//

בדיקת הורמון גונדוטרופיני שלייתי אנושי ( beta Human chorionic gonadotropin ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים את הרמה של הורמון בטא גונדוטרופיני שלייתי אנושי (b-HCG) בדם או בשתן, בעיקר לאבחון הריון. הורמון זה מיוצר ברגיל על-ידי השליה ומופיע בדם 14 יום לאחר ההתעברות. רמת ההורמון מגיע לשיאה 8-12 שבועות לאחר ההתעברות. בדרך כלל הבדיקה נעשית חיובית 3-5 ימים לאחר התאריך המשוער של הווסת שלא הופיעה. קיימות כיום ערכות רבות לגילוי הריון המבוססות על גילוי ההורמון בשתן, אולם הבדיקה המדויקת ביותר היא הבדיקה לגילוי ההורמון בדם. לאחר השליש הראשון להריון מתחילה ירידה מסוימת בייצור ההורמון, ומספר ימים לאחר הלידה כבר לא ניתן לגלות אותו בדם האישה. מות העובר מלווה בירידה חדה ברמת ההורמון בדם האם.

אזהרות

סיכון:
שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)
הריון:
לא רלבנטי
הנקה:
לא רלבנטי
תינוקות וילדים:
לא רלבנטי
קשישים:
לא רלבנטי
נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
אלכוהול:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
כמה תרופות הפועלות במערכת העצבים המרכזית כמו נוגדי פרכוסים, פנותיאזינים ותרופות לטיפול בחולי פרקינסון עשויות לגרום לעלייה ברמת ההורמון.

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
שלילי


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
שלילי


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
שלילי


שלילי: אין הריון, הפלה בדרך או עובר מת.

חיובי: הריון. בדיקה כמותית של ההורמון בתחילת ההריון מצביעה על גיל ההריון באופן די מדויק, ומהווה נדבך חשוב במעקב אחר התפתחות הריון, הריון תאומים, הריון לאחר IVF והריון מחוץ לרחם.

גידולים:
גידולי תא נבט - germ cell tumors
גידולים טרופובלסטיים - Gertational trophoblastic neoplasms hydatidiform mole

הבדיקה מהווה חלק מתבחין משולש בהריון לאבחון תסמונת דאון, והיא מנבאת את קיום התסמונת באופן יותר מדויק משני המדדים האחרים.


שאלות ותשובות לפי נושא הורמון גונדוטרופיני שלייתי אנושי

שאלות נוספות בתחום
אני שמחה לשמוע שהצלחת להתאושש ממשבר ההפלה, ושאת אופטימית ומנסה להיכנס שוב להריון. מומלץ ליטול חומצה פולית לפני ההריון, ולהמשיך עד לסוף הטרימסטר השלישי. המינון המומלץ הוא 0.4 מ"ג, אלא אם כ...
אני בת 36, בשבוע ה-13 של הריון עם תאומים, ומרגישה נורא: אני עייפה מאוד, ישנה המון, סובלת מחולשה רצינית, ומקיאה המון (10-8 פעמים ביום). עשיתי בדיקות דם ואני נורא לחוצה מרמת ה- TSH. אלה התוצאות: TS...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!