גידולים ראשוניים בצוואר (Neck, primary tumors)

ראשי

תאור

גושים המופיעים בצוואר יכולים להיות מלידה, ועלולים להיות דלקתיים או מגידולים.

לגיל החולה יש חשיבות לעניין זה, מאחר שאצל ילדים מרבית הגושים הם מלידה או דלקתיים, ואצל מבוגרים מדובר בגידולים שפירים או ממאירים. גידולים מופיעים גם אצל ילדים, אך הם נדירים יותר. בהערכה של גוש בצוואר צריך להתרכז במספר נתונים, בנוסף לגיל החולה, ובהם:
א. חד או דו-צדדי: גוש חד-צדדי אצל ילד יהיה לרוב שפיר ומלידה, במבוגר גוש חד-צדדי בצוואר חשוד יותר לגידול.
ב. מהירות ההתפתחות: גדילה מהירה של גושים אופיינית לתהליכים דלקתיים.
ג. מיקום הגוש: גושים בקו האמצע של הצוואר יהיו לרוב מלידה.
ד. קשיחות הגוש: גושים רכים וגמישים יהיו לרוב מלידה או גידולים שפירים.
ה. קיום של מחלה כללית: במספר רב של מחלות דלקתיות מופיעים גושים בצוואר כחלק מאותה מחלה.

גידולים ראשוניים בצוואר


גידולים ראשוניים של הצוואר הם אלה שמקורם ברקמות הצוואר. לעומתם, בגידולים מישניים הצוואר הם תוצאה של התפשטות מחלה שיכולה להיות מרוחקת.
הגידולים הראשוניים יכולים להיות שפירים או ממאירים. גידולים וציסטות בצווארבין הגושים השפירים בצוואר בולטת קבוצת המומים מלידה: Branchial and thyroglossal cysts. אלה ציסטות (כיסות מלאות נוזל סמיך) שכיחות יותר אצל ילדים, אך יכולות להופיע גם במבוגרים. גדילתן איטית והן רכות במישוש. עלולות לפתח דלקת ואז נעשות כואבות, נפוחות יותר ומעליהן עור אדום ומודלק. הטיפול בדלקת בכיסה הוא כמו במורסה - אנטיביוטיקה וניתוח לניקוז המוגלה.

הטיפול בציסטות מלידה הוא בניתוח, בהרדמה כללית, תוך כריתה שלמה של דופן הציסטה בכדי למנוע הישנות.


גידולים שפירים אחרים בצוואר:
א. Lipoma - גוש שומני הגדל באיטיות, רך ומוגדר היטב. אם הגוש מפריע אסטתית מומלץ לנתחו.
ב. Nerve tumors - גידולים שמקורם בעצבים. יכול להיות גוש בודד או גושים רבים כמו במחלת נוירופיברומטוזיס Von Recklinghausen Neurofibromatosis, שהיא מחלה תורשתית המאופיינת על ידי גושים במקומות שונים בגוף וכתמים בעור.
ג. Vascular tumors - גידולים שמקורם בכלי דם ורידיים כמו Hemangioma או עורקיים כדוגמת הרחבה של העורק התרדמני (Carotid artery).


גידולים ממאירים בצוואר הגידולים הממאירים הראשוניים של הצוואר מהווים קבוצה חשובה ואבחנתם המהירה משפרת את הסיכוי לטיפול מוצלח. הגידולים השכיחים הם:
א. לימפומה Lymphoma - קבוצה של גידולים ממאירים שמקורם בקישריות לימפה (Lymph nodes) הרבות שבצוואר, כ-300 במספר. הלימפומה מאופיינת בצבר של קישריות הגדלות במהירות, לעיתים משני צידי הצוואר; לרוב אצל מבוגרים אך קיימים גם בילדים.
האבחנה הראשונית נקבעת לרוב על ידי ביופסיה בעזרת מחט, המאפשרת להפיק תאים העלולים להעיד על המחלה; אך האבחנה הסופית היא באמצעות כריתת קשריות באילחוש מקומי או כללי, ובדיקתה במיקרוסקופ.
ב. סרטן בבלוטת התריס - כשהסימן הראשון לקיומו עלול להיות גוש בצוואר כתוצאה מגרורה.
ג. Sarcoma - שהיא קבוצת גידולים שמקורם ברקמות הרכות של הצוואר והטיפול בניתוח.


ד"ר אלחנן גרינברג
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
 • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
 • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

 • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
 • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
 • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

 • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
 • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

 • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
 • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

 • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
 • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!