מומים מלידה במערכות המין (Congenital anomalies - Mulerian system)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

מומים מלידה של מערכת המין באישה אינם נדירים ודווחו בקרב 3%-1% מכלל הנשים. אצל כרבע מהנשים עם מומים מסוג זה, דווחו הפרעות תפקודיות שונות. ייתכנו בעיות, כמו הפרעה בווסת, הפרעה בפוריות ובעיות שונות במהלך ההריון.
גילוי הבעיה יכול להידחות גם עד הניסיון הראשון לקיום יחסי מין שנועד להיכשל. הגילוי אף יכול להיעשות רק בבירור הפרעה בכניסה להריון, או בהמשך - בהחזקתו התקינה. 
מומים אלה של מערכת המין מלווים לעיתים שכיחות גם במומים מלידה במערכת השתן, בדרך כלל באותו הצד של המום הקיים במערכת המין. המוצא העוברי המשותף הוא הגורם הישיר לקשר זה. החלוקה המקובלת כיום של המומים הללו היא זו שנערכה על ידי החברה האמריקאית לרפואת הרבייה מ-1988 (תרשים).
אי-יצירה חלקית או שלמה של הרחם והחצוצרות היא נדירה מאוד. הצורה הקלאסית קרויה תסמונת ע"ש מאיר - רוקיטנסקי - קוסטר - האוזר. לאישה כזו לא יהיה מחזור וסת, וכמובן שהריון איננו אפשרי.
רחם חד-קרני הוא מום שנגרם עקב כישלון בהתפתחות אחד הצינורות המולריאנים. מלבד הצורה הלא סימטרית של הרחם, קיימת רק חצוצרה אחת (באותו הצד). בצד הנגדי אפשרי גם קיום של קרן שאריתית שנוצרת מהתפתחות מוגבלת של הצינור המולריאני בצד הנגדי. קרן שאריתית כזו יכולה לעיתים להיות מקור לבעיות כמו כאבים, או השרשה של הריון, ורצוי להסירה בניתוח. מום במערכת השתן (בדרך כלל חוסר של כליה בצד הנגדי), שכיח מאוד בקבוצה זו (בכמחצית). בהריון שכיחות יותר הפלות, לידות מוקדמות ומצבים לקויים של העובר.
רחם כפול הוא מום שנגרם על ידי אי-התחברות של שני הצינורות המולריאנים ואז בעצם יש שני "רחמים חד-קרניים", אחד בכל צד, ולכל אחד חצוצרה משלו. לעיתים תיתכן גם חסימה רוחבית עם הפרעה ליציאת "דם הווסת" שתידרש להתערבות ניתוחית. בהריון ייתכנו יותר לידות מוקדמות ומצגים לקויים של העובר, אם כי אין זה הכרחי.
רחם דו-קרני הוא מום שנוצר כאשר קיים איחוי חלקי של אותם שני צינורות שהוזכרו. ברוב המקרים יש צוואר רחם אחד ושתי "קרניים". בדרך כלל, תוצאות ההריון ברחם כזה טובות. ייתכן שיעור מעט מוגבר של אי-ספיקת צוואר הרחם, הפלות, לידות מוקדמות ומצגים לקויים.
רחם חצוי הוא מום שנוצר כאשר לאחר איחוי הצינורות אין ספיגה, מלאה או חלקית, של המחיצה האמצעית.
רחם קשתי הוא הדרגה המיקטית של מום כזה. היות שאין לו שום משמעות רפואית, נחשב כקבוצה בפני עצמה. בדרגות המשמעותיות יותר תיתכן מחיצה חלקית או שלמה של חלל הרחם, ולעיתים יש בנוסף מחיצה אורכית בלדן. אין כאן הפרעה למחזור הווסת או לפוריות. בהריון ייתכנו יותר הפלות, לידות מוקדמות ומצגי עובר לקויים. הטיפול כיום הוא הפרדת המחיצה בניתוח היסטרוסקופי אשר תוצאותיו מצוינות.
קבוצה מיוחדת היא קבוצת המומים הקשורים ל-DES (Diethylstilbestrol). חומר אסטרוגני זה, שנהוג היה להשתמש בו עד שנות ה-60 במהלך ההריון במצבים שונים, נתגלה לימים כגורם להפרעות אופייניות במבנה הרחם המתפתח (חלל לא סדיר, חלל בצורת T ועוד). לנשים שנחשפו לו בהיותן ברחם, יש סיכוי מוגבר להריונות חוץ-רחמיים, הפלות, אי-ספיקה של צוואר הרחם ולידות מוקדמות. במהלך ההריון מומלץ לבצע תפירה של צוואר הרחם.

