דלקת כרונית בסינוסים (Chronic sinusitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

דלקת של חללי האף והסינוסים הנמשכת מעל ל-3-2 חודשים. דלקת הסינוסים הכרונית מתפתחת כתוצאה מאי-טיפול בדלקת סינוסים חדה או עקב טיפול חלקי. הנזק במקרים אלו בלתי הפיך ומתבטא בפגיעה בריריות הסינוסים בפגיעה בתפקוד הריסים, ובשכבת הריר שכאשר אינה נמצאת בתנועה מזדהמת בקלות, אלא אם תתוקן בניתוח המערכת המנקזת והמאווררת החסומה. המחלה יכולה להתבטא בצורה קלה לאורך זמן או להתלקח מדי פעם באופן חד. תלונות החולה במחלה בצורתה הכרונית יכולות להיות נזלת וליחה מוגלתיים, כאבי ראש ופנים, שיעול עם ליחה וחסימת האף. התסמינים יכולים להיות אחד מאלו שתוארו או מישלב של מספר תלונות. המחלה בצורתה הכרונית אינה מלווה בחום.
גורמים מעודדים דלקת סינוסים כרונית: נזלת אלרגית, פוליפים אפיים, הפרעות הקשורות לתפקוד תאי השערה - Immotile Cillia, לייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס) בילדים, הפרעה בניקוז האף בגין הגדלה של האדנואידים והשקדים, מחיצת אף עקומה וקונכייה תיכונה היפרטרופית. בארוטראומה (על רקע שינויי לחץ), דלקת בשורשי שיניים שמקורן בסינוס המקסילרי, פגיעות במערכת החיסונית. יש שגורסים שלרפלוקס קיבתי תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת סינוסים כרונית.
המנתח של אף אוזן וגרון מתבסס על טומוגרפיה מחשבית בהחלטתו על הצורך בניתוח וכמפת דרכים היכן לנתח ובבטחה. בתמונה 1 מוצגת טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים בחתכים קורוניים. משמאל הצללה מלאה של הסינוסים המקסילרי והאתמואידיים. מימין מכלול של דלקת מצח וסינוסים אתמואידיים מוצללים.
חיידקים אופייניים בדלקת סינוסים כרונית הם חיידקים אנאירוביים וחיידקים גרם-שליליים. במקרים נדירים יותר יכולות פטריות להיות גורם מזהם כרוני, כמו Fungal ball, Allergic fungal sinusitis.
ד"ר אפרים אביתר

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של דלקת סינוסים כרונית מסווגים לשלוש קבוצות: סיבוכים מקומיים, סיבוכים בגלגל העין וסיבוכים במוח.
הסיבוכים המקומיים כוללים מוקוצלה או פיומוקוצלה (כיסה עם תוכן רירי או מוגלתי המתפתחת בתוך הסינוס), וכן דלקת של העצם. סיבוכים בגלגל העין כוללים בצקת דלקתית של העפעפיים, בצקת דלקתית של רקמת השומן בתוך ארובת העין, מורסה סב-פריאוסטלית, מורסה אורביטלית ו-Cavernous sinus thrombosis. הסיבוכים בתוך-המוח כוללים דלקת מעטפות המוח, מורסה אפידורלית, מורסה סבדורלית ומורסה במוח.
הסיבוכים הללו מחייבים אשפוז, טיפול אנטיביוטי רחב טווח או בהתאם לתרביות, בהזלפה לתוך הווריד. רוב המקרים מחייבים גם ניתוח בגישה אנדוסקופית תוך-אפית, או בגישה חיצונית.

אבחון ובדיקות

בבדיקה הגופנית ייתכן שלא תהיה רגישות מעל הסינוסים בלחי, במצח ובזווית העין הפנימית, בבדיקה אנדוסקופית של חלל האף ניתן להדגים נזלת מוגלתית במיאטוס התיכון או העליון, פוליפים, סטיית המחיצה וקונכיות היפרטרופיות. בבדיקת הלוע עלולה להימצא ליחה רירית, מוגלתית.
בדיקת רנטגן של האף והסינוסים מתבצעת לרוב באמצעות טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים, כדי להדגים את מידת מעורבות הסינוסים, הרס גרמי, פוליפים, מחיצת אף עקומה, קונכיות בולוסיות.

טיפולים ותרופות

הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה בהתאם לרגישות החיידקים שנמצאו בתרביות שהותקנו מהאף, או על פי שכיחותם הסטטיסטית. האנטיביוטיקה המומלצת היא אוגמנטין (Amoxicillin Clavulanate), צפורוקסים (Cefuroxime) (זינט). הוספת מטרונידזול או קלינדמיצין משפרת את הטיפול. הטיפול מתבצע לרוב במתן פומי ולעיתים רחוקות בהזלפה לתוך הווריד ובאשפוז. בדרך כלל בתוך 72-48 שעות מתחילת הטיפול באנטיביוטיקה חל שיפור במצבו של החולה. גם בדלקת כרונית ניתן לטפל בתרופות מכווצות ריריות בטיפות אף או בטבליות. תרופות נוגדות אלרגיה מומלצות אם קיימת אלרגיה של ריריות האף. סטרואידים, בדרך פומית או בזריקה לתוך השריר, בעלי טווח פעולה ארוך, ניתנים לשם כיווץ ריריות כדי לשפר את הניקוז והאיוורור ולספוג ספיגה מוחלטת של פוליפים הממלאים את האף והסינוסים. אולם, יצוין כי לפוליפים יש יכולת להתפתח בשנית ולמלא את חלל האף והסינוסים, לאחר חודשים ספורים.
אם דלקת הסינוסים מקסילרית ומלווה בכאב עז שאינו מגיב לטיפול יש אפשרות להחדיר מחדר-מחט עבה וארוך לסינוסים, באילחוש מקומי, לשאיבת תוכן מוגלתי שיישלח למעבדה לאיתור החיידקים ולשטיפת הסינוס.
הגישה הטיפולית המרכזית בדלקת סינוסים כרונית היא באמצעות ניתוח אנדוסקופי תוך-אפי. מטרתו לשפר את הניקוז והאיוורור של הסינוסים המעורבים, לכרות את הפוליפים ולכרות מכשולים אנטומיים המפריעים לתפקוד תקין של הסינוסים. הניתוח האנדוסקופי שהתפתח במרוצת 25 השנים האחרונות מחליף את גישות הניתוח החיצוני שהיו מקובלות לאותה מטרה. יתרונות הגישה האנדוסקופית הם השבת התפקוד הנורמלי של האף והסינוסים ללא צלקות חיצוניות, תחלואה נמוכה יותר, אשפוז קצר יותר ועלויות כספיות נמוכות יותר.
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!