עייפות כרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

עייפות כרונית, המכונה גם CFS, גורמת ללוקים בה להרגיש עייפים כל הזמן, במידה כזו שמונעת מהם לקיים את הפעילות היומיומית הרגילה שלהם. קיימים תסמינים נוספים, אולם תשישות חמורה למשך תקופה של ששה חודשים לפחות, היא התסמין העיקרי.

אצל אנשים רבים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית, המצב משתפר תוך שנה או שנתיים והתסמונת אינה חוזרת עוד. אנשים אחרים ממשיכים לסבול מעייפות חמורה ומתסמינים אחרים, במשך שנים רבות.

תסמונת תשישות כרונית אינה מובנת. רב המומחים כיום מאמינים שזוהי מחלה בפני עצמה, בעלת תסמינים משלה. אולם רופאים אחרים אינם מקבלים הנחה זו.

לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. משום כך אנשים רבים הלוקים בתסמונת, מתקשים לקבל את העובדה שהם לוקים בה ולשכנע את בני משפחתם וחבריהם להאמין בכך. אדם הלוקה בתסמונת זקוק לאנשים שמאמינים באבחנה ותומכים בו. חשוב במיוחד שימצא בסביבה רופא שהחולה יכול לסמוך עליו.

התשישות היא אמיתית. היא לא רק "בראש שלך". עייפות כרונית היא תגובה של הגוף לשילוב של גורמים רגשיים וגופניים.

סימפטומים


התסמינים של תסמונת עייפות כרונית או תשישות כרונית הם:

·          יכולים להרגיש עייפים במשך כל היום או ברובו.
·          לעתים מתקשים לישון, או מתעוררים משינה ועדיין חשים עייפים ומרגישים שלא נחו מספיק.
·          לעתים מתקשים לחשוב, להתרכז ולזכור דברים.
·          עלולים לסבול מכאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, כאב בגרון ומרגישות בבלוטות בצוואר ובבית השחי.

התסמינים עלולים להתפרץ לאחר פעילות שכלית או גופנית, שבעבר לא היוותה בעיה כלל.

דיכאון הוא תופעה נפוצה בקרב אנשים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית ועלול להוביל להחמרה בתסמינים האחרים. תרופות נגד דיכאון עשויות לסייע בשיפור ההרגשה.

סיבות וגורמי סיכון


הרופאים אינם יודעים מהם הגורמים לתסמונת עייפות כרונית. לעתים, היא מופיעה לאחר מחלה כמו שפעת, אולם לא קיימת הוכחה לכך שיש קשר בין השתיים. סביר להניח שהמחלה נגרמת כתוצאה של שילוב בין מספר גורמים וסיבות.סיכונים

אנשים הלוקים בתסמונת תשישות כרונית הם בדרך כלל בני 25 עד 45. נשים נוטות יותר מגברים ללקות בתסמונת.

תסמונת תשישות כרונית נדירה בקרב ילדים. היא עלולה להופיע אצל בני נוער, במיוחד אצל נערות צעירות. בשונה ממבוגרים, אצל בני נוער תסמונת התשישות הכרונית בדרך כלל מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת.

כיצד התעמלות מתונה יכולה לסייע?

אנשים נוטים לחשוב "איך אני יכול להתעמל כאשר אני עייף עד כדי כך שאני בקושי מצליח לעבור את היום?" אפשר לעשות זאת, בתנאי שמתחילים ממש לאט ומקפידים לא להתאמץ יותר מידי. חשוב לזכור שההתעמלות גורמת לשיפור בהרגשה.

מחקרים מצאו שהתעמלות אירובית קלה, כמו הליכה, עוזרת לאנשים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית להרגיש יותר נמרצים ופחות עייפים. יש אנשים הנמנעים מהתעמלות, משום שהם חוששים שהיא תגרום להם להרגיש רע יותר, אולם ההפך הוא הנכון. מנוחה מוחלטת מזיקה לכושר הגופני. 

כמו כן, היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי, בכך שהיא גורמת לחולה להרגיש שהוא אינו מסוגל לעזור לעצמו במאום.

אבחון ובדיקות


לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. הרופאים יכולים לאבחן את המחלה רק על ידי שלילת סיבות אחרות לתשישות. קיימות מחלות רבות אחרות שגורמות לתשישות, רב האנשים הסובלים מתשישות לוקים במחלה אחרת, שאינה תסמונת תשישות כרונית.

כיצד מתקדמת תסמונת תשישות כרונית?

בחלק מהמקרים תסמונת עייפות כרונית מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת, או לאחר תקופה של מתח בלתי שגרתי. אולם היא עלולה להתפתח גם ללא אזהרה, גם אצל אנשים שלא היו חולים.
תשישות כרונית יכולה להתגבר באופן הדרגתי, או להופיע בפתאומיות. 

