי היום יום ושינויים בריאותיים, יכולים לסייע לצמצם את רמת הסיכון, החומרה ואת התפתחותן של דלקת חניכיים, ואלה כוללים בין השאר:
·   הפסקת עישון.

·   הפחתת לחץ ומתח נפשי.

·   הקפדה על תזונה מאוזנת.

·   הימנעות מהידוק יתר של השיניים וחריקת שיניים.

האקדמיה האמריקאית לפרידונטולוגיה גורסת כי כ-30% מכלל בני האדם אשר נוהגים להקפיד על כללי הגינה של הפה, ואשר שומרים על אורח חיים בריא, נמצאים בסבירות גבוהה ללקות במחלות חניכיים על בסיס גנטי. 

אנשים אשר להם נטייה גנטית לחלות במחלות חניכיים, נמצאים ברמת סיכון הגבוהה פי שישה מכלל האוכלוסייה.

לאנשים בעלי נטייה ללקות בדלקת חניכיים, מומלץ לבצע בדיקות במרווחים קצרים יותר, לבצע ניקוי שיניים אצל השיננית לעיתים תכופות יותר, ולבצע טיפולים על מנת להשאיר את המחלה תחת ניטור ופיקוח מתמיד.

פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בצחצוח רן 04/07/2019 01:51
 • ערב טוב דוקטור, אני בן 22 ובשלושת השבועות האחרונים ישנו דימום כזה או אחר במהלך הצחצוח. הדימום בצחצוח הוא בכמה מוקדים שונים. בחניכיים התחתונות נראה ששכבת החניכיים בחיבור עם השן אדמדם ו"נפול" לעומת השן הסימטרית לה. בחניכיים העליוניות ישנו כיב בגודל בינוני בחניכיים מעל השיניים בחלק העליון בצד ימין והוא שם שלושה ימים. הוא לא שורף כשאוכלים קטשופ למשל אבל כן כואב בצחצוח. מודה שמאז שחרורי מצה"ל ושהייתי בבית פחות הקפדתי על צחצוח תדיר של השיניים אלא לקראת מפגשים חברתיים. הלכתי לרופאת שיניים של כללית סמייל והיא אמרה שאכן יש דלקת חניכיים ושיש לצחצח עם משחת שיניים רפואית ולכן קניתי את פרדונטונקס. מעבר לכך אני צריך ניקוי אבנית שניתן לראות שהצטבר באחורי השיניים התחתונות בחודשים האחרונים. האורוטודנט שלי אמר לי על כך לפני חודשיים. אני נוטה להצטברות אבנית די מהר לצערי. בשבועיים האחרונים אני מקפיד לצחצח 3 פעמים ביום עם מברשת שיניים חשמלית של אורל בי, עם משחת השיניים הרפואית של חברת gsk פרודונטקס, מגרגר במשך דקה את הפה עם מים פושרים מומלחים עם כפית מלח, ואחר כך פעמיים ביום בבוקר ובערב גם מי פה מגורגרים בפה במשך דקה. עם זאת עד כה עדיין יש דימום קל בצחצוח, ישנו הכיב שפתאום הצטרף בעיצומו של צחצוח קפדני מצדי וגם ישנו החלק של חיבור החניכיים עם השן שמורגש מוחלש ואדמדם לעומת הסימטרי שלו. כבר קבעתי תור לניקוי אבנית ליום שני, אבל אני מתוסכל שאין בלימה של דלקת החניכיים כבר תקופה ממושכת שכן לא היה לי אורך כזה עד כה. האם יש סיבה לחשוש ממשהו מסוכן? תודה רבה על הזמן שלך.

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר לדימום בצחצוח דר' אריאל סביון 04/07/2019 07:08
 • שלום רב, אפשר לטפל בדלקת חניכיים עם לייזר, ולנדף רקמה דלקתית, להדריך אותך להשתמש במברשות בינשניות ובמברשת חשמלית, ניקוי אבנית אחד לשלושה חודשים חובה. הטיפול בלייזר מאוד יעיל ואפקטיבי ויכול לעצור את מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים עתידית. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ללא חתכים ותפרים. ממליץ מאוד על טיפול במחלת חניכיים בלייזר והדרכה לתיזוקה שוטפת. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מניעת טיפול שורש דניאל 02/07/2019 10:43
 • אני עם היסטוריה של טיפולי שורש, קראתי על טיפול תחת מיקרוסקופ, כדי למנוע טיפולי שורש, בעתיד. תוכל להסביר את היתרון של עבודה תחת מיקרוסקופ? רופא השיניים שלי קצת "מזלזל" בעניין... המון תודה, דניאל

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים זעיר-פולשני דר' אריאל סביון 02/07/2019 12:22
 • שלום רב, מיקרוסקופ הוא מכשיר הגדלה שיכול להגדיל את האובייקט עד פי 39 מגודלו הטבעי. נוסף לכך למיקרוסקופ יש תאורת לד כפולה שמאירה את האזור( בדרך כלל חשוך כמו במנהרה). היתרון האדיר בעבודה עם המיקרוסקופ הוא השליטה המלאה ללא ספקות, טיפול מאוד מדוייק, עבודה עם מכשירים מאוד קטנים, טיפול זעיר-פולשני, דיוק ללא פשרות, אפשרות לביצוע טיפולים שלא ניתן לבצע בלי המיקרוסקופ. האם מתקבל על הדעת שרופא עיניים או ניורו כירורג ינתח בלי מכשיר הגדלה מתאים, הרי זאת סכנת חיים. אז למה ברפואת שיניים כן. אם הרופא שלך מזלזל אני במקומך הייתי מסיק מסקנות! באתר שלי יש מספיק מאמרים בנושא.

 • + הוסף תגובה
הקאה בקלות שרה 03/06/2019 11:28
 • האם שילוב המיקרוסקופ בטיפול מסייע בהתגברות על רפלקס הקאה? אני מקיאה בקלות אצל רופא שיניים, מוכנה לנסות הכל..

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר ברפלקס הקאה דר' אריאל סביון 03/06/2019 14:13
 • שלום רב, באמצעות אנרגיית הלייזר ניתן לטפל ברפלקס הקאה, הטיפול אינו דורש הרדמה כלל.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!