הרס רירית הרחם (Endometrial ablation)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

רירית הרחם היא אנדומטריום (Endometrium), השכבה הפנימית של חלל הרחם. שכבה זו צומחת לאחר הווסת, במקביל לעלייה בהפרשת הורמון האסטרוגן על ידי הזקיק בשחלה. רירית הרחם מגיעה לשיא צמיחתה (כ-12-10 מ"מ) לקראת יום הביוץ. שלב זה של שינוי ברירית נקרא שלב השגשוג.
לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה מפריש הורמון נוסף, פרוגסטרון, כהכנה של רירית הרחם להשרשת הריון. שלב זה של שינוי ברירית הרחם נקרא שלב ההפרשה.
אם לא התרחש הריון, הזקיק בשחלה מתנוון ומפסיק להפריש הורמונים, רירית הרחם נותרת ללא תמיכה הורמונית, נושרת בתהליך הווסת ומתחיל מחזור חדש.
דימום בלתי סדיר: דימום בלתי סדיר הוא דימום המתרחש שלא בתקופת הווסת, או דימום בתקופת הווסת שאינו אופייני מבחינת משך הזמן והכמות לגבי אותה האישה.
בכל מקרה של דימום בלתי סדיר מתבצע בירור מקיף לאבחון גורם הדימום ולהתאמת אפשרויות הטיפול.

הצלחת הטיפול ושכיחותה: 80% מהמטופלות מביעות שביעות רצון מהטיפול. במחצית המקרים הדימום פוסק לחלוטין, ובשאר, הדימום פוחת בצורה משמעותית או חוזר למתכונת של דימום ווסת רגיל. הצלחת הטיפול בשיטת הרס של רירית הרחם מצמצמת את הצורך בניתוח לכריתת רחם, אשר מתבצע בשליש מהמקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר.

ד"ר אריק כהנא

סיבות וגורמי סיכון

סיבות לדימום בלתי סדיר:
1. הריון - דימום יכול לעורר חשד על הריון תוך-רחמי בלתי תקין, או על הריון מחוץ לרחם. לעיתים יש דימום גם בהריון תקין;
2. הפרעות הורמוניות;
3. ממצאים שפירים כגון: פוליפ, שרירן;
4. גידולים ממאירים;
5. גוף זר (התקן תוך-רחמי);
6. זיהומים;
7. מחלות כרוניות, כגון בעיות בתפקודי קרישה.

תופעות נלוות וסיבוכים

שכיחות הסיבוכים נמוכה מאוד. הסיבוך העיקרי העלול להיגרם במהלך הטיפול הוא ניקוב הרחם, סיבוך המחייב ניתוח נוסף. סיבוכים נוספים כוללים דימום, זיהום או בעיה במאזן הנוזלים הנספגים במהלך הטיפול.

טיפולים ותרופות

טיפול להרס של רירית הרחם: הרס של רירית הרחם מבוצע במקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול שמרניות. מטרת הטיפול להפסיק לחלוטין או להקטין באופן משמעותי את הדימום הרחמי. הטיפול מיועד לנשים אשר אינן מתכננות הריון נוסף. הוא אינו מיועד למקרים שמקור הדימום הוא גידול ממאיר ברחם.

הטיפול מתבצע בחדר ניתוח, בהרדמה כללית או באילחוש מקומי. הפעולה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד המוחדר לחלל הרחם, גורם להרס השכבה הרירית ומונע את צמיחתה. במרבית השיטות המטרה מושגת כתוצאה מחימום הרקמה (מעין כווייה) בצורה מבוקרת על מנת למנוע פגיעה ברקמות שכנות.
לביצוע הפעולה שיטות שונות, כגון לייזר, נוזלים, בלון, גלי רדיו, לולאה חשמלית וכד'.
פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לא נצפה כיס מרה בסקירה מוקדמת אורית 18/07/2019 16:09
  • כיס מרה לא נצפה בסקירה מוקדמת בסוף שבוע 15 וגם לא בבדיקה חוזרת בסוף שבוע 16. כל שאר המדדים תקינים לחלוטין. רקע: בת 43, הריון לאחר טיפולים ומאד יקר. בוצעה בדיקת NIPT מורחבת שיצאה תקינה לגמרי ושללה מחלות כרומוזומליות של העןבר. שקיפות תקינה. לא רוצה לסכן את ההריון בבדיקת מי שפיר ורוצה לדגעת מה הסיכויים ש: 1. אכן יוולד תינוק ללא כיס מרה, בהנחה שכל שאר המדדים והבדיקות תקינים לגמרי. 2. אם כן יקרה מקרה נדיר שכזה, מה ההשלכות?

  • + הוסף תגובה
אולטרסראונד ראשון רונה 12/07/2019 12:04
  • היי, עשינו IUI ב-23/6 לאחר זריקת אוביטרל יום לפני. ההנחיה הייתה לבדוק בטא שבועיים אחרי ולאחר מכן לבדוק הכפלה. 8/7- בטא 356 11/7 בטא 998 נקבע לי אולטרסאונד ראשון במרפאה שבה אנחנו מטופלים ליום שלישי הקרוב- 16/7, זה לא קצת מוקדם מדי? יתכן שיהיה אפשר לראות כבר דופק בשבוע הזה? ובמידה ולא מה מצפים לראות בשלב הזה? תודה

  • + הוסף תגובה
דחיפות גרידה בעובר בלי דופק נני 09/07/2019 13:43
  • אני בשבוע 9 אתמול בבדיקת Us ראו שאין לעובר דופק והמליצו לי במיון על גרידה. בבית החולים נתנו לי תור רק לעוד כשבוע. בינתיים אין לי דימומים כלל. השאלה האם אין שום בעיה לחכות עד התור שנתנו לי או שישנם סיכויים גדולים שיתחיל לי פתאום דימום חזק ויתחיל תהליך ההפלה מעצמו.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!