גרד בעריה (Pruritus vulvae)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

גרד בעריה עלול להיגרם ממגוון רחב של סיבות. כדי לאתר את הסיבה לגרד כרוני יש לשלול בראש ובראשונה קיומן של מחלות מערכתיות, כגון: סוכרת או צמקת ביליארית ראשונית, ולברר אילו תרופות האישה נוטלת, שכן לעיתים תרופות גורמות לגרד. בעת הבדיקה המכוונת לגרד בעריה, רצוי לבדוק גם את הלדן ואת צוואר הרחם, שכן הסיבה העיקרית לגרד היא דלקת זיהומית מפטריות או מחיידקים בעריה ובלדן (וולוו-וגיניטיס). גורמים אלו עלולים גם להביא להחמרה בגרד שנגרם מסיבה אחרת, כמו ליכן סקלרוזוס. גם מתח נפשי עלול לעיתים רחוקות להתבטא בגרד בעריה, או לגרום להחמרת מצבים של מחלת עור המתבטאים בגרד בעריה.
הנגעים העיקריים הגורמים לגרד בעריה הם: ליכן סקלרוזוס, היפרפלזיה של תאי קשקש, ניאופלזיה תוך-אפיתלית המתבטאים בנגע לבן בעריה, ומחלת פג'ט המתבטאת בנגע אדום.
פרופ' יעקב בורנשטיין

טיפולים ותרופות

עוד לפני מתן טיפול ספציפי, יש להדריך את האישה להקפיד על היגיינה, על ניקיון ועל יובש באזור. מומלץ ללבוש תחתוני כותנה (כותנה מאפשרת לזיעה להתאדות, בעוד שתחתונים סינתטיים אוצרים את הלחות), לשטוף את העריה במים (ללא סבון) ולייבש היטב. בהמשך, גם אם אובחן נגע, יש לטפל בגורמים העלולים לתרום לגרד. טיפול במשחות אסטרוגניות אינו מועיל, שכן בעריה כמעט שאין קולטנים (רצפטורים) לאסטרוגן.

הטיפול בגרד בלתי נסבל: לעיתים רחוקות נשים לוקות בגרד עז שאינו מוקל על ידי הטיפולים שצוינו, ולא באמצעות טיפול ייחודי. יש המציעים להזריק להן בתאמתזון או טריאמצינולון לעור במרווחים של 1 ס"מ זה מזה. בעבר הזריקו אלכוהול באותן נקודות. טיפול זה מועיל להקלת הגרד ויעילותו נשמרת למספר חודשים, אך ההזרקה עצמה כרוכה בכאב רב ועל כן יש לבצעה בהרדמה כללית. תרופות אחרות שנוסו בהצלחה חלקית: כלורוקווין וויטמין A בכמויות גדולות מאוד. כאשר הטיפול השמרני נכשל, יש המטפלים בניתוח ע"ש מרינג, להפרדת עור העריה באזור הגרד, ותפירתו לאחר מכן חזרה למקומו. ניתוח זה גורם כנראה לניתוק העצבים (דנרבציה) באופן מקומי, אך אינו יעיל כטיפול בכאב בעריה. כריתת העריה (וולווקטומיה) אינה מקובלת כיום כטיפול לגרד או לכאב בעריה.

שאלות ותשובות

פורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צניחת שלפוחית השתן רררר 04/07/2019 21:12
  • היי אני בת 31 לאחר 4 לידות רגילות כבר לאחר הלידה אובחנתי בצניחת השלפוחית כרגע זה בדרגה החמורה ביותר המליצו לי לבצע ניתוח אבל מאחר ואני רוצה עוד ללדת אז זה ירד מהפרק המליצו לי על פסרי האם במצב חמור זה יכול לעזור? אשמח לתשובה בהקדם האפשרי דחוף מאוד!!!!

  • + הוסף תגובה
תכיפות ודחיפות בשתן שיר 01/07/2019 18:35
  • שלום,אני בת 35 ובתקופה האחרונה יש לי דחיפות פתאומית במתן שתן ואין לי יכולת להתאפק(דבר שבעבר לא היה בעייתי בכלל). הרופאה אמרה לי לעשות בדיקות שתן. האם הבדיקה הזאת עוזרת להבין את הבעיה? איזה בדיקות צריך לעשות ואיזה טיפולים?

  • + הוסף תגובה
דם בשתן אמיל 125 20/06/2019 14:14
  • כמה ימים של דם מעט גושי בשתן ללא צרבת אבל עם מעט כאבי בטן. התוצאה היום בכללית: RBC U STRIP= 300/UL PROTEIN U STRIP=30 MG/DL LEUCOCYTES U S= 25/UL הרקע בעבר היה דם טרי שהוסבר בלקיחת אספירין המשכתי עם אספירין במינון נמוך יותר, אך איני בטוח שזו הסיבה/ מניח כי צריך ללכת רופא,ועד אז?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!