//

בדיקת מיפוי בלוטת התריס ( radionuclide thyroid imaging ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים את תפקוד בלוטת התריס באמצעות בדיקת כושרה לקלוט יוד מסומן רדיואקטיבית. לאחר מתן Tc מצלמים במצלמת גמא מיוחדת את הבלוטה. אזורים קולטים נראים בצבע כהה יותר (ומכונים אזורים חמים) לעומת אזורים שאינם קולטים (ומכונים אזורים קרים).
משך הבדיקה כשלושים דקות

אזהרות

סיכון:
אין
הריון:
מומלץ לא לבצע בדיקה זו בהריון בגלל שמשתמשים בה בחומר רדיואקטיבי.


הנקה:
אין השפעות או בעיות מיוחדות


תינוקות וילדים:
אין השפעות או בעיות מיוחדות


קשישים:
אין השפעות או בעיות מיוחדות


נהיגה:
אין השפעות או בעיות מיוחדות


אלכוהול:
אין השפעות או בעיות מיוחדות


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
תכשירי הורמון התירואיד, נוגדי קרישה, ופנותיאזינים משפיעים על נטילת החומר בבלוטת התריס. תכשירי יוד ומאכלים ומלחים המכילים יוד עשויים אף הם להשפיע על תוצאות הבדיקה. יש להיוועץ ברופא לגבי הפסקת תרופות ותכשירים אלו לפחות שבועיים לפני ביצוע הבדיקה.


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
קליטה אחידה ללא גושים.


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
קליטה אחידה ללא גושים.


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
קליטה אחידה ללא גושים.


בהערכת בלוטת התריס ישנם שני כלים חיוניים - בדיקת ספיגת יוד (בה ניתנת קפסולה של יוד מסומן רדיואקטיבית במינון מינימלי) ומיפוי עם טכנציום המתבצע לאחר הזרקת החומר לתוך הווריד.
מדידת סך כל ספיגת היוד המסומן על-ידי בלוטת התריס מאפשרת הערכה של התפקוד הכללי של הבלוטה. למשל, בפעילות יתר של הבלוטה תהיה קליטת יתר כללית. בנוסף, מדגיש המיפוי אזורי קליטה (אזורים חמים) ואזורים ללא קליטה (אזורים קרים). במידה ויש אזור קר נהוג לבצע שאיבה על-ידי מחט דקה על מנת לבדוק את הפתולוגיה של הרקמה (FNA).
בחולים עם גידול מבצעים בדרך כלל מיפוי אחרי הקרנת הבלוטה או טיפול תרופתי על מנת לבדוק כמה מרקמת הבלוטה נשארה פעילה ולבדוק נוכחות גרורות. במקרה זה נעשה הצילום 10-3 ימים לאחר מתן היוד המסומן.
אזורים קרים יכולים להיות ציסטות או גידולים.


שאלות ותשובות לפי נושא מיפוי בלוטת התריס

שאלות נוספות בתחום
בהחלט יש קשר בין תת-פעילות של בלוטת התריס לבין קושי לרדת במשקל. יש גם קשר בין גיל המעבר, הפסקת המחזור וקושי לרדת במשקל. שני אלה בהחלט יכולים לגרום ל"מלחמת ההתשה" שאותה את מציינת. נית...
יש תרופה שנקראת רדוקטיל אשר מסייעת להגביר את תחושת השובע לאחר אכילה, אך אינה יעילה בפני עצמה בלבד, אלא כחלק מתוכנית דיאטה ופעילות גופנית משולבת. אני מפנה אותך לדף שנותן מידע על התרופה: http:/...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!