מאחר ועייפות יכולה להיגרם מסיבות שונות, לעתים חולפים מספר שבועות או חודשים עד שמתייחסים לבעיה. קשה לקבוע הגדרה כללית להתקדמות תסמונת תשישות כרונית, משום שלעתים קרובות לאורך תקופה מסוימת גם האבחנה אינה ברורה.

טיפולים ותרופות

לא קיים טיפול ספציפי לתסמונת תשישות כרונית, אולם ברב התסמינים ניתן לטפל. חשוב מאד שהקשר עם הרופא המטפל יהיה טוב, משום שהמטופל והרופא צריכים לפעול בשיתוף פעולה, על מנת למצוא את שילוב התרופות והשינויים ההתנהגותיים שיצליחו לשפר את ההרגשה. מאחר ולא קיים שילוב מנצח אחד שעוזר לכולם, יתכן שתידרש תקופה מסוימת של ניסוי וטעייה.

הטיפול בבית חשוב מאד. לעתים יש צורך לשנות את לוח הזמנים היומי, לרכוש הרגלי שינה טובים יותר ולתרגל התעמלות מתונה באופן קבוע.

קבלת יעוץ והגברה הדרגתית של תרגילי התעמלות, עשויות לשפר את מצבם של הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית.

לא תמיד זה קל, אבל הקפדה על גישה חיובית עוזרת מאד. חשוב לא להיכנס למעגל של תסכול, כעס ודיכאון. היכולת ללמוד להתמודד עם התסמינים ושיחות עם אנשים אחרים הלוקים באותה מחלה, עשויות לעזור בשמירה על גישה חיובית.

התמודדות עם הדיכאון

יותר מחמישים אחוזים מהלוקים בתסמונת עייפות כרונית, סובלים בשלב מסוים גם מדיכאון. להלן מספר עובדות חשובות שכדאי לדעת:

·          הגוף והנפש קשורים זה בזו ומשפיעים זו על זה. מחלה גופנית יכולה להחמיר או להשתפר כתוצאה מרגשות וגישות ולהפך.

·         
העייפות היא אמיתית, לא דמיונית. זוהי תגובה של הגוף לשילוב של מספר גורמים רגשיים וגופניים גם יחד. על מנת להתמודד עם המחלה ולהחלים, יש להקדיש תשומת לב רבה לדרך בה המעשים והרגשות של החולה משפיעים על התסמינים.

·         
תסמונת עייפות כרונית לעתים קרובות מחמירה כתוצאה מדיכאון או חרדה. כמו בכל מחלה אחרת, לעתים יש צורך לטפל בבעיות אלו. שיפור במצב הדיכאון או החרדה, עשוי להוביל לשיפור גם בתסמינים אחרים של תסמונת התשישות הכרונית. אין להסיק מכך שהתסמינים של הלוקה בתסמונת עייפות כרונית נמצאים "בראש שלו". אלא שהבריאות הנפשית יכולה להשפיע על הבריאות הגופנית.

מניעה

לא ניתן למנוע או לרפא את תסמונת עייפות כרונית. טיפול בבית ותרופות מסוימות יכולים לסייע באיזון התסמינים ובהפחתתם.

פורומים, חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רצח ואחר כך להתאבד עזריאל 19/07/2019 17:38
  • מה עושים עם קול שלי נותן לעצמי פקודות לרצוח ואז להתאבד כמובן זה לא הגיוני בעני ולא אפגע בעצמי/אחירים בשום פנים ואופן זה מציק100% ומטריד איך להיפטר מזה לגמרה?

  • + הוסף תגובה
במצב כזה כדאי לפנות לבדיקה בחדר מיון ד"ר יששכר הרמן 22/07/2019 16:17
מחשבות קשות ומוזרות ביותר פחד מסכיזופניה מורי 16/07/2019 10:10
  • היי שלום דר מה שלומך? כתבתי לך מספר פעמים בפורום בחודשים האחרונים אני סובלת מהפרעת או סידי שנים רבות הפחד שלי הכי גדול הוא מתחלואה נפשית , ממחלת הסכיזופרניה לפני מספר שנים קראתי המון חומרים על המחלה שבנידון על כל סוגי הקולות שהם שומעים פוקדים, מאיימים, מקללים וכו' ועל כל סוגי מחשבות השווא רדיפה,גדלות,יחס, סומאטיות וכו'. כל זה היה לפני 5 שנים שקראתי את כל החומר הזה היו לי מלא מחשבות וטופלתי ב40 מג פרוטין לפני שלושה חודשים חזרו שוב המחשבות בעוצמה מאוד גבוהה ומלווים בתחושות ניתוק כתוצאה מהחרדה שהמחשבות מביאות לי כי ברגע שהם באות אני ישר חושבת שיש לי סכיזופרניה לפני 7 שבועות העליתי מינון של פרוטין בהתייעצות עם הפסיכאטרית ל50 מג עדיין סובלת ממחשבות קשות למרות היותי מטופלת גם בשיטת cbt- טיפול התנהגותי קוגנטיבי בשילוב חשיפות. אני רושמת לך שני דוגמאות ממחשבות שממש גורמת לי לפחד עצום שאני חולה במחלה אשמח לעצתך מה ניתן לעשות? אז ככה המחשבות ביומיים האחרונים היה משהו בסגנון גם בעבר. מחשבות שאני לא יודעת אפילו לתאר אתמול למשל חשבתי הייתי צריכה להוציא ילד מהגן לקחת אותו לבית חשבתי שיש קול שפוקד אליי לקחת אותו לרודפים הוצאתי אותו לקחתי אותו לבית בערב הייתי צריכה ללכת לחברה עלה לי שבגלל שלא לקחתי אותו לרודפים כפי שהם ביקשו עכשיו הם יחכו לי ליד חברה שלי עם רובה ויהרגו אותי לקחתי חצי לוריון והלכתי בכוח לארוחת הערב עם החברות. היום בבוקר בזמן שאני לוקחת את הילדים למסגרות עלתה לי מחשבה שהרודפים חוטפים לי את הילדים מהגן ושאני שומעת קולות שלהם אומרים לי חטפנו לך אותם מהגן תביאי כופר 100 אלף מחשבות הזויות שגורמות לי לחשוב שאני סכיזופרנית לאור התוכן של מחשבות שווא של רדיפה וקולות אני כבר לא יודעת מה לעשות???בבקשה תייעץ לי..

