תסמונת גירוי-יתר שחלתי (Ovarian hyperstimulation syndrome)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

תסמונת גירוי-יתר שחלתי היא סיבוך קשה ומסכן חיים של טיפולי השראת ביוץ.
מאמצים ניכרים הושקעו בחקר הגורמים האחראיים להתפתחות התסמונת. במהלך השנים האחרונות הוצעו מספר גורמים, כגון: מערכת הרנין-אנגיוטנסין, היסטמין, סרוטונין, פרוסטגלנדינים ולאחרונה, מדובר רבות על ציטוקינים - ופקטור הגדילה הקרוי VEGF. אולם יש לציין שעד היום אף אחד מגורמים אלה לא הוכח כגורם לתסמונת.
שכיחות וסיווג
שכיחות התסמונת פוחתת ככל שחומרתה עולה. התסמונת בחומרתה הקלה שכיחה ב-23%-8% מהנשים המטופלות להשראת ביוץ, בחומרתה הבינונית ב-7%-1% מהמטופלות, ובחומרתה הקשה בפחות מ-2% מהמטופלות. התסמונת בדרך כלל קשה וממושכת יותר כאשר המחזור הטיפולי הצליח והמטופלת הרתה.
עם השנים הוצעו סיווגים רבים לתסמונת, המבוססים על דרגות החומרה, כאשר לאחרונה מקובל הסיווג הבא:
חומרה קלה: תפיחות ואי-נוחות של הבטן, עם או ללא בחילות, הקאות ו/או שלשולים והגדלת השחלות עד 5 ס"מ קוטר.
חומרה בינונית: מאפייניה, כמו בחומרה הקלה עם עדות על-שמע של נוזל מיימת. שחלות מוגדלות עד 12 ס"מ בקוטרן.
חומרה קשה: מיימת ניכרת, נוזל בחלל בית החזה, צמיגות-יתר של הדם (המטוקריט מעל 45%), מיעוט במתן שתן עם רמות קראטינין שבין 1.5-1 מ"ג/ד"ל, הפרעה בתפקודי כבד ובצקת כללית.
חומרה קריטית: מיימת מתוחה עם נוזל בבית החזה, צמיגות-יתר של הדם (המטוקריט מעל 55%) מיעוט במתן שתן עם רמות קראטינין מעל 1.5 מ"ג/ד"ל, לספיקה כליות, קרישי דם, תסחיפים ותסמונת המצוקה הנשימתית במבוגר.

ד"ר ראול אורביטו
פרופ' בנימין פיש

סימפטומים


התסמונת מופיעה תמיד לאחר מתן הורמוני ביוץ ה-hCG או בתחילת הריון, ומאפייניה העיקריים, הם הגדלה ניכרת של השחלות ומעבר נוזלים והצטברותם בחללי המדור השלישי. מעבר נוזלים זה, האחראי לתחלואה והתמותה הכרוכים בתסמונת, נובע מעלייה בחדירות כלי דם ומוביל להצטברות נוזלים בחלל הצפק, חללי בית החזה והלב ובצקות תת-עוריות (חללי המדור השלישי). כתוצאה מכך יש ירידה בנפח הדם, עלייה בצמיגות וקרישיות הדם, הפרעות במאזן הנוזלים והאלקטרוליטים, הפחתה במתן שתן ועד אי-ספיקה בכליות.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות התסמונת
מספר מצבים נמצאו כקשורים לתסמונת והוצעו כגורמי סיכון להתפתחותה והם כוללים:
גיל צעיר של המטופלת (מתחת ל-35);
משקל גוף נמוך;
נשים הלוקות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות;
נשים שתגובתם להשראת ביוץ היתה עלייה ניכרת ברמת האסטרוגן וגיוס רב של זקיקים ביום מתן ה-hCG או שאיבת מספר רב של ביציות במהלך טיפולי הפריה חוץ-גופית;
מתן hCG, כתמיכה בשלב שאחרי הביוץ במחזור.

טיפולים ותרופות

הטיפול הוא שמרני ומטרתו למנוע את הסיבוכים הקשים של התסמונת מבלי להאריך את משכה. הטיפול כולל מנוחה, שתייה מרובה ומעקב אחר סימנים ותסמינים היכולים להעיד על החמרה.
התסמונת בחומרה קלה עד בינונית בדרך כלל חולפת מעצמה, ועל פי רוב דרוש מעקב צמוד על בסיס אמבולטורי. במידה ומופיעה החמרה לדרגה הקשה או הקריטית, יש מקום לאשפז את המטופלת. במהלך האשפוז נדרשת מנוחה מוחלטת. יש לבצע שקילה יומית, מעקב אחר סימנים חיוניים ובדיקות גופניות חוזרות להערכת הימצאות נוזלים בחללי המדור השלישי. יש לעקוב בקפדנות אחר מאזן הנוזלים (כמות השתייה ומעקב אחר נפח מתן השתן) ולבצע בדיקות מעבדה חוזרות להערכת צמיגות הדם, אלקטרוליטים ותפקודי קרישה בכליות וכבד.
הטיפול כולל מתן נוזלים בשתייה או דרך הווריד במטרה למנוע צמיגות-יתר של הדם וסינון כלייתי מספק כפי שמתבטא על ידי כמות השתן שניתנת. במצבים בהם יש ירידה בתכולת החלבונים בדם והחמרת מעבר הנוזלים לחללי המדור השלישי, יש מקום להוסיף עירוי של קולואידים (אלבומין או דקסטרן). לעיתים קיימת החמרה המתבטאת בהצטברות ניכרת של נוזל מיימת עם קושי בנשימה והפחתה ניכרת במתן שתן. מצב זה יכול להצריך דיקורים חוזרים של חלל הבטן במטרה לנקז את נוזל המיימת ולהקל את הנשימה והסינון הכלייתי. נדיר שהמצב הוא חמור ומחמיר עד כדי סכנת חיים המצריכה אפילו הפסקת הריון.