פרופ' אברהם גולן

סימפטומים


במהלך ההריון תיתכנה הפלות נישנות, לידות מוקדמות, מצגים ומנחים אבנורמליים והפרעות אחרות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה למומים אלה מקורה בפגם בהתפתחות מערכת המין במהלך החיים העובריים. בשבועות המוקדמים של החיים העובריים נוצרים שני צינורות אורכיים (הקרויים מולריאנים), אחד בכל צד, של גוף העובר, אשר בהמשך נפגשים ומתחברים בחלקם התחתון. חלק מחובר זה עתיד להיות בסיס להתפתחות הרחם מתחבר לאזור האורוגניטלי, שהוא האזור שבו יופיעו איברי המין החיצוניים. במרכז נוצר חלל ובו יש היווצרות של החצוצרות, הרחם והנרתיק. השחלות נוצרות ממקור עוברי אחר ואינן מעורבות בתהליך שתואר כאן, לכן גם במקרים הללו של מומים מלידה, השחלות תקינות במבנן ובתפקודן. חסר של אחת השחלות אפשרי, אך נדיר. תיתכן הפרעה מזערית ועד הפרעה רצינית במצבים הבאים: ביצירת חלק מן המערכת או בהתחברות שתוארה לעיל - בין שני הצינורות האורכיים, או בהתחברות לאזור איברי המין החיצוניים, עד כדי היווצרות מחיצה או חסימה. תיתכן חסימה רוחבית בנרתיק או אפילו חסר של הנרתיק עם התבטאות, כמו "אל וסת" בגיל העשרה, כאבי בטן מחזוריים והצטברות של דם וסתי בנרתיק החסום ואף מעליו, ברחם או בבטן.

אבחון ובדיקות

הפרעות אלה יכולות להסתכם ביותר לידות שדורשות התערבות מצד הצוות הרפואי, כמו לידות מכשירניות או ניתוחים קיסריים. אבחון המומים הללו נעשה כיום על ידי MRI, או על-שמע לדני, או לחלופין על ידי אנדוסקופיה (לפרוסקופיה והיסטרוסקופיה).
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתמים לבנים זעירים על עטרת הפין טאטא 15/07/2019 18:37
 • שלום, יש לי 2-3 כתמים לבנים קטנים מאוד על העטרה, אין כאב, אין רגישות. נראה כמו יובש רק בצבע לבן ונקודתי בלבד. האם אפשר לדעת מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כתמים דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:47
רופא עור או אורולוג? טאטא 15/07/2019 23:28
UTI חוזרים אביטל 11/07/2019 09:59
 • בת 36 אחות במקצועי. ברקע מחלת כליות כרונית מסוג IGAN. סובלת מס' שנים מ UTI חוזרים (כמעט כל חודש וללא קשר ליחסי מין). לרוב צמיחה של אי קולי (לפעמים גם ESBL) ומס' פעמים גם קלבסיאלה פניאומוניה. מס' פעמים יצאו לי תרביות עם עמידות לאנטיביוטיקה ונאלצתי לקבל IV. הייתי במעקב אורולוגי וביצעתי את כל הבדיקות האפשריות כולל ציסטוגרפיה, CT אורוגרפי והכל יצא תקין. ב US כליות הידרונפרוזיס קל. הייתי מס' פעמים על טיפול מניעתי למ' חודשים עם הפסקות כגון: צפורל, מונורול, ומאקרודנטין. את המאקרודנטין הפסקתי כיוון שהקפיץ לי את תפקודי הכבד ל- 800 ומומחה כבד אמר לי שזו כנראה סוג של רגישות אצלי אז שלא אקח יותר מאקרודנטין. יש לציין שגם אם טיפול מונע לסירוגין הופיעו דלקות. כעת הופניתי לייעוץ זיהומולוג כדי שימליץ על טיפול מונע שיעזור ולא יזיק כפי שהאורולוג כתב. שאלתי היא: 1. אם אין כל בעיה אנטומית במבנה מדוע יש לי כ"כ הרבה דלקות? 2. מה ניתן לעשות כדי למנוע את הדלקות החוזרות? 3. מהן המלצותיך ודעותיך לגביי טיפול מניעתי? האם יעיל? 4. האם ישנן עוד בדיקות שכדאי לבצע ושטרם עשיתי אותן? 5. הרבה פעמים מתקבלות לי תשובות של תרביות שנכתב עליהן "פלורה מעורבת". יש לציין שאני תמיד מבצעת אותן לפי ההוראות. שוטפת עם מים וסבון, מגבון מקופ"ח, אמצע הזרם וכו'. יש עוד משהו שניתן לעשות כדי שייצא אולי סטרילי יותר? 6. השבוע שלחתי שוב תרבית ובתשובה היה כתוב צמיחה של 30,000 מושבות ולא של 100,000 ולא נכתבו מחוללים ספציפיים אלא נכתב "צמחו גרם שליליים"(ולא נבדקו רגישויות או עמידויות לאנטיביוטיקה). רופאת המשפחה התעקשה שאתחיל בכל זאת טיפול אנטיביוטי בטענה שאני בתחילתה של דלקת ולא רוצה שאסתבך עם הכליות. האם לדעתך המלצתה נכונה? האם למרות שהצמיחה היא רק 30,000 ולא 100,000 אכן מצדיקה טיפול אנטיביוטי? אשמח אם תחזור אליי בהקדם.

