//

בדיקת רישום הפעילות החשמלית של הלב ( electrocardiogram ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

אלקטרוקארדיוגרם, ובעברית פשוטה, רישום הפעילות החשמלית של הלב, היא בדיקה שניתן ללמוד באמצעותה על אופן התקדמות הגל החשמלי המפעיל את שריר הלב. גל זה נוצר בקוצב הלב הטבעי, עובר בעליות וגורם לכיווצן, דבר שמזרים דם מהעליות לחדרי הלב. לאחר מכן עובר הגל החשמלי בסיב הולכה מיוחד לחדרי הלב, גורם לכיווצם ומביא בכך לזרימת דם מחדר שמאל לכל רקמות הגוף דרך אב העורקים, ומחדר ימין לריאות. באמצעות בדיקת א.ק.ג. ניתן לגלות הפרעות בייצור הגל החשמלי ובהולכתו העשויות לנבוע מהפרעה במערכת ההולכה של הלב. בנוסף שינויים בא.ק.ג. עשויים להצביע על אוטמים בשריר הלב, הן אוטם חד והן אוטמים ישנים או על הפרעות הנובעות משיבוש ברמת המלחים בגוף או מהרעלת תרופות, ועל הפרעות בקצב פעולת הלב.
בחולים לאחר התקף לב או אירוע לב, או בכל נבדק שידוע לו על "שינויים בא.ק.ג.", רצוי לשאת באופן קבוע תרשים א.ק.ג., כך שבמקרה הצורך ניתן יהיה להשוות לתרשים חוזר ולקבוע באם שינויים המודגמים בו היום ישנים או חדשים.

אזהרות

סיכון:
הבדיקה אינה מסוכנת

הריון:
הריון עשוי לשנות במקצת את הרישום.

הנקה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות

תינוקות וילדים:
הדופק בילדים מהיר משל זה שנצפה במבוגרים. צורת רישום הפעילות החשמלית של שריר הלב בנערים צעירים יכולה להיות שונה במקצת מזו שנצפית במבוגר; אין לכך משמעות פתולוגית.

קשישים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות

אלכוהול:
אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
תרופות לטיפול בהפרעה בקצב הלב, כמו דיגוקסין, עשויות לגרום לשינוי בתרשים החשמלי.

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
קצב סינוס, צורת גל תקינה.


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
קצב סינוס, צורת גל תקינה.


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
קצב סינוס, צורת גל תקינה.


רישום א.ק.ג. נראה כמו בתרשים XXX
רישום לא תקין עשוי להצביע על הפרעה בקצב הלב כמו טכיקרדיה (דופק מהיר מעל 100 פעימות לדקה) או ברדיקרדיה (דופק איטי מ- 60 פעימות בדקה), פעימות מוקדמות מדי או פעימות חסרות.
הפרעה בהולכת החשמל בסיבי הלב (חסם או בלוק)
אוטם בשריר הלב
הגדלת חדרי הלב או העליות
דלקת בקרום הלב (פריקרדיטיס)
הפרעות בריכוז מלחי הדם או השפעת תרופות

בדיקת הא.ק.ג. מדויקת, רגישה וסגולית לאבחון אוטם, הפרעה בקצב הלב והפרעות בהולכת הגל החשמלי בלב. הבדיקה אינה סגולית או מדויקת באבחון תעוקות חזה. לכן, כדי לאבחן תעוקת חזה נהוג לבצע בדיקות נוספות, כמו בדיקת א.ק.ג. במאמץ או מיפוי לב.


שאלות ותשובות לפי נושא רישום הפעילות החשמלית של הלב

בבדיקת מיפוי לב מעריכים את אספקת הדם ללב במנוחה ואת עתודות אספקת הדם ללב במאמץ, ועל ידי כך קובעים אם יש היצרויות בעורקים הכליליים ואם ישנה רקמת צלקת בשריר הלב. מזריקים בה את האיזוטופ הרדיואקטיבי תלי...
הכאב שאת מתארת אכן נשמע ככאב "חיצוני", כלומר שנובע ממקור שרירי, עצבי או גרמי בבית החזה, והטיפול בבעיה כזאת הוא סימפטומטי, לפי הצורך, כלומר בכדורים נגד כאבים. אם הכאב ממשיך או מתגבר ומגיע...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!