רגישות ללקטוז (Lactose Intolerance)

ראשי

תאור

רגישות ללקטוז, או אי סבילות ללקטוז, היא מצב בו הגוף לא מסוגל לעכל את סוכר החלב בשם לקטוז, סוכר טבעי אשר נמצא בחלב ומצרי חלב למיניהם.

כאשר לקטוז עובר דרך המעי הגס, בלא שעבר כראוי את תהליך העיכול, הוא עלול לגרום להופעתן של תופעות לוואי בלתי נעימות כגון: גזים, כאבי בטן ותחושת נפיחות בבטן. ישנם בני אדם שיש להם רגישות ללקטוז שאינם מסוגלים לצרוך כלל מוצרי חלב, בעוד שאחרים יכולים לאכול ולשתות כמויות קטנות של מוצרי חלב בלא בעיות מיוחדות.

רגישות ללקטוז נפוצה מאוד בקרב בני אדם מבוגרים. הרגישות ללקטוז נפוצה יותר אצל אמריקנים בעלי עור כהה, ואצל בני אדם ממוצא אסיאתי, אפריקני ובני אדם שמוצאם מאמריקה הדרומית, מאשר אצל בני אדם ממוצא אירופאי.

אחד האתגרים העומדים בפני בני אדם אשר יש להם רגישות לחלב הוא כיצד לתכנן את התזונה שלהם מבלי לגרום לעצמם תופעות לוואי בלתי נעימות, ובו בזמן לצרוך כמות מספקת של סידן בדם בכדי לשמור על בריאות וחוזק העצמות.

כוס חלס וסקסוק חלב עם סימן איסור, רגישות ללקטוז, אי סבילות ללקטוז

צילום: Shutterstock


סימפטומים


התסמינים אשר מצביעים על רגישות לחלביכולים לנוע מהיותם קלים מאוד ועד לחמורים, תלוי בכמות אנזים הלקטאז שגופך מייצר. התסמינים מתחילים להופיע בדרך כלל כ- 30 דקות עד שעתיים לאחר שאכלת או שתית מוצרי חלב. 

במידה ואתה סובל מרגישות ללקטוז (מאלרגיה לחלב), התסמינים יכולים לכלול בין השאר:

- תחושת נפיחות בבטן.

- כאבי בטן או עוויות.

- קולות גרגור או קרקור בקיבה.

- גזים.

- צואה דלילה או שלשול. 

- הקאות.

חלק מבני האדם אשר סובלים מגזים, כאבי בטן, תחושת נפיחות בבטן או שלשולים עלולים לחשוד כי הם סובלים מתופעה של רגישות ללקטוז (אלרגיה ללקטוז). הדרך הטובה ביותר לוודא זאת היא להימנע לפרק זמן מסוים מצריכת מוצרי חלב, ולבחון האם התסמינים הללו נעלמים. במידה והם אכן נעלמים, יש לנסות ולצרוך כמויות קטנות של מוצרי חלב ולבחון האם התסמינים חוזרים.

במידה וקרה פעם שחשת שלא בטוב לאחר שתיית כוס חלב, סביר להניח כי הבעיה לא טמונה ברגישות שלך ללקטוז. אולם במידה ואתה חש שלא בטוב בכל פעם שאתה שותה חלב, אוכל גלידה, או מוצרי חלב אחרים, סביר להניח שאתה אכן סובל מרגישות ללקטוז.לעיתים בני אדם אשר מעולם לא סבלו מתופעות לוואי כאשר צרכו מוצרי חלב, יכולים לפתח לפתע רגישות ללקטוז. תרחיש זה נפוץ יותר ככל שאתה מתבגר. במידה ואתה חושד כי אתה סובל מתופעה של רגישות ללקטוז, פנה רופא המטפל בך. הרופא יוכל לוודא האם התסמינים שלך נובעים מעובדת היותך רגיש ללקטוז, או כתוצאה מגורמים אחרים.

סיבות וגורמי סיכון

רגישות ללקטוז (אלרגיה ללקטוז) מתפתחת כאשר המעי הדק אינו מייצר כמויות מספיקות של אנזים אשר מכונה לקטאז. הגוף שלך זקוק ללקאטז על מנת לפרק או לעכל את הסוכרים המצויים במוצרי החלב.

אלרגיה לחלב היא בדרך כלל תורשתית, והתסמינים הראשונים לכך מתפתחים בדרך כלל אצל בני נוער או בגיל הבגרות. מרבית בני האדם אשר סובלים מסוג זה של רגישות ללקטוז יכולים לצרוך כמויות קטנות של מוצרי חלב בלא לפתח תופעות לוואי כלשהם.

לעיתים המעי הדק מפסיק לייצר את אנזים הלקטאז בעקבות מחלה, כגון שפעת הקיבה, או כתוצאה ממחלה ארוכת טווח, כגון סיסטיק פיברוזיס, או בעקבות ניתוח אשר בו הוסר חלק מן המעי הדק. במקרים אלה הבעיה יכולה להיות על בסיס קבוע או חולף.

במקרים נדירים במיוחד,נולדים עם רגישות ללקטוז. בן אדם אשר סובל מרגישות ללקטוז שהיא מולדת לא יוכל לצרוך מוצרי חלב כלל.

לעיתים פגים סובלים מרגישות זמנית ללקטוז מכיוון שגופם לא מסוגל עדיין לייצר את אנזים הלקטאז. לאחר שגוף התינוק מתחיל לייצר את האנזים, הרגישות ללקטוז חולפת בדרך כלל.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופאים המומחים לאלרגיה ואימונולוגיה יכולים לאבחן האם יש לך רגישות ללקטוז על ידי שאלות הנוגעות לתסמינים שלך. ייתכן והרופא יבקש ממך להפסיק לצרוך מוצרי חלב לפרק זמן מסוים, וזאת על מנת לבחון האם התסמינים נעלמים.