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 09:49
דלקות דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 13:23
 • -אפשר להשלים ציסטוסקופיה . -לרוב אנחנו לא יודעים את סיבת הדלקות בנשים צעירות טיפול מניעתי הוא יעיל ,לא אמרת לי אם היו דלקות תחת הטיפול . -לא מקובל לטפל החיידק בשתן אם אין סימפטומים אופייניים לדלקת בלי קשר לכמות החיידקים בתרבית. -דלקת כיס שתן פשוטה בלי הפרעה אנטומית לא אמורה להוביל לפגיעה כלייתית . בברכה דר' רויזמן שמואל

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 15:35
 • ציסטוסקופיה זו הבדיקה היחידה שעוד לא עשיתי. הייתי המון זמן על טיפול מונע בצפורל, מאקרודנטין ומונרול. היתה תקופה טובה יותר מבחינת הזיהומים עד שהתחלתי לפתח עמידות והדלקות הגיעו ביחד עם הטיפול המניעתי. הייתי היום אצל זיהומולוגית והיא טענה שרק תרביות עם צמיחה ללא שתן לכללית אינו מדד טוב לזיהום ויכול להיות שסתם לקחתי אנטיביוטיקות. אני בתור אחות לא שמעתי על כזה דבר. יצא לך פעם לשמוע כזה דבר? כעת ביקשה ממני לעשות כל פעם שאני סימפטומטית גם כללית וגם תרבית. האורולוג שהייתי אצלו בזמנו אמר שמספיק רק תרבית. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
Uti דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:48
 • בחיידק מטפלים אך ורק אם יש תלונות אופייניות לדלקת ,אחרת אין צורך. בברכה דר' רויזמן

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 21:17
 • האם זה נכון שבדיקת הבחירה לגילויי של UTI היא לא תרבית? בעבר האורולוג ביקש ממני לעשות רק תרביות והיום הזיהומולוגית אמרה לי שבגלל שבכל 2018-2019 לא ביצעתי בדיקות של שתן לכללית אלא רק תרביות לא ניתן להוכיח או לא מספיק רק תרבית כדי להוכיח דלקות. האם זה נכון? היו לי בעבר מס' בדיקות שתן לכללית שלא תמיד הראו סימני דלקת כגון לויקוציטים, ניטריטים וכו' ובכל זאת בתרבית היו צמיחות.

 • + הוסף תגובה
מה המחיר של ניתוח לתיקון היצרות בשופכה בפרטי? גברי 12/07/2019 22:38
 • שלום, מה המחיר של ניתוח לתיקון היצרות בשופכה בפרטי? (סדר גודל)

 • + הוסף תגובה
מחיר דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 13:26
 • שלום, תברר מול חברת הביטוח שלך . בברכה דר' רויזמן

 • + הוסף תגובה
אין לי ביטוח. כמה זה יעלה לי בערך? גברי 15/07/2019 16:23


הצטרפו לאינדקס הרופאים!