צניחת רחם (Uterine prolapse)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

צניחת רחם היא בעיה נפוצה ושכיחותה עולה עם הגיל. אצל מחצית מהנשים שילדו תופיע צניחת רחם בדרגות חומרה שונות. אצל כ-10% מהן הצניחה תלווה בתסמינים.
צניחת רחם מתרחשת כשהרחם יורד כלפי מטה ואינו נמצא במקומו הטבעי, כתוצאה מפגיעה בתפקוד הרצועות התומכות ברחם ושומרות על מיקומו האנטומי באגן, ואשר מהוות חלק מרצפת האגן.
לסיכום, העלייה בתוחלת החיים והרצון לשפר את איכותם מדגישים את הצורך לתת מענה לתופעה השכיחה של צניחת רחם. מגוון הטיפולים רחב. לאחר הערכה קלינית קפדנית תוך ביצוע בדיקות עזר, יש להתאים למטופלת את הטיפול המיטבי בעבורה.

ד"ר דוד גורדון

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של צניחת רחם תלויה בדרגת החומרה של הצניחה: תחושה של גוש בנרתיק שעלול אף לבלוט מעבר לפתח, אי-נוחות, מלאות, לחץ והפרעה בקיום יחסי מין.
לרוב מתרחשת צניחת רחם במישלב עם צניחת שלפוחית השתן, בדרגות חומרה שונות. התסמינים כוללים במקרה זה קושי במתן שתן, ותחושה שהתרוקנות השלפוחית אינה מלאה.

סיבות וגורמי סיכון

רצפת האגן היא איבר הנמצא בתחתית הבטן ומורכב משרירים ומרצועות. על רצפת האגן מונחים על פי סדר מלפנים לאחור: שלפוחית השתן, הרחם והנרתיק בחלקו העליון, והרקטום. תפקיד רצפת האגן לתמוך באיברים אלה ולמנוע את צניחתם.
לידות דרך הנרתיק, ובמיוחד של תינוקות גדולים יחסית, חוסר בהורמון אסטרוגן (כפי שקורה בגיל הבלות), גורמים תורשתיים, ועיסוקים הכרוכים בהרמת משאות כבדים, גורמים נזק לרצפת האגן. הפגיעה מצטברת ועלולה להביא לצניחת הרחם ולצניחת דפנות הנרתיק.

טיפולים ותרופות

הטיפול: יכול להיות שמרני או בניתוח. הוא מותאם למטופלת על פי גילה, חומרת הצניחה, וצניחה או אי-צניחה של השלפוחית ו/או הרקטום.
- הטיפול השמרני מתבסס על: א. תרגול שרירי רצפת האגן בסיוע גירוי חשמלי והיזון חוזר. במהלך 8-6 פגישות אישיות לומדים לזהות ולתפעל את רצפת האגן. הטיפול נועד לצניחה בדרגה קלה ובמקרים מסוימים בדרגה בינונית. הצלחתו מותנית בהתמדה ובתרגול יומיומי.
ב. התאמת התקן בנרתיק (Pessaries) מבין סוגים וגדלים שונים. ההתקן מונח בחתך הנרתיק ותומך ברחם ובדפנות הנרתיק.
הטיפול מונע ניתוח, אך הוא מחייב מעקב רפואי צמוד וכן כרוך בחוסר נוחות מסוים בשל נוכחות גוף זר בנרתיק.
הטיפול בניתוח יכול להתבצע דרך הנרתיק או דרך דופן הבטן. קיימים ניתוחים מסוגים שונים. אין ניתוח אחד שמתאים לכל הנשים. בחירת הניתוח המתאים מתבססת על נתונים פרטניים כגון: גיל האישה, מצבה הבריאותי, חומרת הצניחה, יש/אין צניחה של דפנות הנרתיק, בעיות גינקולוגיות אחרות, רצון בשימור הפריון.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!