צהבת C (Hepatitis C)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

צהבת C (הפטיטיס C) היא דלקת כבד ויראלית שנגרמת על ידי וירוס (נגיף) HCV, שמועבר דרך מגע עם דם נגוע. במשך הזמן, הדלקת עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו גם לשחמת הכבד, סרטן כבד ואי ספיקת כבד.


מרבית בני האדם החולים בצהבת C אינם מודעים לכך עד שהמחלה כבר גרמה נזקים לכבד. תהליך זה יכול להתפרס על פני שנים מספר. חלק מהנדבקים בצהבת C יפתחו תסמיני מחלה לפרק זמן קצר ואז יחלימו ממנה לחלוטין. אולם מרבית נשאי הווירוס מפתחים מחלה ארוכת טווח - צהבת C כרונית.

צהבת C (הפטיטיס C)

צהבת C (הפטיטיס C) נגרמת על ידי וירוס HCV המועבר דרך דם נגוע


סימפטומים


התסמינים של צהבת C (הפטיטיס C) כוללים:

•          תחושת עייפות מוגברת 

•          כאבי פרקים 

•          כאבי בטן 

•          הופעת גרד בעור 

•          כאבי שרירים 

•          שתן כהה מן הרגיל 

•         עיניים צהובות וצבע עור צהבהב (צהבת), לרוב, מופיעים רק לאחר שתסמינים אחרים  של צהבת C החלו להיעלם.

סיבות וגורמי סיכון

צהבת C נגרמת על ידי HCV (וירוס הפטיטיס C), שמועבר מאדם לאדם על ידי מגע ישיר עם דם הנגוע בווירוס.


גורמי סיכון להדבקה בצהבת C

שיתוף מחטי הזרקה או ציוד רפואי אחר עם בני אדם אחרים, שעלולים להיות נשאי צהבת C. לדוגמא, במקרים של שימוש בסמים או כשאין מזרקים חד פעמיים והציוד הרפואי אינו עובר חיטוי נאות, כפי שקורה לעיתים בחלק מהמדינות המתפתחות.


קבלת עירוי דם שהיה נגוע בווירוס צהבת C.


קעקוע או פירסינג בעזרת מחט נגועה.


הדבקת ילוד במהלך הלידה, כשהאם חולה בצהבת C (נדיר). הסיכוו להדביק את התינוק גדול יותר במידה שהיולדת נושאת גם את וירוס האיידס (HIV).


מגע ישיר עם דם נגוע בווירוס צהבת C, לרוב בקרב עובדי מערכת הבריאות שנחשפים בטעות.המומחים אינם יודעים בוודאות האם ניתן להעביר את וירוס צהבת C גם בזמן מגע מיני. אם כן, הרי שהסיכויים לכך נמוכים מאוד.

וירוס צהבת C אינו מועבר על ידי מגע גופני מזדמן כמו חיבוק, נשיקה, התעטשות או על ידי שימוש בכלי אוכל או מזון משותפים.

תופעות נלוות וסיבוכים

במשך הזמן, התהליכים הדלקתיים שגורם וירוס צהבת C (הפטיטיס C) עלולים להוביל לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו שחמת הכבד, סרטן כבד ואי ספיקת כבד.

אבחון ובדיקות

מרבית בני האדם מגלים כי נדבקו בווירוס צהבת C (הפטיטיס C) במקרה, בזמן בדיקות דם שגרתיות או לפני תרומת דם. בדרך כלל, אצל החולים בצהבת C יתגלו רמות גבוהות מאוד של אנזימי כבד.


אם קיים חשד להדבקה בצהבת  C, יש לבצע בדיקות דם של תפקודי כבד ונוגדנים לווירוס צהבת C. נוכחות נוגדנים מעידה על הדבקה בווירוס צהבת C בשלב כלשהו בחיים, אך לא בהכרח על מחלה פעילה בהווה או הימצאות הווירוס בגוף (נשאות).

כדי לוודא אם קיימת צהבת C פעילה, עורכים בדיקת דם לאיתור חלקיקים של וירוס צהבת C.


במצב של צהבת C כרונית, הרופא יכול לבצע ביופסיה של כבד (נטילת דגימה קטנה מרקמת הכבד ובחינתה תחת המיקרוסקופ) כדי לבדוק אם הווירוס גרם לפגיעה ברקמת הכבד, כמו הופעת צלקות למשל. 

טיפולים ותרופות

עדיין לא קיים טיפול לצהבת C (הפטיטיס C) חריפה. לרוב, מומלץ על מנוחה, תזונה מאוזנת ושתייה מספקת. אחד מכל שישה-ארבעה חולים יוכל להתגבר על הוירוס מבלי שיגרום לצהבת C כרונית.


