חבלות, היצרות והפרעות נשימה בגרון (Larynx trauma)

ראשי

תאור

הגרון ממוקם בחלקו העליון של הצוואר ומוגן יחסית מפני חבלה ישירה על ידי הלסת התחתונה. לכן חבלות כאלה אינן שכיחות. כאשר הראש מורם והצוואר מתוח לאחור הגרון עלול להיפגע כי הוא נמחץ בין החפץ הפוגע לבין עמוד השדרה הצווארי. הסיבות העיקריות לחבלות גרון חיצוניות הן תאונות דרכים, קטטות, פציעות חודרות מתקיפה או מפעולות איבה. חבלה פנימית נגרמת בעיקר מצינרור קנה ממושך או טראומטי, משאיפת אוויר לוהט או מחומרים מעכלים (קורוזיבים).
חבלה קלה עלולה לגרום לשטפי דם תת-ריריים ולקרעים של הרירית. חבלה חמורה עלולה לגרום לשברים בסחוסים המהווים שלד קשיח של הגרון, עד כדי ריסוקם. חמור עוד יותר הוא ניתוק בין הגרון והקנה.
הסימנים לפגיעה בגרון הם צרידות, כאבים וקשיי נשימה ובליעה. האבחון נקבע באמצעות מישוש של הגרון אשר מבחינים בעזרתו בשינוי צורת הסחוסים, על פי אוויר חופשי תת-עורי, קרפיטציות, ותזוזה בין החלקים השבורים. חשוב מאוד לבצע הסתכלות ישירה על הגרון באמצעות מראה או סיב-אופטי על מנת לעמוד על מידת החסימה של נתיב הנשימה, על קיומם של קרעים ברירית ואומדן ממדיהם, וכן על מנת לבדוק את התנועתיות של מיתרי הקול והאם נוצר נקע בסחוס האריטנואיד.
דימות באמצעים כגון CT, אם אפשרית, מוסיפה במידה רבה לאבחון ולתכנון הטיפול.
הטיפול תלוי במצבו של הנפגע. כאשר יש חשש לחסימה קיימת או צפויה, בנתיב הנשימה, יש לבצע מייד פיום הקנה ורק לאחר מכן לבצע הסתכלות ישירה לתוך הגרון לשם הערכת מצבו.
אם אין סכנה לנתיב הנשימה ומצבו של הנפגע יציב, ללא קרעים גדולים ברירית וללא פגיעה בתנועתיות המיתרים, ניתן להסתפק באשפוז קצר לצורך השגחה, במתן אנטיביוטיקה למניעת זיהום או סטרואידים להקטנת בצקת.
אם נמצאו קרעים גדולים ברירית וסחוסים גלויים, נקע של אריטנואיד, או שברים מרובים בסחוסי הגרון עם שינוי צורתו ופגיעה בנתיב הנשימה, נדרש ניתוח לשם קיבוע השברים ותפירת הרירית. בריסוק נרחב של הסחוסים יש מקום להכנסת תומכן (Stent) לתמיכה פנימית ולהבטחת הקוטר של נתיב האוויר. אם יש חסר של רירית הגרון, מנצלים לעיתים את רירית הפה על מנת לכסות סחוס גלוי, שאם לא כן תופיע רקמת גירעון המובילה להתפתחות של צלקות והצרויות.
היצרויות של הגרון נוצרות לרוב לאחר פציעה היקפית, בלוויית חסר רירית בכל הדפנות. היצרויות נובעות גם מפגיעה ברירית עקב לחץ הבלונית של צינור ההנשמה (בפרט לאחר הנשמה ממושכת). התוצאה היא טבעת של רקמת צלקת המקטינה את קוטר הגרון או הקנה. החולה יחוש בהדרגה קוצר נשימה המחמיר והולך עד כדי סכנת חנק.
הטיפול בהיצרות כולל הרחבות נישנות, כריתת רקמה צלקתית בסכין או בלייזר, חיתוך הסחוסים (Split) לצורך הרחבתם עם או בלי תוספת סחוס הנלקח מצלע.
פרופ' ה' צ' יואכימס
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!