חבלות אוזן (Ear injuries)

ראשי

תאור

חבלה באפרכסת שכיחה בכל קבוצות הגיל, שכן האפרכסת חשופה, אינה מוגנת ועשויה להיפגע בעיקר בחבלות קהות (אגרוף, היאבקות וכד'). האפרכסת בנויה מסחוס. לסחוס אין כלי דם החודרים לתוכו והוא ניזון בפעפוע (בדיפוזיה) מהפריכונדריום, רקמה העוטפת אותו והדבוקה אליו. חבלה המפרידה בין הסחוס לפריכונדריום עלולה לגרום להיקוות של דם בין הסחוס לפריכונדריום, כלומר, לדמומת (Hematoma), ולאי-הזנת הסחוס אשר תביא לנמק של הסחוס ומאוחר יותר לזיהום מחיידקים. הטיפול הוא בניקוז מיידי של הדמומת (רצוי בתוך 24 השעות הראשונות) ובתחבושות לחץ למניעת היקוות נישנית שאם לא כן תאבד האפרכסת את צורתה. המונח הרפואי "אוזן כרוביתית" מבטא את העיוות באפרכסת.
במקביל לניקוז יש לטפל באנטיביוטיקה.
חבלות באוזן התיכונה עלולות להיגרם במספר צורות:
1. דרך תעלת האוזן החיצונית: חבלה חדה, חבלת הדף;
2. דרך החצוצרה המאווררת את האוזן התיכונה במנגנון של Baro-Trauma שעלולה להופיע גם כתוצאה משינויי לחץ פתאומיים מהאוזן הפנימית לכיוון האוזן התיכונה;
3. על ידי חבלת ראש כשהכוחות הפועלים מועברים באופן עקיף דרך הגולגולת.
נתיב חבלה דרך תעלת אוזן חיצונית:
חבלה חדה - עלולה להיגרם על ידי קיסם, עיפרון, סיכת ראש המוחדרים לאוזן, או על ידי שטיפה בלתי זהירה להוצאת שעווה מן האוזן. חבלה שכזו גורמת לרוב להינקבות עור התוף ועלולה לגרום גם לנקיעה ולהפרדת עצמות השמע. כמו כן עלולים גץ ממכשיר הלחמה או רסיס מתכת לוהט החודרים לאוזן לעבור בתעלת האוזן החיצונית ולגרום להינקבות עור התוף, לפגוע בעצמות השמע ואפילו לפגוע בעצב הפנים במהלכו באוזן התיכונה.
יש להדגיש שרוב חבלות האוזן התיכונה ניתנות לתיקון בניתוח.
הינקבות עור התוף (אם נזהרים שלא להרטיב את האוזן ולא לגרום לזיהום) נסגרת באופן עצמוני בשיעור של עד 95%-90%. שיעור הסגירה גבוה יותר ככל שהנקב קטן יותר.
התסמין המלווה את ההינקבות הוא כאב מיידי וכן עלולים להופיע ירידה בשמיעה, טינטון (רעש, זמזום, צפצוף באוזן), ואפילו סחרחורת אם שרשרת עצמות השמע מוזחת ודוחקת את הארכובה לתוך החלון הסגלגל ולתוך האוזן הפנימית, או שהחבלה שוברת את פלטת הדריכה של הארכובה.
כשקיים חשד להינקבות עור התוף, מומלץ להיבדק בדחיפות על ידי רופא אא"ג אשר פרט לאישור האבחון, יכול לטפל בנקב באמצעות הנחת טלאי (Patch) המשפר במעט את הסיכוי לסגירת הנקב כשמדובר בנקב גדול, וחלק מעור התוף מתקפל אל תוך חלל האוזן התיכונה.
טיפול מתאים בתנאים סטריליים עשוי לסייע לסגירת הנקב, ולמנוע את הצורך בניתוח לסגירת הנקב, מאוחר יותר.
