הרפס גניטלי (Genital herpes)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הרפס גניטלי (של איברי המין) הוא מחלה מדבקת נפוצה, שמועברת בעת קיום יחסי מין ופוגעת הן בגברים והן בנשים. התסמינים של הרפס גניטלי כוללים: כאב, פריחה, גרד ורגישות באזור אברי המין.


קראו עוד:  

תמיד חוזר – האם אפשר להיפטר מהרפס?

הרפס הפה והשפתיים


הגורם להרפס גניטלי הוא וירוס הרפס סימפלקס (Herpes Simplex HSV), שחודר לגוף דרך סדקים קטנים בעור או ברקמות ריריות. הדרך הנפוצה ביותר להדבקה בהרפס גניטלי הוא מגע מיני, לרבות מגע מיני אוראלי. 


הדמייה של וירוס הרפס סימפלקס הגורם להרפס גניטלי

הרפס גניטלי נגרם על ידי וירוס הרפס סימפלקס, שהדבקה בו מתרחשת בעת קיום יחסי מין


הרפס גניטלי הוא זיהום חוזר ונשנה ולמרות שישנם טיפולים אנטי-ויראליים, שמסייעים להקל על הסימפטומים ולדכא את התפרצותם, אין להרפס גניטלי מרפא. לכן, המחלה עלולה גם לגרום למבוכה ולמצוקה נפשית. עם זאת, העובדה שאדם לוקה בהרפס של אברי המין אין משמעה שעליו להימנע מקיום יחסי מין או מקיום מערכות יחסים. בני זוג שאחד מהם לוקה בזיהום, יכולים להימנע מהידבקות בהרפס סימפלקס על ידי נקיטת אמצעי הגנה מסוימים.


סימפטומים


רוב הלוקים בזיהום בווירוס הרפס סימפלקס (HSV) אינם חשים כלל בתסמינים משום שהם קלים עד כדי כך, שאינם מורגשים כלל. 

תסמינים של הרפס גניטלי כוללים בין היתר:

·          גבשושיות קטנות אדומות ושלפוחיות או פצעים פתוחים (ארוזיות) באזורים הסמוכים לאיברי המין ולפי הטבעת.

·          כאב או גרד סביב אזור איברי המין, הישבן ופנים הירך.


לרוב, התסמין הראשון של הרפס גניטלי - כאב או גרד - מתחיל מספר שבועות לאחר קיום יחסי מין עם בן זוג הלוקה בזיהום. לאחר מספר ימים עלולות להופיע גבשושיות אדומות קטנות או שלפוחיות. לאחר מכן הן מתבקעות והופכות לפצעים פתוחים, שדולפים או מדממים. בסופו של דבר הפצעים מגלידים ומחלימים. מתן השתן עלול להיות מלווה בכאב בתקופה בה מופיעים הפצעים. כמו כן יתכנו כאב ורגישות באזור איברי המין עד שהזיהום יחלוף. 

במהלך ההתקף הראשון, יתכנו תסמינים הדומים לשפעת, כמו כאבי ראש, כאבים בשרירים וחום. בנוסף עלולה להופיע גם נפיחות בבלוטות הלימפה במפשעה.

אצל נשים הפצעים יכולים להופיע באזור הנרתיק, באזור החיצוני של איברי המין, בישבן, בפי הטבעת או בצוואר הרחם. אצל גברים הפצעים יכולים להופיע על הפין, האשכים, הישבן, פי הטבעת, הירך או בתוך השופכה (צינור המחבר בין שלפוחית השתן לפין).


הישנות התקפים של הרפס גניטלי

חזרת הרפס גניטלי משתנה מאדם לאדם, כך שהתסמינים עלולים להופיע שוב ושוב במשך שנים, עד 40 שנה מההתקף הראשון. יש אנשים שחווים מספר רב של התקפים מידי שנה. אולם אצל חולים רבים תדירות ההתקפים יורדת במשך הזמן. בדרך כלל, ההתקף הראשון הוא הקשה ביותר, אך יש אנשים שאינם חווים התקף נוסף לעולם. 