מניעה

אמצעים רבים הוצעו במטרה למנוע או להפחית את שכיחות ודרגת החומרה של התסמונת. בעוד שרק ההימנעות ממתן hCG תימנע את התפתחות התסמונת, היעילות של כל אחד מהאמצעים הבאים עדין נתונה לוויכוח:
1. השראת ביוץ תוך מעקב צמוד והימנעות מתגובת סוערת של השחלות במטופלות עם אחד מגורמי הסיכון שתוארו לעיל. הפחתת מינון ה-hCG הגורם לביוץ.
2. השהיית מתן תרופות משרות ביוץ ומתן ה-hCG תוך מעקב והמתנה לירידת רמת האסטרוגן לרמות "בטוחות".
3. במחזורי השראת ביוץ בהם לא ניתנו מגרי GnRH, ניתן לתת מגרה ל-GnRH לגרימת הביוץ במקום hCG.
4. הקפאת עוברים וביטול החזרתם במחזור הנוכחי, ובכך מניעת הריון שיכול רק להגדיל את הסיכון וחומרת התסמונת.
5. מתן אלבומין או Hydroxyacethyl starch במהלך שאיבת הביציות במחזור הפריה חוץ-גופית.
הימנעות ממתן hCG. כתמיכה בשלב הלוטאלי של הביוץ.
פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלות חוזרות שרית 06/07/2019 22:22
  • שלום, עברתי 5 הפלות ברצף הפסקת דופק בין השבועות 10-12, יש לי ילדה אחת מנישואיי הקודמים.עברנו את כל הבדיקות האפשריות כולל בדיקה קריוטיפ לי ולבעלי ובנוסף בדיקה גנטית לעובר האחרון ללא בעייה כרומוזומאלית. בדיקת סיווג רקמות לי ולבעלי- שלילי. בבדיקות דם שבוצעו במהלך השנים anti dna ו-ana חיובי (לא נבדק לאחרונה). בפגישה עם רופא המטפל בהפלות חוזרות הומלץ על עירויivig האם יש סיכוי שהעירוי זה מה שיפתור את בעיית ההפלות החוזרות? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
מחזור לאחר גרידה ענבל 26/06/2019 21:53
  • שלום, לפני חודש וחצי עברתי גרידה בשבוע 8, לאחר שבוע רופא בדק אותי והיה נראה תקין. לפני 10 ימים קיבלתי וסת, חזקה וארוכה מהרגיל, לאחר 5 ימים היה נראה שפסק הדימום ומאז חוזר לסירוגין- היום היום ה10. יש לציין שיש לי מיומה ברחם אשר דוחקת את החלל. ברור לי שאגש להיבדק אבל האם זה הדימום נשמע חריג ויש ללכת בדחיפות או שניתן להמתין למועד התור בעוד מספר ימים?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:09
  • את צודקת שעלייך לגשת ולהיבדק. אין לי דרך לדעת אם הדימום הוא בעייתי או לא דרך פורום..... אם יש דימום חריג או שונה - גשי לרופא שלך לבדיקה.

  • + הוסף תגובה
ניסיון כניסה להריון דניאלה 25/06/2019 10:59
  • היי, שמי דניאלה בת 27. כבר 7 חודשים אני ובעלי מנסים להכנס להריון ולא מצליחים. המחזור שלי כל החיים היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים) ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת. הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי! כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש, אני כבר ביום ה35 ועדיין לא קיבלתי ובדיקות הריון בשתן מראות שלילי. יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע. בריאה בדרך כלל, ללא בעיה הורמונלית, ללא היסטוריה רפואית. ביצעתי בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין. מציינת כי בעלי ביצע בדיקת זרע - תקינה. אני לא כל כך יודעת מה לעשות אשמח לעזרה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:07
  • למרות שאת רגילה למחזור מאד סדיר, חשוב לזכור שהגוף איננו מכונה ולא עושה אותו דבר כל הזמן. אם יש איחור אני מציע לבצע בדיקת דם להריון ולגשת לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!