  • + הוסף תגובה
מחשבות קשות ומוזרות ביותר פחד מסכיזופניה ד"ר יששכר הרמן 16/07/2019 16:13
אבל מה נראה לך שזה מורי 16/07/2019 16:19
בנוסף עוד דוגמא למחשבות מורי 16/07/2019 16:23
  • בנוסף כל היום מחשבה שאני צועקת לבוס שחי במשרד שהוא אנס אותי וכל יום אני מפחדת מזה שאני יעשה משהו כזה ומדמיינת אולי עשיתי ואני לא מודעת לעצמי מה נראה לך שאכן מדובר בסכיזופרניה?

  • + הוסף תגובה
מחשבות אלו אופייניות ל- OCD ולא לסכיזופרניה. ד"ר יששכר הרמן 17/07/2019 08:44
קנאביס וחרדות קשיי שינה ג'ון דו 13/07/2019 15:03
  • שלום דוקטור הרמן רציתי לשאול בכללי אם קיימת אפשרות בתחום הפסיכיאטריה שניתן לקבל טיפול רפואי בצורת קנאביס. משנת 2003 אני עם ציפרלקס 40 מג ואסיוול או קלונקס (כל כמה שנים החלפתי). לאחרונה עקב גירושין וזה שאני בקושי יכול לראות את ילדיי קיבלתי התקף חרדה. בעקבות כך הופניתי לפסיכיאטר אשר העלה מינון של ציפרלקס ל 60 מג, ללא שום השפעה. לאחר מכן קיבלתי אלטרול שרק עשה לי רע ובלית ברירה עצרתי את הטיפול עד שאגיע לפסיכיאטר שוב. יש לי בעיה של כליות פוליציסטיות ולכן הרבה כדורים אסורים לי. בנוסף אני סובל מאפילפסיה ויש לי התקף אחת ל-3 שנים (קלונקס עוזר לי). לאחרונה התנסיתי בקנאביס מסוג אינדיקה. הצלחתי להירדם תוך מספר דקות עד הבוקר וזה באמת עשה לי טוב. ניסיתי את זה באופן חד פעמי בלבד ואני רוצה לבקש קנאביס בצורה חוקית, מה הסיכוי שיש דבר כזה או שיאשרו קנאביס בתחום הפסיכיאטריה? אני רוצה קנאביס כי למחרת הוא לא מתיש אותי מעיפות כמו הכדורים שאני מקבל, לא פוגע לי בכליות, ומשפיע תוך דקות ספורות. אם אני לוקח כדורים כמו אלטרול (50 מג) למחרת אני עייף כל היום וכמובן שעייפות היא טריגר לאפילפסיה, אני מסוגל להרגיש התקף לפני שהוא קורה. אשמח לשמוע מה דעתך

  • + הוסף תגובה
קנאביס וחרדות קשיי שינה ד"ר יששכר הרמן 16/07/2019 16:10
  • אתה מציג 2 שאלות, האחת אם אכן קנביס הוא טיפול מומלץ עבורך, השניה אם יש סיכוי שמשרד הבריאות יאשר לך טיפול כזה. בלי לבדוק ולראות אותך אין לי כל יכולת להעריך אם קנביס טוב עבורך. אני יכול לציין לך שמבחינת מצבך הנפשי וממה שתרארת בפניה שלך אין סיבה ע"פ נהל משרד הבריאות לאשר קנביס רפואי. אתה יכול לבדוק את הנהלים לפיהם משרד הבריאות מאשר קנביס לשימוש רפואי, כולל כל האבחנות הרפואיות וההתוויות שיכולות לשמש בסיס לקבלת רישיון, ראה כאן: https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!