גורמים שעלולים לעורר התקף הרפס גניטלי כוללים:

·          מתח

·          מחזור חודשי

·          חולשה של המערכת החיסונית כתוצאה משימוש בתרופות כמו סטרואידים או כימותרפיה או כתוצאה מזיהומים כמו איידס.

·          מחלה

·          ניתוח

·          חיכוך, דוגמת זה שנוצר כתוצאה מקיום יחסי מין נמרצים

·          עייפות

סיבות וגורמי סיכון

קיימים שני זנים של וירוס הרפס סימפלקס, שעלולים לגרום להרפס גניטלי:

HSV
מסוג 1 (1-HSV). סוג זה גורם בדרך כלל לפצעים סביב הפה, אם כי הוא יכול להתפשט אל אזור איברי המין בעת קיום יחסי מין אוראלים.

HSV
מסוג 2 (2-HSV). זהו הסוג הגורם להופעת הרפס גניטלי. הוא מועבר בעת קיום יחסי מין או מגע עם אזורי עור נגועים. 2-HSV הוא נפוץ מאד ומדבק מאד, כך שבמקרים מסוימים, הדבקה עלולה להתרחש גם כשאין פצעים.

מאחר והווירוס מת במהירות כשהוא נמצא מחוץ לגוף, כמעט ובלתי אפשרי להידבק בזיהום דרך שימוש בשירותים, מגבות או חפצים אחרים בהם השתמש אדם הלוקה בזיהום.

תופעות נלוות וסיבוכים

לרוב, הרפס גניטלי אינו גורם לסיבוכים בלתי הפיכים חמורים, מלבד הפצעים, בקרב מבוגרים בריאיםהסיבוכים שעלולים להופיע הם:


התפתחות מחלות אחרות שמועברות במגע מיני
. אנשים הלוקים בהרפס של איברי המין, נמצאים בסיכון גבוה יותר להעביר מחלות או לחלות במחלות אחרות המועברות דרך מגע מיני, כולל איידס.

הדבקה בהרפס גניטלי של ילודים במהלך הלידה. יולדת שיש לה פצעים פתוחים, עלולה להעביר את הזיהום לילוד בזמן שהוא עובר דרך תעלת הלידה. אצל ילודים הרפס של איברי המין עלול לגרום לנזק מוחי, עיוורון או מוות. אמהות שחוות התקף הרפס גניטלי ראשון בסמוך ללידה, עלולות להעביר את הזיהום לתינוקותיהן ברמת הסתברות גבוהה.

אבחון ובדיקות

במקרה של חשד להרפס של איברי המין, יש להתייעץ עם אורולוג (מומחה למחלות של דרכי השתן) או רופא נשים. אבחון הרפס גניטלי נעשה באמצעות תרבית ובדיקת מעבדה. גם בדיקת נוגדני הרפס בדם יכולה לגלות זיהום בהרפס.

מאחר ואנשים הלוקים בהרפס לוקים לעתים קרובות גם במחלות נוספות המועברות דרך מגע מיני כמו כלמידיה, זיבה או איידס, הרופא יבדוק גם את הימצאותן. באמצעות בדיקת דם ניתן לגלות אם הנבדק נחשף בעבר לזיהום מסוג 1-HSV או 2- HSV, במקרה של חשד להתקף הרפס גניטלי בעבר.

טיפולים ותרופות

אין מרפא להרפס גניטלי, אך קיים טיפול שיכול להקל על התסמינים, שכולל תרופות מרשם אנטי ויראליות הניטלות דרך הפה: אציקלוביר (זובירקס), פמציקלוביר (פמביר) ו-וולאציקלוביר (וואלטרקס)

תרופות אלו נועדו לסייע בריפוי מהיר יותר של הפצעים ובהפחתת תדירות ההתקפים החוזרים. נטילה קבועה של התרורפות מידי יום מקטינה את הסיכון להדבקת בן או בת הזוג בווירוס ההרפס.

