דלקת הקיבה (Gastritis)

ראשי

תאור

את הדלקות השונות של רירית הקיבה אפשר לסווג על פי חומרת הנזק לרירית, מיקום הדלקת בתוך הקיבה או על פי סוג תאי הדלקת המעורבים בתהליך. עם זאת, סיווג דלקת הקיבה אינו בהכרח מצביע על הגורם להיווצרות הדלקת.
דלקת קיבה חמסית (ארוזיבית)
סוג זה של דלקת מאופיין על ידי חמסים (ארוזיות) ברירית הקיבה. הפגיעה ברירית הקיבה במקרים אלו היא שטחית ואינה חודרת מעבר לשכבה השרירית של הרירית. הגורמים השכיחים לדלקת קיבה חמסית הם נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים), שתיית אלכוהול, טראומה, נזק בעקבות הקרנה, מצב הקשור בירידה בזרימת הדם לקיבה, וגודש במערכת וריד השער השכיח במחלת כבד כרונית. האבחון מבוסס על מראה הרירית באנדוסקופיה של הקיבה.

דלקת קיבה שאינה חמסית (דלקת קיבה כרונית)
סוג זה של דלקת הקיבה אינו קשור עם מראה אנדוסקופי אופייני, אלא ביטוי לשינויים מיקרוסקופיים המשתקפים בבדיקת דגימה מרירית הקיבה (ביופסיה).

דלקת קיבה של האנטרום (סוג B)
זו הצורה השכיחה ביותר של דלקת קיבה כרונית. הגורם לדלקת זו הוא זיהום מהחיידק הליקובקטר פילורי. לאורך זמן עלולה הדלקת הכרונית לגרום לדלדול הבלוטות המפרישות חומצה ברירית ולהביא למצב המכונה דלקת קיבה ניוונית (אטרופית). קרוב לוודאי ששינוי זה מתרחש עקב גורמים סביבתיים ותורשתיים, בנוסף לזיהום מחיידקים.

דלקת קיבה של הבלוטות בפונדוס (סוג A)
במקרה זה פוגעת הדלקת בעיקר בבלוטות המפרישות חומצה המצויות בגוף הקיבה ובפונדוס. עקב כך נגרם דלדול בלוטי ניכר העלול לגרום להיעדר מוחלט של הפרשת חומצת הקיבה (אכלורהידריה), להפרעה בספיגת הוויטמין B12 ולהתפתחות אנמיה ממארת. אצל מרבית החולים שלקו באנמיה ממארת ניתן למצוא נוגדנים לתאים פריאטליים, או כאלו נגד הגורם הפנימי.

סוגים מיוחדים של דלקת הקיבה
דלקות בקיבה יכולות להופיע עקב גורמים ייחודיים כגון זיהום, מחלת קרוהן, דלקת המלווה באאוזינופיליה בדם, מחלות דלקתיות מערכתיות כמו סרקואידוזיס, דלקת מתרופות (תרופות המדכאות את מערכת החיסון, תרופות כימותרפיות, קרינה). במקרים אלו ייקבע האבחון על סמך ממצאים ייחודיים בדגימת רירית הקיבה.

תרופות לטיפול בדלקת הקיבה:
אומפרדקס

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת הקיבה מכוון כלפי הגורם. טיפול באמצעות סותרי חומצה או בתרופות הנוגדות את יצירת החומצה: חוסמי הקולטן להיסטמין H2, או מעכבי משאבת המימן (Proton Pump Inhibitors - PPI) עשוי לעזור במקרים רבים.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים רוני 24/09/2020 22:21
  • אני בן 62 בריא בדרך כלל ,לפני 14 שנה עברתי ניתוח טחורים פנימי וגם חיצוני לפני 6 חודשים הבחנתי בדימום בצואה ויצאות לא מוסדרות ואי התרקנות מלאה רופא המשפחה הפנה אותי לבדיקת קולנוסקןפיה השנייה במספר תוך 5 שנים הרופא ידע לסיפר שהטחורים אכן נמצאים פנימיים וחיצוניים אני לא יחסתי לזה חשיבות וכעבור כמה ימים לא הרגשתי כלום והדימום נפסק לגמרי. מזה שבוע חזרו אלי הסימפטומים כניסה בתדירות גבוהה לשירותים , יציאות קשות, דימום ולפעמים רירי וכאמור אי התרקנות מלאה של הצואה. האם זה חולף? מה אפשרויות הטיפול? מה ההמלצות שלך? זה ממש מפריע לאיכות החיים שלי

  • + הוסף תגובה
ממצאים בבדיקת צואה מיוחדת צבי 24/09/2020 17:39
  • שלום אני סובל מספר שנים מבחילות הרגשה רעה אחרי האוכל סחרחורות סינוור בעניים ולאחרונה כאבי בטן ללא ממצאים אבל בבדיקה צואה מיוחדת שנשלחה לארצות הברית ישנם שני ממצאים עיקריים אלסטאז נמוך וקל פרוטקטין גבוה האם זה יכול להסביר את התופעות מהם אני סובל

  • + הוסף תגובה
תבחין צואה דר' דן קרטר 24/09/2020 22:11
  • איני מכיר אץ התבחין ואת משמעותו מציע לך להסתכל מה רשום בסוף ומה משמעות וההמלצות שים לב שמהימנות הבדיקות הללו כלל אינה ברורה

  • + הוסף תגובה
מבחן נשיפה ללקטוז עומרי 23/09/2020 15:28
  • שלום ד"ר, קיבלתי היום את תוצאות הבדיקה לרגישות ללקטוז כדלקמן: בדיקה לרגישות ללקטוז Lac-0' 1.0 ppm Lac 0' - 30' 0.0 ppm Lac 0' - 60' 0.0 ppm Lac 0' - 90' 1.0 ppm Lac 0' - 120' 0.0 ppm Lac 0' - 150' 0.0 ppm Lac 0' - 180' 0.0 ppm Lactose test Any Result > 20: Positive נראה כי ערכי המספרים נמוכים, אבל בסוף כתוב: Lactose test Positve. האם למרות הערכים הנמוכים אני בכל זאת חיובי ללקטוז? אם כן, באיזו רמה? תודה, עומרי

  • + הוסף תגובה
לקטוז דר' דן קרטר 24/09/2020 07:37
  • שלום המבחן שלילי ולא חיובי אין אי סבילות ללקטוז

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!