פיסורה (Anal Fissure)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

פיסורה (סדק בפי הטבעת בעברית), היא קרע בעור בדופן התחתונה של החלחולת (פי הטבעת), הגורם לכאב בזמן יציאות. זוהי מחלה נפוצה. פיסורה אינה מובילה למחלות קשות יותר.

ברוב המקרים ניתן לטפל במצב של פיסורה בבית (ללא צורך באשפוז) ולהחלים תוך מספר ימים (או שבועות (במקרים חמורים). פיסורה שאינה מחלימה תוך ששה שבועות, נחשבת למחלה כרונית. על מנת לרפא פיסורה כרונית, לעתים יש צורך ליטול תרופות. במקרים בהם הפיסורה אינה מחלימה בעזרת תרופות יתכן צורך בניתוח.

פיסורה מופיעה אצל אנשים בכל הגילאים ובמיוחד אצל אנשים צעירים וגם בקרב אנשים בריאים. היא נפוצה במידה שווה בקרב גברים ובקרב נשים. לעיתים פיסורה וטחורים מתפתחים בו זמנית

סימפטומים


פיסורה גורמת לכאב חד, לעקצוץ, או לצריבה בזמן יציאה (תנועת מעיים). הכאב שיכול להיות עז, נמשך לעתים מספר שעות.

פיסורה יכולה לגרום לגירוד. לעתים קרובות היא מדממת, או מפרישה הפרשה צהבהבה. ניתן להבחין בנקודה של דם, בצבע אדום בהיר על נייר הטואלט, או במספר טיפות דם באסלה. הדם נפרד מהצואה. צואה כהה מאד וקשה, או דם כהה המעורבב בצואה, מצביעים על מחלות אחרות שאינן פיסורה, כמו למשל מחלת מעיים דלקתית, או סרטן המעי. יש לפנות לרופא בכל מקרה של דימום כתוצאה מפעולת מעיים (יציאה).

סיבות וגורמי סיכון

פיסורה נגרמת כתוצאה מפציעה (טראומה) במוצא פי הטבעת (התעלה האנאלית). 

הפציעה יכולה להיגרם כתוצאה מ:

          מעבר של צואה גדולה, שמותחת את מוצא פי הטבעת.
          מצב של עצירות ומאמץ לצורך יציאה.
          שלשולים חוזרים ונשנים.

לידה עלולה לגרום לטראומה בתעלה האנאלית. במהלך הלידה חלק מהנשים מפתחות פיסורה. פיסורה יכולה להיגרם גם כתוצאה מבדיקה רקטאלית ידנית, החדרה של גוף זר, או מגע מיני אנאלי. 

במקרים מסוימים פיסורה נגרמת כתוצאה ממחלת קרוהן, ממחלת מעיים דלקתית IBD)) הגורמת לשלשול דמי, כאב בטן, חום, ירידה במשקל ולפיסורות או פיסטולות (נצור) בסמוך לפי הטבעת. יש מקרים בהם הפיסורה היא פצע שאינו גורם לכאב ואינו מחלים, הוא מדמם לעיתים, אך אינו מלווה בשום תסמינים אחרים.

אבחון ובדיקות

רוב הרופאים יכולים לאבחן פיסורה על פי התסמינים ובאמצעות התבוננות בפי הטבעת. בדרך כלל הרופא יכול להבחין בפיסורה בעזרת הפרדה עדינה של שני חלקי העכוז. 

יתכן שהרופא יבצע בדיקה רקטאלית באמצעות החדרת אצבע ועליה כפפה, או באמצעות מכשיר מאיר (אנוסקופ), על מנת לבדוק את הפיסורה. אולם במקרים בהם הפיסורה כואבת במיוחד, הרופא בדרך כלל ימתין שהיא תתחיל להחלים, לפני ביצוע בדיקה רקטאלית, או שימוש באנוסקופ (אנוסקופיה), על מנת לשלול מחלות אחרות. במצבים בהם יש צורך בבדיקה מיידית, ניתן לעשות זאת תחת הרדמה מקומית.

מדוע חשוב המיקום של הפיסורה?

