גידולים ממאירים בשחלה (Malignant ovarian tumors)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

גידולי שחלה ממאירים מתפתחים מהתאים השונים המרכיבים את השחלה.
הגידול השכיח ביותר הוא הגידול שמקורו בשכבת התאים (אפיתל) המכסה את השחלה. גידולים אחרים מקורם מתאי הנבט, מרקמת המשתית הספציפית ורקמות החיבור בשחלה.
בכל שנה מאובחנות בישראל כ-350-300 נשים עם שאת ממארת בשחלה. (שיעור של כ-12 ל-100,000 נשים). בשנים האחרונות חלה ירידה בשיעור המקרים, ובשנת 2000 דווח על 264 נשים שלקו בסרטן שחלה.

הגיל הממוצע של החולות נע סביב 60. הגידול נדיר (אך קיים) אצל נשים צעירות שגילן למטה מ-30.
הסוג המיקרוסקופי השכיח ביותר הוא הסוג הסרוזי.
גידולי השחלה מדורגים על פי דרגת ההתמיינות בחתכים פתולוגיים: דרגה טובה, בינונית וקשה.
הסיווג לשלבים של גידולי השחלה מתבסס על מידת הפיזור של המחלה שנמצא בעת הניתוח:
שלב 1 - הגידול מוגבל לשחלה;
שלב 2 - הגידול התפשט לאגן;
שלב 3 - הגידול מפושט בחלל הבטן;
שלב 4 - הגידול מפושט מעבר לחלל הבטן או התפשט לכבד.

קרצינומה ראשונית בצפק (Primary peritoneal carcinoma): אצל 21%-7% מהחולות שלקו בסרטן השחלה נמצא גידול ראשוני בצפק (ציפוי איברי הבטן) שמראהו ההיסטולוגי זהה לגידול סרוזי בשחלה, ללא מעורבות השחלות.
גידול זה מתפתח גם אצל 10%-5% מבין הנשים שעברו כריתת שחלות מונעת.
התסמונת הקלינית, התגובה לטיפול והפרוגנוזה דומים מאוד לסרטן השחלה.

גידול גבולי (Borderline tumor): קבוצה נוספת של גידולי שחלה ממקור אפיתלי הם גידולים שעל גבול הממאירות (Borderline tumors). גידולים אלה מהווים 15%-10% מכלל גידולי השחלה הממאירים. הם שכיחים יותר בקרב נשים צעירות, הגיל הממוצע נע סביב 40, רובן מאובחנות בשלב 1. הפרוגנוזה טובה גם כאשר הגידול פרץ אל מחוץ לשחלה, כי במרבית המקרים הגרורות אינן פולשניות וקצב גדילתן איטי.
ברוב המקרים הטיפול הוא בניתוח תוך שמירת הפוריות בנשים צעירות.
הסתמנות קלינית: חולות שהגידול אשר לקו בו מוגבל לשחלה, הן לרוב ללא תסמינים. לעיתים קיימת תחושת לחץ או שמופיעים כאבים עקב שיזור של הגידול. בחלק מהנשים יהיה דמם שלאחר חידלון הווסת.
בשלב מוקדם מתגלה הגידול בבדיקה גינקולוגית שגרתית או בבדיקת על-שמע של האגן. אולם ב-75% לערך מהחולות מתגלה הגידול בשלבים מתקדמים, והתסמינים כוללים לרוב תפיחות בטן עקב מיימת ותלונות הקשורות להפרעות בפעילות המעיים עקב פיזור של הגידול לציפוי המעי ולתרב (לאומנטום).
בשלבים מתקדמים סיכויי הריפוי קטנים, ולכן נעשים מאמצים למציאת שיטה לאבחון מוקדם של המחלה.
סריקה תקופתית של כלל האוכלוסייה באמצעות הסמן 125 CA ובדיקות על-שמע של האגן טרם הוכחו כיעילות לאבחון מוקדם ולהקטנת התמותה מסרטן. ייתכן ששיטה חדשה המאפיינת שורה ארוכה של חלבונים בנסיוב "פרוטאומיק", תאפשר אבחון מוקדם של סרטן השחלה.
אבחון ועיבוד טרום-ניתוח: אם מתעורר חשד להופעת גידול בשחלה, יש לבצע בדיקת על-שמע של האגן והערכת רמת הסמן 125 CA. בעזרת טומוגרפיה מחשבית (CT) של האגן ושל הבטן, ניתן להעריך את מידת הפיזור של המחלה ואת היכולת לכרות כריתה מרבית של הגידול בניתוח. בנוסף יש להעריך את בריאותה של המטופלת, את רמת תפקודה ואת יכולתה לעמוד בטיפול.
הטיפול: הטיפול הראשוני הוא לרוב ניתוח במטרה לאשש את האבחון, להעריך את מידת הפיזור, או לכרות את הגידול, כולו או מרביתו, אם הוא מפושט. לעיתים נדירות ניתן להסתפק בניתוח מצומצם במגמה לשמור על הפוריות. אם כורתים את החלק הארי של הגידול, טיפול משלים באמצעות כימותרפיה יעיל יותר, ומשפר את הפרוגנוזה. הכימותרפיה הראשונית לטיפול בסרטן השחלה מורכבת מטקסול ופלטינום. במקרים מסוימים מטפלים באמצעות כימותרפיה לפני הניתוח.
ההישרדות ל-5 שנים תלויה בעיקר בשלב המחלה, בדרגת ההתמיינות, בתפקוד החולה ובאפשרות לכרות את השאת כריתה מרבית.
ההישרדות בשלב I: כ-80%; בשלב II: כ-60%; בשלב III: כ-30%; בשלב IV: כ-5%.
שאתות שמקורן בתאי הנבט: גידולים אלה שכיחים בקרב נערות ונשים צעירות, רובם חד-צדדיים, ומגיבים היטב לכימותרפיה.
הניתוח נשמר לצורך אבחון והערכת מידת הפיזור תוך שמירת הפוריות. במקרים שבהם הגידול מפושט, ובסוגים מסוימים גם כשהגידול מוגבל לשחלה, יש צורך בכימותרפיה לאחר הניתוח. סיכויי הריפוי טובים מאוד וכן הסיכויים להריונות בעתיד.

פרופ' גלעד בן ברוך

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות השאת הם גיל מתקדם, ולדנות נמוכה, אי-פוריות, סיפור משפחתי של סרטן שד ושחלה ונשאות של מוטציות בגנים 1,2 BRCA.
סיכון נמוך ללקות בסרטן השחלה קשור בוולדנות גבוהה, בנטילת גלולות למניעת הריון, ובקשירת חצוצרות למניעת הריון.
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
  • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
  • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

  • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
  • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

  • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
  • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

  • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
  • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

  • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
  • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

  • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
  • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!