כאב בעריה (Vulvodynia)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כאב כרוני בעריה הוא בעיה שנחקרה רבות בעשור האחרון. 
יש להבדיל בין כאב עצמוני הקיים ללא גירוי כלשהו, לכאב הנגרם עקב לחץ מקומי כמו בעת קיום יחסי מין (דיספראוניה). הסיבה העיקרית לדיספראוניה היא דלקת מבוא העריה (וסטיבוליטיס). דלקת מבוא העריה היא מחלה אורגנית המופיעה בעיקר בקרב נשים צעירות, בגיל הפריון. האבחון מתבסס על בדיקה גינקולוגית לאיתור מוקדים רגישים במבוא העריה. הטיפול יכול להיות תרגול שרירי האגן, לשם הקלת הלחץ על העצב, או ניתוח לכריתת מבוא העריה.
הגורם לכאב העצמוני בעריה לא אותר. בעבר, מאחר שלא ניתן למצוא נגע מקומי המסביר את התופעה, התייחסו אליה כאל תופעה פסיכוסומטית, אך תיאור התחושה בדומה לכאב שאחרי התקף של הרפס זוסטר הביא להשערה שמדובר בהפרעה עצבית.
רוב הנשים שלקו בוולוודיניה עצמונית הן נשים שלאחר חידלון הווסת (מנופאוזה). בבדיקה הגינקולוגית צריך לשלול דלקות עור מקומיות, זיהומים נגיפיים וחיידקיים, ניוון הלדן עקב חוסר אסטרוגן (וגיניטיס אטרופית), ולחץ על העצב על ידי גידול באגן.
פרופ' יעקב בורנשטיין

סימפטומים


לתופעה מספר גורמים והיא מלווה בתחושת בעירה וצריבה, דקירה או "פצע פתוח".

טיפולים ותרופות

הטיפול המומלץ בוולוודיניה עצמונית הוא בטבליות נוגדי דיכאון תלת-ציקלים, כמו אמיטריפטילין (אלטרולט) או דסיפרמין היעילים, במינון נמוך, כדי למנוע את הכאב בעריה. ניתן להקל את תחושת הבעירה על ידי דיאטה דלת אוקסלאט. האוקסלאט גורם לגירוי של מבוא העריה ולכן יש להימנע מאכילת מוצרים כמו אגוזים, שקדים, תות, תרד, פטרוזיליה, שוקולד וכן להמעיט בשתיית קפה, תה וקולה. רצוי להימנע משטיפת העריה בסבונים בעלי מרקם חזק וללבוש תחתוני כותנה בלבד. יש המורחות ג'ל אלוורה או משחות שומניות שונות, על מנת להקל את התחושה.
פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטרסראונד ראשון רונה 12/07/2019 12:04
  • היי, עשינו IUI ב-23/6 לאחר זריקת אוביטרל יום לפני. ההנחיה הייתה לבדוק בטא שבועיים אחרי ולאחר מכן לבדוק הכפלה. 8/7- בטא 356 11/7 בטא 998 נקבע לי אולטרסאונד ראשון במרפאה שבה אנחנו מטופלים ליום שלישי הקרוב- 16/7, זה לא קצת מוקדם מדי? יתכן שיהיה אפשר לראות כבר דופק בשבוע הזה? ובמידה ולא מה מצפים לראות בשלב הזה? תודה

  • + הוסף תגובה
דחיפות גרידה בעובר בלי דופק נני 09/07/2019 13:43
  • אני בשבוע 9 אתמול בבדיקת Us ראו שאין לעובר דופק והמליצו לי במיון על גרידה. בבית החולים נתנו לי תור רק לעוד כשבוע. בינתיים אין לי דימומים כלל. השאלה האם אין שום בעיה לחכות עד התור שנתנו לי או שישנם סיכויים גדולים שיתחיל לי פתאום דימום חזק ויתחיל תהליך ההפלה מעצמו.

  • + הוסף תגובה
2 שקי חלמון בשק הריון לחוצה 06/07/2019 13:00
  • שלום דר הגעתי לבדיקה בשבוע 6+4 נצפה שק הריון עם 2 שקי חלמון אך לא נצפו עוברים. האם תופעה זו שכיחה? מה הסיכוי שמשהו יתפתח מזה? בשלב כזה אני לא אמורה כבר לראות דופק? לחוצה וסופרת את הימים עד הבדיקה הבאה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!