דלקת הקיבה (Gastritis)

ראשי

תאור

את הדלקות השונות של רירית הקיבה אפשר לסווג על פי חומרת הנזק לרירית, מיקום הדלקת בתוך הקיבה או על פי סוג תאי הדלקת המעורבים בתהליך. עם זאת, סיווג דלקת הקיבה אינו בהכרח מצביע על הגורם להיווצרות הדלקת.
דלקת קיבה חמסית (ארוזיבית)
סוג זה של דלקת מאופיין על ידי חמסים (ארוזיות) ברירית הקיבה. הפגיעה ברירית הקיבה במקרים אלו היא שטחית ואינה חודרת מעבר לשכבה השרירית של הרירית. הגורמים השכיחים לדלקת קיבה חמסית הם נטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים), שתיית אלכוהול, טראומה, נזק בעקבות הקרנה, מצב הקשור בירידה בזרימת הדם לקיבה, וגודש במערכת וריד השער השכיח במחלת כבד כרונית. האבחון מבוסס על מראה הרירית באנדוסקופיה של הקיבה.

דלקת קיבה שאינה חמסית (דלקת קיבה כרונית)
סוג זה של דלקת הקיבה אינו קשור עם מראה אנדוסקופי אופייני, אלא ביטוי לשינויים מיקרוסקופיים המשתקפים בבדיקת דגימה מרירית הקיבה (ביופסיה).

דלקת קיבה של האנטרום (סוג B)
זו הצורה השכיחה ביותר של דלקת קיבה כרונית. הגורם לדלקת זו הוא זיהום מהחיידק הליקובקטר פילורי. לאורך זמן עלולה הדלקת הכרונית לגרום לדלדול הבלוטות המפרישות חומצה ברירית ולהביא למצב המכונה דלקת קיבה ניוונית (אטרופית). קרוב לוודאי ששינוי זה מתרחש עקב גורמים סביבתיים ותורשתיים, בנוסף לזיהום מחיידקים.

דלקת קיבה של הבלוטות בפונדוס (סוג A)
במקרה זה פוגעת הדלקת בעיקר בבלוטות המפרישות חומצה המצויות בגוף הקיבה ובפונדוס. עקב כך נגרם דלדול בלוטי ניכר העלול לגרום להיעדר מוחלט של הפרשת חומצת הקיבה (אכלורהידריה), להפרעה בספיגת הוויטמין B12 ולהתפתחות אנמיה ממארת. אצל מרבית החולים שלקו באנמיה ממארת ניתן למצוא נוגדנים לתאים פריאטליים, או כאלו נגד הגורם הפנימי.

סוגים מיוחדים של דלקת הקיבה
דלקות בקיבה יכולות להופיע עקב גורמים ייחודיים כגון זיהום, מחלת קרוהן, דלקת המלווה באאוזינופיליה בדם, מחלות דלקתיות מערכתיות כמו סרקואידוזיס, דלקת מתרופות (תרופות המדכאות את מערכת החיסון, תרופות כימותרפיות, קרינה). במקרים אלו ייקבע האבחון על סמך ממצאים ייחודיים בדגימת רירית הקיבה.

תרופות לטיפול בדלקת הקיבה:
אומפרדקס

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת הקיבה מכוון כלפי הגורם. טיפול באמצעות סותרי חומצה או בתרופות הנוגדות את יצירת החומצה: חוסמי הקולטן להיסטמין H2, או מעכבי משאבת המימן (Proton Pump Inhibitors - PPI) עשוי לעזור במקרים רבים.

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבליעה בחזה לאחר גסטרוסקופיה רוו 23/09/2020 19:51
 • לפני שלושה ימים עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה בהרדמה מלאה (פרופופול) אני בן 22 מאז יש לי כאבים בצד שמאל האמצעי של החזה בכל פעם שאני בולע (כאבים רק בחזה לא בגרון) וזה נורא מציק וכואב וקשה לי לאכול. האם יכול להיות שפגעו לי בחלק התחתון של הוושט? האם זה יעבור? מה ניתן לעשות? האם זה סיבוך נפוץ? מהם אפשרויות הטיפול בזה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
 • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
 • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

 • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
 • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
ביופסיה של בדיקת גסטרוסקופיה אליאב 22/09/2020 22:51
 • שלום אתמול ביצעתי בדיקת גסטרוסקופיה בגלל כאבים בבליעה. הכל יצא תקין אך בכל זאת לקחו לי ביופסיה ( לא ביופסיה של פוליפ). מדוע לוקחים ביופסיה בכל מקרה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ביופסיות בבדיקות אנדוסקופיות ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:34
 • ביופסיות הן פיסות מעי מיקרוסקופיות שנשלחות להסתכלות תחת מיקרוסקופ במעבדה. ביופסיות נלקחות לעיתים על מנת לברר האם יש דלקת, זיהום או ממאירות ברקמה. אחת הסיבות השכיחות בבדיקות גסטרוסקופיה ללקיחת ביופסיות מהקיבה היא על מנת לבדוק נוכחות של זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי. ביופסיות יכולות להלקח מהושט, קיבה או תריסריון במידה ויש חשד לדלקת או ממצא ממוקם באיברים אלו.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!