טיפול בצהבת C כרונית

קיים טיפול תרופתי נגד וירוס HCV שגורם לצהבת C (הפטיטיס C), אך הוא אינו מומלץ לכל חולה. סוג התרופות ומשך הטיפול נקבעים על פי תת-סוג של וירוס HCV ודרגת החומרה של הצלקות בכבד. 


טיפול תומך בצהבת C

מומלץ לנקוט באמצעי זהירות על מנת למנוע נזקים עתידיים לכבד, כמו להימנע מצריכת אלכוהול וסמים ולהיוועץ ברופא מומחה לפני נטילת תרופות, צמחי מרפא או תוספי תזונה מסוימים שיכולים להזיק לכבד.

מניעה

נכון להיום לא קיים חיסון נגד צהבת  C, אולם ניתן לצמצם את הסיכון להיחשף לווירוס HCV:


•          הקפדה על שימוש במחטים, לרבות ציוד פירסינג, קעקועים או מחטים המיועדים לטיפולי דיקור סיני (אקופונקטורה) או ציוד רפואי שבא במגע עם דם חד פעמיים או שעברו חיטוי יסודי.

•          עבודה לפי הנחיות הבטיחות של מערכת הבריאות, כמו שימוש בכפפות ובגדי מגן וטיפול נכון במחטים ומכשור חד אחר שעלול להיות מזוהם.


על החולים בצהבת C להקפיד על צעדים הבאים כדי למנוע את הדבקה של אנשים אחרים בווירוס צהבת C:

•          להימנע מתרומת דם או זרע.

•          להקפיד על שטיפה במים חמים וסבון של הידיים וכל חפץ אחר אשר בא במגע עם דם נגוע.

•          אין לחלוק מברשת שיניים, סכיני הגילוח, ציוד לחולי סוכרת או כל דבר אחר שיכול היה לבוא במגע עם דם נגוע.

•          יש לכסות פצעים פתוחים, חתכים ושלפוחיות על ידי תחבושת או פלסטר על מנת למנוע מאחרים לבוא במגע עם דם או נוזלי גוף אחרים שעלולים להכיל את וירוס HCV.


הנקה וצהבת C כרונית

צהבת מסוג C אינה מועברת על ידי חלב אם, לכן נשים מניקות שחולות בצהבת C יכולות להמשיך להניק את תינוקותיהן.

עם זאת, יש להישמר מפני פטמות סדוקות, שאולי עלולות להעביר את וירוס HCV ולהדביק את התינוק בצהבת C.

פורומים, סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לבלבלב ליאת 14/07/2019 14:35
  • מהי הרחבה קלה בצינור וירסול שגילו באולטראסונד ביטני ??? האם סרטני ??? מה עושים

  • + הוסף תגובה
בדיקת UES נתנאל 02/07/2019 20:09
  • שלום רב ביצעתי 2 בדיקות eus והתקבלו תוצאות גם של ביופסיה מאחת מהן תוצאות eus: בזנב הלבלב הודגם תהליך ציסטי אליפטי 16 ממ לא נצפה תוכן mn או עיבוי דופן לא זוהה קשר לpd שנצפה תקין לכל אורכו, בוצע fna התקבל נוזל סנגונוטי לא סמיך תוצאות הביופסיה: רמת cea בנוזל קטן מ1.3 התקבל 40 סמק נוזל חום עכור ללא משקע נראה לעין אבחנות: Isolated tiny fragments of eosinophilic anamorphic matrieal partially fibrous. No tissue received, in this material examined by level sections. בבדיקת eus נוספת שביצעתי לחוות דעת שניה הסיכום הוא: לבלב נסרק על כל חלקיו, מראה מעט לא הומוגני אך ללא מוקדי רקמה, בזנב הלבלב ציסטה 16 ממ עם מחיצה עדינה בתוכה, לא נראה קשר ברור לצינור הלבלב. צינור הלבלב נראה תקין. בוצע ניקור של הציסטה עם יציאת מעט נוזל סרוטי שנשלח לcell block האם אפשר לדעת מה סוג הציסטה? זה מסוכן? פוטנציאל סרטני? תודה רבה וסליחה על השאלה הארוכה

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב גרורתי ישראל 19/06/2019 17:19
  • אבקש לתאם פגישה דחופה לאחר שטיפולים כימוטרפיים (12) ואולאפאריב (5שבועות) לא צלחו

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב גרורתי ד"ר רונן ברנר 28/06/2019 23:54


הצטרפו לאינדקס הרופאים!