מניעה

הדרכים המומלצות למניעת הרפס גניטלי, הן אותן הדרכים המומלצות למניעה של מחלות אחרות המועברות דרך מגע מיני. המפתח הוא להימנע מהידבקות בזיהום HSV, זיהום שהוא מדבק מאד, בזמן שקיימים פצעים. הדרך הטובה ביותר למנוע זיהום היא להתנזר מפעילות מינית, או לקיים יחסי מין עם אדם אחד בלבד שאינו לוקה בזיהום. 

במידה וצעדים אלו אינם מתאפשרים, ניתן לנקוט באמצעים הבאים:

·          להשתמש, או לבקש מבן הזוג שישתמש בקונדום מגומי, בכל פעם שמקיימים מגע מיני.
·          לקיים יחסי מין עם מספר מצומצם של בני זוג.
·          להימנע מקיום יחסי מין במידה ואחד מבני הזוג עובר התקף של הרפס באזור איברי המין, או בכל מקום אחר בגוף.
·          תקשורת כנה עם בן הזוג או עם בן הזוג הפוטנציאלי חשובה.

נשים בהיריון חשוב שתיידענה את הרופא שיש להן HSV, במידה והן אינן בטוחות בכך יש לבצע בדיקה לגילוי HSV. מומלץ לחפש סימנים ותסמינים של הנגיף במהלך ההיריון. 

הרופא עשוי להמליץ על נטילת תרופות אנטי ויראליות לטיפול בהרפס בשלב מאוחר בהיריון, על מנת לנסות ולמנוע התפרצות של התקף בזמן הלידה. לנשים המתחילות תהליך של לידה בזמן שהן עוברות התקף, מומלץ ללדת באמצעות ניתוח קיסרי, על מנת להקטין את הסיכון שהילוד ידבק בוירוס.
פורומים, טיפול בהתקרחות בשיטת PRP

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריח עובש בקרקפת דלי 18/06/2019 20:02
  • שלום רב , האם ריח עובש מן הקרקפת מצביע על בעייה רפואית כל שהיא, למרות שמירה על הגיינת השיער והגוף? האם ייתכן כי פטריית עובש "התנחלה" בקרקפת? ומה הוא הטיפןל המומלץ לכך?

  • + הוסף תגובה
סבוריאה ארנון 16/06/2019 14:57
  • שלום רב לכם ! לבני בן ה - 31 נאמר על ידי רופא העור שלו שיש לו סבוריאה. מבלי לפקפק באבחנתו אך באם בני מעוניין בחוות דעת רפואית ומקצועית נוספת אילו רופאי עור מתמחים בתחום זה במדינת ישראל ? אני יודע שזו שאלה אולי מעט בעייתית אבל אשמח לקבל המלצה למספר רופאים אשר ממש מתמחים בתחום בארץ. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
פרפ לנשירת שיער דניאל 07/06/2019 14:34
  • שלום, אי פונה אליכבשה בנושא לטיפול פרפ למניעת נשירת שיער. יצא לי להציץ בחסרות מסויימות שעושות את הטיפול, וניראה לי שמחיר הטיפול מוגזם מאוד, כשאני יודע שבסופו של דבר הם לוקחים לי דם ומחדירים לי את זה לקרקפת. רציתי לדעת האם זה נשמע לכם שאעשה את הטיפול בצורה עצמאית ללא עבר רפואי? חקרתי קצת על אופן הטיפול ולא הבחנתי במשהו מסובך... אשמח לחוות דעתכם.

  • + הוסף תגובה
תיקון הטקסט דניאל 07/06/2019 14:36


הצטרפו לאינדקס הרופאים!