לעיתים הרופא יורה על תבחין מימן בנשימה Hydrogen Breath Test)), בדיקת רמות הסוכר בדם או בדיקת חומציות הצואה, על מנת לקבוע אבחנה חד משמעית. בדיקות אלה יקבעו האם באמת יש לך רגישות ללקטוז.

על מנת לקבוע אבחנה חד משמעית, הרופא המטפל בך ימלית על הבדיקות הבאות:

תבחין מימן בנשימה (Hydrogen Breath Test). זוהי הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון רגישות ללקטוז. בטרם עריכת הבדיקה, תתבקש להימנע מטילת תרופות, מאכלים מסוימים ועישון סיגריות. ביום הבדיקה תתבקש לשתות נוזל אשר מכיל לקטוז, ואז תתבקש במשך שעתיים לנשוף מספר פעמים אל תוך מכונה. במידה ורמות המימן בנשימה שלך גבוהות, ייתכן ואתה סובל מרגישות ללקטוז. בדיקה זו לא מבוצעת בדרך כלל אצל תינוקות וילדים צעירים מאוד וזאת מכיוון שהחומר יכול לגרום להופעתם של שלשולים.

בדיקת סבילות ללקטוז. בדיקה זו מודדת את רמות הסוכר בדם שלך לאחר ששתית או אכלת לקטוז. החל מחצות הלילה שלפני עריכת הבדיקה, תתבקש שלא לאכול או לשתות דבר. ביום עריכת הבדיקה תתבקש לשתות נוזל אשר מכיל לקטוז, העלול לגרום לך להופעתם של גזים או כאבי בטן.לאחר מכן רמת סוכר בדם תיבדקו כל 30 דקות על פני פרק זמן של שעתיים. במידה ורמות הסוכר שלך לא עולות, סביר להניח כי יש לך רגישות ללקטוז. בדיקה זו אינה מבוצעת אצל בני אדם אשר חולים במחלת הסוכרת, והיא אינה מבוצעת בדרך כלל אצל ילדים קטנים ותינוקות.

בדיקת חומציות הצואה. בדיקה של רמות החומציות בצואה מודדת את רמות החומצה אשר נמצאות במעי הגס שלך. על מנת לבצע בדיקה של חומציות הצואה, עליך לאסוף דגימה של הצואה שלך אל תוך מיכל אטום וסטרילי, ולהביא את הדגימה באופן מיידי את המעבדה. במידה וישנה נוכחות של חומצה בצואה שלך, סביר להניח כי אינך מעכל כראוי את הלקטוז. ניתן לבצע את בדיקת חומציות הצואה אצל ילדים קטנים ותינוקות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אין תרופה לבעיית רגישות ללקטוז, אולם תוכל להקל על התסמינים המלווים אותה על ידי צמצום או הימנעות מצריכת מוצרי חלב. חלק מבני האדם שנמצאו רגישים ללקטוז בוחרים לצרוך מוצרים העניים בלקטוז, או במוצרים תחליפיים על בסיס סויה, כגון חלב סויה או גבינת סויה. 

חלק מבני האדם אשר רגישים ללקטוז יכולים לצרוך יוגורט ללא בעיה, במיוחד יוגורט העשיר בחיידקים פרוביוטיים. תוכל לצרוך גם תוספי מזון אשר מכילים אנזימי לקטאז על מנת לסייע לך בעיכול הלקטוז.

מניעה

הדרך הטובה ביותר הימנע מתסמינים של אי סבילות ללקטוז היא על-ידי הימנעות מצריכת מזונות המכילים לקטוז. 

ככל שחולף הזמן, מרבית בני האדם אשר רגישים ללקטוז לומדים להכיר את הגוף שלהם ואת ההתמודדות שלו, על מנת למנוע מעצמם את הופעתם של התסמינים.

אחת מן הדאגות הגדולות ביותר לבני אדם אשר יש להם אלרגיה לחלב, היא לדאוג לתזונה עשירה דיה על מנת להשלים את מרכיבי המזון אשר נמצאים במוצרי החלב, במיוחד סידן. סידן הינו מרכיב מזון חיוני ביותר עבור ילדים, בני נוער, נשים הרות ונשים בגיל המעבר.

ישנם מוצרי מזון מגוונים אשר מכילים סידן, וביניהם בין השאר:

- ברוקולי, במיה, זני כרוב שונים ולפת. 

- סרדינים משומרים, טונה ודג סלמון. 

- מיצים המועשרים בסידן, דגנים 

- מוצרי סויה המועשרים בסידן, כגון חלב סויה, טופו ופולי סויה. 

- שקדים.

מרבית בני האדם אינם צורכים כמויות מספיקות של סידן גם אם הם יכולים לצרוך מוצרי חלב. להשלמת הסידן החסר תוכל לצרוך תוספי מזון אשר מכילים סידן.


פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה
נפילה א 27/05/2020 13:07
 • נפלתי באוטבוס עקב עצירה פתאומית וקיבלתי מכה חזקה מאד בגב העליון הכאבים חזקים מאד אך אני איך שהוא מתפקדת (הכאב מתגבר בשינוי תנוחה, עשיית צרכים, ושיעול) השאלה אם בכלל יש מה לגשת לעזרה ראשונה אם יש מה לעשות לזה בכלל

 • + הוסף תגובה
נפילה 360 מעלות שיא שירותי רפואה 28/05/2020 16:36
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת חג שמח 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!