חבלת הֶדֶף (Blast Injury) - התפוצצות בסמיכות גורמת לגל הדף שחלקו הראשון לחץ חיובי דוחס מופיע תוך מספר מילי שניות. שרירי האוזן התיכונה האמורים להתכווץ ברעש, ולהפוך את מערכת "הרמקול המכני", כלומר, עור התוף ועצמות השמע, לנוקשה יותר ולעמידה יותר, מגיבים באיטיות יחסית לאחר שהנזק לאוזן התיכונה כבר נגרם, ולכן הנזק עלול להיות רציני. חבלת ההדף עלולה לגרום להינקבות בעור התוף, לפגיעה בעצמות השמע עם נזק למנגנון ההולכה ולעצבי השמיעה, בגין דחיקת החלון הסגלגל לתוך לבירינט האוזן הפנימית. התרחשות זו עלולה לגרום גם לסחרחורת, ולירידה בשמיעה עלול להתלוות גם טינטון.
אותו מנגנון של חבלת הדף, יכול להיות גם תולדה של גל הדף הנוצר מסיבות אחרות כמו סטירת לחי ביד קמורה על אפרכסת האוזן.
נצור (פיסטולה) סב-לימפטית:
לעיתים כתוצאה מחבלות חדות הפוגעות בעצמות השמע, או מחבלת הדף נדחפת הארכובה לתוך החלון הסגלגל או שנוצרים שברים בבסיס הארכובה ודרכם נמלט נוזל סב-לימפטי מהאוזן הפנימית אל תוך האוזן התיכונה.
להיווצרות קשר (דלף) כזה בין האוזן הפנימית לתיכונה קוראים נצור סב (פרי)-לימפטי, אם סיפור המחלה וההסתמנות הקלינית מתאימים לאבחון של נצור סב-לימפטי.
קיימות שתי אפשרויות טיפול (תלוי בחומרת התסמינים ובדינמיקה שלהם). כאשר יש סיכוי לסגירה עצמונית של הנצור ניתן לנסות טיפול שמרני במנוחה וללא מאמץ. במקרים חמורים יש להכניס את הנפגע/ת בדחיפות לחדר ניתוח לבירור מצב האוזן התיכונה כדי לאטום את הדלף של הנוזל הסב-לימפטי, לשחזר את לחצי הנוזל באוזן הפנימית ולמנוע נזק נוסף לשמיעה העצבית, חירשות מלאה, טינטון וסחרחורת (פגיעה במערכת הווסטיבולרית).
מנגנון אחר העלול לגרום לנצור סב-לימפטי ולקרע בממברנות של מבוך האוזן הפנימית, הלבירינט (Labyrinthine membrane rupture), הוא במאמץ גופני ניכר כמו הרמת חפץ כבד, התעטשות עזה, שיעול, בארו-טראומה בצלילה, וגורמים אחרים המעלים את הלחץ באוזן הפנימית באופן חד ופתאומי, וגורמים ליצירת נצור סב-לימפטי בחלון הסגלגל עם כל התסמינים של ירידה בשמיעה, טינטון וסחרחורת (פגיעה וסטיבולרית). לפעמים אין ירידה בשמיעה ו/או טיניטון אלא רק סחרחורת או אי-שיווי משקל קבוע.
אם ירידה בשמיעה, טינטון או סחרחורת מופיעים באופן פתאומי לאחר בארו-טראומה ו/או מאמץ גופני עז מומלץ לפנות אל רופא בדחיפות, לייעוץ.
אחת הסיבות השכיחות לבארו-טראומה היא הפרעה בתפקוד החצוצרה ה-Tuba-eustachia, כתוצאה מכך נפגעת השוואת הלחצים ונוצר לחץ שלילי עז באוזן התיכונה.
הפרעה זו עלולה להופיע בירידה מהירה מגבהים כמו בנחיתת מטוס, או בעלייה מצלילה במעמקים.
הלחץ השלילי "שואב" ודוחק את עור התוף אל תוך האוזן התיכונה ועלול לגרום לשטפי דם בתוך חלל האוזן התיכונה (המו-טימפנום) מלווים בירידה בשמיעה ובטינטון. השינוי הפתאומי בלחץ עלול לגרום גם לכאב חד ואפילו לקרע של עור התוף מלווה בכאב עז.
ד"ר שמואל סגל
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!