ירידה בשמיעה באוזן פנימית (Inner ear Hearing loss)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

בעוד שליקויים באוזן התיכונה גורמים לכבדות-שמיעה, ליקויים באוזן הפנימית עשויים להוביל לחירשות מוחלטת. ליקויי השמיעה שיתוארו להלן הם אלו הנוצרים עם הזמן ולא יכללו ליקויים מלידה.
מרבית הפגיעות הן באיבר השמע בתוך השבלול הקרוי האיבר ע"ש קורטי, אך תיתכן גם פגיעה בעומק, במסלולי השמע עד לאזורי הקליטה במוח. תדירויות הקול הנפגעות הן בדרך כלל התדירויות הגבוהות מ-2000 הרץ ומעלה. פגיעה זו קוטמת את הצלילים של חיתוך-הדיבור, והדיבור נשמע עמום: השומע שומע שמדברים אך מתקשה להבין את המילים. לרוב נלווה טינטון בדרגות חומרה שונות.
ליקויי שמיעה שכיחים:
ליקויי שמיעה עקב גיל - Presbycusis: ליקוי השמיעה השכיח ביותר. הוא דו-צדדי, מחמיר עם הגיל, מתחיל ברוב המקרים מעל גיל 60 אך יש שהוא מתחיל כבר בגיל העמידה. ל-30% מגילאי 65 ומעלה יש ליקוי מסוג זה בדרגות חומרה שונות. הפגיעה היא בעיקר בקליטת תדירויות-הקול הגבוהות, לצד ירידה בכלל התדירויות (עקומה 3 בטבלה). השמיעה נחלשת ויש קושי להבין מילים. תופעה נוספת היא צמצום הפער לרמה נמוכה ביותר בין סף-השמיעה לאי-הסבילות לרעש. השומע מבקש שידברו בקול רם יותר, וכאשר מרימים את הקול הוא מגיע מייד לסף אי-סבילות והדיבור נשמע לו חזק מדי. תופעה זו ידועה במיוחד אצל זקנים. היא מתבטאת בניתוק הקשר עם הסביבה מה שמוביל לדיכאון ולניוון נפשי. עקב הליקוי בשמיעה נגרמות גם תאונות.
מכשירי השמיעה נועדו "לחבר" את הלוקה בשמיעה לסביבתו. זקנים מתקשים להסתייע בהם משתי סיבות: א. קושי טכני בתפעול המכשיר; ב. ההגברה מביאה את עוצמת הקולות אל סף אי-הסבילות.
נזקי שמיעה מרעש - Noise induced hearing loss: חשיפה לרעש חזק פוגעת בתאי "איבר קורטי". המדידות במפעלי תעשייה מצביעות על שני גורמים המשפיעים על מידת הנזק (בנוסף לרגישות האישית): עוצמת הרעש ומשך החשיפה. ברעש מתמשך לאורך חודשים ושנים, כגון במפעל תעשייתי, הפגיעה אינה הפיכה והנזק מחמיר עם הזמן. ניזוקים התאים בתחום התדרים 4000 הרץ, ופחות בתדרים אחרים. הפגיעה מתבטאת בעקומת שמיעה אופיינית (טבלה 2). אנשים שונים החשופים לאותם תנאי רעש נפגעים במידה שונה זה מזה. נזק נגרם בעוצמות שמעל 85 דציבל. (חשיפה לרעש של 90 דציבל למשך 8 שעות ביום במשך שנים שקולה כנגד עוצמה של 96 דציבל לשעתיים ביום באותו זמן).
הטיפול בנזק מרעש הוא במניעה בלבד. המודעות למניעה עלתה בעשורים האחרונים, וכיום עובדים החשופים לרעש, נדרשים להרכיב מגני אוזניים כדי להקטין את עוצמת הרעש אל מתחת ל-85 דציבל, וכן עליהם לעבור מדי שנה בדיקת שמיעה לניטור מצבם.
נזקי שמיעה מהדף ומפיצוצים - Blast injury: פיצוצים פוגעים באוזן הפנימית (הדף עלול גם לגרום לקרעים בתופית), במיוחד אם האדם נמצא באזור סגור יחסית שבו עוצמת הפיצוץ אינה מתפשטת לצדדים. אצל 50% מהנפגעים יש התאוששות של לפחות 10 דציבל בתוך מספר שנים. לרוב, התדרים הנפגעים הם הגבוהים.
איבוד שמיעה פתאומי - Sudden hearing loss: איבוד שמיעה פתאומי קורה על פי רוב למבוגרים, ללא סיבה ברורה. הפגיעה בדרך כלל באוזן אחת. סיבות משוערות: זיהום מווירוס, הפרעה באספקת דם, קרע פתאומי בממברנה בתוך השבלול ועוד. נפגעים כל התדרים, אך יש שנפגעים התדרים הגבוהים בלבד או הנמוכים.
הטיפול באיבוד שמיעה פתאומי יעיל רק סמוך להתהוותו. איחור בטיפול מעל שבועיים מקטין מאוד את סיכויי הצלחתו. מטפלים באמצעות סטרואידים ואנטיביוטיקה נגד נגיפים, ובטיפולים נוספים שטרם הובררה יעילותם. ניתן גם להחדיר סטרואידים לחלל האוזן התיכונה כדי שייספגו בשבלול. לטיפול זה יעילות גבוהה וללא השפעות לוואי, בעוד שהטיפול בדרך פומית מעורר בעיה אצל רוב המבוגרים.
ללא טיפול, סיכויי ההבראה מאיבוד שמיעה פתאומי הם 30%, ו-30% נוספים סיכויי השתפרות חלקית. הטיפול מעלה את הסיכויים ב-15% לפחות.
נזקי שמיעה מזיהומים: זיהומים ממושכים של האוזן התיכונה עלולים לגרום לפגיעה באוזן הפנימית. חצבת וחזרת עלולות לגרום לאיבוד שמיעה חד-צדדי או דו-צדדי. זיהומים מחיידקים במוח, דלקת מעטפת המוח, שחפת, עגבת, איידס ועוד, עלולים לגרום לאיבוד שמיעה חד-צדדי או דו-צדדי. אלה מצבים נדירים ואינם הפיכים.
נזקי שמיעה מתרופות: סוגי אנטיביוטיקה (בייחוד אמינוגליקוזידים), סוגי טיפות אוזניים, תרופות משתנות, תרופות מסוג אספירין וסוגי כימותרפיה עלולות לסכן את השמיעה.
נזקי שמיעה מגידולים וממחלות במערכת העצבים המרכזית: גידולים במוח עלולים ללחוץ על עצב השמע. מחלות במוח עלולות לגרום לירידה בשמיעה.
ליקויי שמיעה הנובעים ממצבים תורשתיים: מחלות המועברות על ידי גנים גורמות בגיל מוקדם או מאוחר לליקוי שמיעה דו-צדדי והדרגתי. לעיתים קרובות יש סימנים נלווים נוספים.
ד"ר דוד כהן
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!