חזרת (Mumps)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

חזרת היא מחלה ויראלית זיהומית ומדבקת, שעלולה לגרום לנפיחות וכאב בבלוטות הרוק, במיוחד בבלוטות מיצד האוזן, שנמצאות בין האוזן והלסת. אחד מכל שלושה אנשים הלוקים בחזרת, לא יסבול מנפיחות בבלוטות. לחלופין, יוכל להופיע זיהום בדרכי הנשימה העליונות.


סימפטומים


חזרת עלולה לפגוע במערכות רבות בגוף וליצור תסמינים זהים לתסמינים של שפעת, כאב בטן, לחיים נפוחות, ונפיחות וכאבים באשכים. אצל חלק מהלוקים במחלת חזרת, לא מופיעים תסמינים כלל.

תקופת הדגירה – הזמן שחולף מהזיהום הראשוני בוירוס ועד שמופיעים התסמינים הראשונים – אורכת בדרך כלל 16 עד 18 ימים, אם כי היא עלולה להימשך גם כ- 25 ימים. אנשים הנגועים בוירוס יכולים להפיץ אותו, החל מיום אחד או שניים לפני הופעת התסמינים ועד 5 עד 9 ימים לאחר תחילת התסמינים.

סיבות וגורמי סיכון

חזרת מועברת דרך שיעול, עיטוש, או כאשר חולקים מזון או משקה עם אדם הלוקה בזיהום.

תופעות נלוות וסיבוכים

בקרב ילדים, חזרת היא בדרך כלל מחלה קלה והסיבוכים בה נדירים. סיבוכי המחלה עלולים לכלול:

·          זיהום במוח (אנצפליטיס) והקרומים שעוטפים אותו (דלקת קרום המוח). 
·          דלקת באשכים, או דלקת בשחלות. במקרים נדירים ביותר דלקת באשכים עלולה לגרום לעקרות. דלקת בשחלות, כפי הנראה אינה משפיעה על הפוריות בטווח הארוך. 
·          אובדן שמיעה. 
·          דלקת בלבלב. 
·          הפלה, עלולה להיגרם אצל אישה הלוקה במחלת חזרת בשלושת החודשים הראשונים להיריון. כפי הנראה אין קשר בין חזרת ומומים מלידה.

בקרב מבוגרים הלוקים במחלת חזרת, בדרך כלל התסמינים חריפים יותר מאשר אצל ילדים, כמו כן אצל מבוגרים המחלה נוטה יותר להסתבך מאשר בקרב ילדים. בכל אופן, בעיות ארוכות טווח כתוצאה מסיבוכים הן נדירות.

 

אבחון ובדיקות

חזרת מאבחנים בדרך כלל בהסתמך על ההיסטוריה של חשיפה למחלה, נפיחות ורגישות בבלוטות מיצד האוזן ובהסתמך תסמינים נוספים ביניהם קשיות בעורף, כאב ראש וכאב באשכים.

במקרה הצורך ניתן לבצע בדיקת דם דוגמת ELISA או EIA – בדיקה לגילוי נוכחות נוגדנים או אנטיגן בדגימה, זאת על מנת לאשר את האבחנה ולשלול את האפשרות שמחלת אחרת היא שגורמת לתסמינים.

את וירוס חזרת ניתן לזהות באמצעות בדיקת תרבית וירוס, המבוצעת בדגימת שתן, רוק, או נוזל מוחי שדרתי, הנלקח באמצעות ניקור מותני. בדיקות אלו מבוצעות לעתים נדירות.

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים מחלימים ממחלת חזרת בעזרת מנוחה וטיפול בבית החולה. במקרים של סיבוכים יתכן צורך באשפוז.

מניעה

ניתן למנוע חזרת באופן כמעט מוחלט, באמצעות סדרת זריקות של חיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת MMR)). 
שתי זריקות מעניקות הגנה לכל החיים נגד חזרת: זריקה ראשונה ניתנת בגיל 12 עד 15 חודשים, השנייה בגיל 4 עד 6 שנים. קיים חיסון נוסף שמחסן מפני חצבת, חזרת ואדמת וגם מפני אבעבועות רוח. 
חיסון זה נקרא "מרובע" והוא יכול להחליף אחת מהמנות של החיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת ((MMR, או את שתיהן.
רב התינוקות אינם נדבקים בחזרת במהלך השנה הראשונה לחייהם, זאת הודות לחיסון לטווח קצר שהם מקבלים מאמם, לפני הלידה.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!