הרופא יכול לאבחן פיסורה על פי התסמינים ובאמצעות בדיקה גופנית. הבדיקה כוללת בין היתר:

          הסתכלות בפיסורה באמצעות הפרדה עדינה של חלקי העכוז.
          בדיקה רקטאלית ידנית.
          בדיקת אנדוסקופיה.

מיקום הפיסורה חשוב לצורך האבחנה. כאשר יש יותר מפיסורה אחת, או כאשר הפיסורה נמצאת על הצד של פי הטבעת (ולא בחלק העליון, או בחלק התחתון שלו), יתכן שהנבדק לוקה במחלה אחרת הגורמת לפיסורה. 

מחלות שעלולות לגרום פיסורה כוללות מחלת מעיים דלקתית (IBD), סרטן בפי הטבעת, עגבת, שחפת, מערכת חיסונית מדוכאת, או איידס. 

הרופא עשוי לחפש חתיכה קטנה של עור רפוי (קפל עור) בפי הטבעת, לעתים קרובות זהו סימן לפיסורה כרונית. פעמים רבות קפלי עור מזוהים בטעות כטחורים.

טיפולים ותרופות

במצבים חמורים של פיסורה ניתן לטפל גם בבית, באמצעות טבילה במי אמבט חמימים (אמבט ישיבה) פעמיים או שלוש ביום, תפריט עשיר בסיבים ושימוש במרככי יציאות, או במשלשלים. חלק מהאנשים חשים בהקלה לאחר יום או יומיים של טיפול בבית. יש מצבים בהם הכאב נעלם, אך פיסורה מחלימה לחלוטין רק לאחר מספר שבועות. לעתים פיסורה מחלימה ללא צורך בטיפול.

מומלץ להשתדל ולהימנע מעצירות, מאחר ועצירות יכולה למנוע את החלמתה של פיסורה. הכאב הנגרם כתוצאה מפיסורה עלול לגרום לחרדה בכל הקשור ליציאות. אולם ניסיון להימנע מיציאות (תנועת מעיים), רק יגרום להחמרת העצירות ויצור מעגל שיותיר את הפיסורה פתוחה ומכאיבה.

שתייה מרובה של מים או נוזלים אחרים מרככת את הצואה ומקלה על היציאות.

במקרים בהם תרופות אינן מצליחות לעצור את התסמינים, לעתים יש צורך לשקול ניתוח. הניתוח המקובל ביותר הוא חיתוך צידי של שריר הסוגר (ספינקטר) הפנימי. בניתוח זה הרופא חותך באופן חלקי את שריר הסוגר הפנימי, על מנת להרפות את ההתכווצות שגורמת לפיסורה.

פורומים, טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים ללא כאב ליאורה 01/07/2019 12:03
  • שלום, הופיע אצלי טחור שגרם לי לכאב רב. השתמשתי במשחה שקיבלתי בסופר פארם ואני מרגישה הקלה רבה וכמעט ללא כאב. האם יש צורך ללכת לפרקטולוג כי זה עלול לחזור או שאפשר להמשיך במצב הזה?

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 01/07/2019 19:53
ניתוח טחורים אילן 24/06/2019 09:15
  • היי,עברתי לפני שבוע ניתוח טחורים,הכל מרגיש בסדר,אבל כשנוגע חש כאילו בולט לי החוצה,האם זה נפיחות? ואם כן כמה זמן לוקח שהנפיחויות יורדות?

  • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 24/06/2019 21:25
  • אחרי ניתוח יכולה להיות נפיחות מקומית למשך עד מספר שבועות. אם אתה מוטרד-פנה לבדיקה אצל המנתח

  • + הוסף תגובה
אמבולציה לטחורים שבי 19/06/2019 07:13
  • שלום, רציתי לשאול על טיפול חדש בטחורים של הכנסת קטטר דרך הרגל לסגירת כלי הדם. האם הטיפול מוכר בעולם? ומה הם הסיכונים? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אמבוליזציה ד"ר רפאל אלון 19/06/2019 08:17
  • לפי התיאור מדובר בעצם על צינתור כלי הדם המספקים דם לטחור וחסימתם. הטיפול אינו מוכר לי

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!