אנטיגן רקמות אנושי (Histocompatibility Leucocyte Antigen)

ראשי

תאור

HLA-B27 הוא אנטיגן רקמתי המשתייך לקבוצה גדולה של סמנים הקרויה Histocompatibility Leucocyte Antigen או HLA, שמשמעותו אנטיגן רקמתי ממקור אנושי.
HLA-B27 משתייך לקבוצה הראשונה של HLA והוא נמצא על פני רוב תאי הגוף, למעט כדוריות אדומות בשלות. קיימות לפחות 23 תת-קבוצות של HLA-B27. באוכלוסייה הכללית, שכיחות HLA-B27 נעה בין 3% ל-8%.

על אף שלסמן זה יש חשיבות רבה בתהליך החיסוני, שימושו העיקרי ביומיום קשור להיותו סמן למחלות שונות. הוא נקשר בעיקר עם קיום של מחלות ראומטיות המכונות, ספונדילוארתרופתיה. ספונדילוארתרופתיה היא דלקת מפרקים העלולה לערב את מיפרקי האגן ועמוד השדרה או מיפרקים וגידים, במיוחד בגפיים התחתונות. מבין הספונדילוארתרופתיות, HLA-B27 נקשר בצורה מובהקת עם דלקת שדרה מיקשחת כ-90% מהחולים במחלה זו, נושאים את האנטיגן HLA-B27.

מחלות אחרות המאובחנות בשיעור מוגבר באוכלוסייה הנושאת, HLA-B27 הן דלקת מיפרקים תגובתית לזיהומים שונים כגון כלמידיה, סלמונלה, שיגלה ואחרות, דלקת במיפרקי האגן הקשורה למחלות מעיים דלקתיות וספחת, ודלקת עיניים מסוג אובאיטיס.

בחולים עם סימנים קליניים התואמים את המחלות הללו, נוכחותו של HLA-B27 תומכת באבחנה. עם זאת, יש לזכור שרוב נשאי HLA-B27 לא יפתחו את המחלות שהוזכרו. הסמן התורשתי מצביע על נטייה לפתח מחלות מסוימות אך התפתחותן תלויה בנוכחות גורמים אחרים מורכבים, תורשתיים וסביבתיים.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לpod ליאת 20/07/2019 12:17
  • אני אלרגית ל ppd ועכשיו אחריי כמה שנים מאז שהייתה לי תגובה אלרגית חזקה בא לי לצבוע עשיתי טסט עם צבע רגיל של wella וחיכיתי עד ליום שלמחרת ולא התפתח לי אלרגיה האם אני יכולה לצבוע ?

  • + הוסף תגובה
אלרגיה - בדיקת דם IGE אריה 19/07/2019 08:46
  • שלום, ביתי בת השנתיים וחצי סובלת מגירויים ואדמומיות באזור הישבן. חלק מרופאי העור משייכים זאת לאטופיק דרמטיטיס ואחרים לפסוריאזיס. לילדה לא בוצעה מעולם בדיקת אלרגיה מאחר ונען על ידי אחד מהרופאים כי היא עדיין קטנה. ברקע היה לה ריפלוקס. בבדיקת דם ערכי ה - IGE היו 164.2 אשמח לתשובתך לגבי: 1) מה משמעות ערך IGE שכה גבוהה מהנורמה? האם זה מצביעה על אלרגיה מסוימת? ואיך ניתן לבודד למה בדיוק היא רגישה? 2) האם התסמינים שתיארתי יכולים לנסוע מאלרגיה? 3) בדיקת אלרגיה לילדים בגיל כה צעיר - איך מבצעים? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תורשתיות של אלרגיה למזון אמא 17/07/2019 14:09
  • שלום, יש לי בן אלרגי לאגוזים בוטנים וביצים. כרגע אני שוקלת הריון נוסף אך המחשב על אפשרות לילד נוסף עם אלרגיה למזון ממש מרתיעה אותי. מניחה שמבחינה סטטיסטית אכן הסיכון שלנו עולה. נוסף על כך אני משערת שזה שילד אחד אלרגי למזונות X כלל לא אומר שבילד הבא לא תופיע אלרגיה למזונות Y מה שיהפוך את ההתנהלות בבית למאוד בעיתית. אמא שלי אומרת שאני "משוגעת לגמרי". הואמנם?

  • + הוסף תגובה
אלרגיה ד"ר קובי שדה 18/07/2019 15:47
  • קודם כל אם יש לך כבר בן ממליץ שיהיה לך גם בת (: את צודקת שססטיסטית הסיכון לאלרגיה כלשהיא גדול יותר אבל אני גם מניח שההנאה והסיפוק מלגדל אותם יגברו על הבעיתיות שבאלרגיות למזון מה גם שרוב האלרגיות חולף או בר טיפול

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!