//

בדיקת על-שמע (אולטרסאונד/דופלר) של העורק התרדמני (קרוטיד) ( US - Doppler of carotid arteries ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

על-שמע (דופלר) היא בדיקה שאינה כואבת המודדת את זרימת הדם בעורקים התרדמניים, הם עורקי הקרוטיד. שני העורקים התרדמניים הם העורקים העיקריים המספקים דם לראש ונמצאים משני צידי הצוואר. הבדיקה מיועדת לאנשים שלקו בעבר באירוע במוח או שנמצאים בקבוצת סיכון לאירוע כזה.
אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.
רקע: במחלת טרשת עורקים קיימת הצטברות איטית של משקעי כולסטרול בעורקים שונים בגוף. משקעים אלו נקראים "רובדים" או "פלאקים". הצטברות רובדים בעורקים התרדמניים, מעלה את הסיכוי ללקות באירוע במוח. טרשת העורקים התרדמניים ניתנת לטיפול בניתוח.
מוצא העורקים התרדמניים הוא באב העורקים. בכל צד של הצוואר עובר עורק אחד המתפצל לשניים: סעיף אחד מספק דם לפנים, הוא העורק החיצוני. סעיף שני מספק דם למוח, הוא העורק הפנימי. רוב הרובדים נוצרים באזור הפיצול. הדאגה העיקרית היא לעורק הפנימי.
תוצאות הבדיקה מבוססות על שני מדדים עיקריים: הימצאות הרובדים וגודלם, ומהירות זרימה.
ככל שמהירות הזרימה בעורק התרדמני גבוהה יותר הסיכוי לאירוע במוח גדל.

ד"ר מיכל סודק

אופן ביצוע הבדיקה

הבדיקה נמשכת כ-30-15 דקות אך נתון זה עשוי להיות שונה בין נבדק לנבדק. מבצע הבדיקה, טכנאי או רופא, מורח את הצוואר במשחה ואחר כך סורק את הצוואר עם מתמר מכשיר העל-שמע הנראה כמעין מיקרופון. כאשר המתמר מונח על הצוואר מופיעה על צג המכשיר תמונה של העורקים. בזמן הבדיקה המכשיר משמיע קול הדומה לפעימות הלב מכאן שהבודק מודד מהירויות זרימה בתוך העורקים.
לבדיקה אין השפעות לוואי ואפשר להמשיך לאחריה בפעולות יומיומיות רגילות.


שאלות ותשובות לפי נושא על-שמע (אולטרסאונד/דופלר) של העורק התרדמני (קרוטיד)

קודם כל, כל הכבוד על ההחלטה! אני מניחה שאין צורך לפרט כאן שוב את נזקי העישון המיידיים והמצטברים. כדאי מאוד שאכן תלכי עם ההחלטה שלך "עד הסוף", על מנת שתוכלי לשפר את בריאותך ואת איכות חייך...
שני עורקי הקרוטיס (התרדמה) הם האחראים העיקריים על אספקת הדם למוח. כאשר ישנה טרשת עורקים, עורקי הקרוטיס בדרך כלל מושפעים גם הם. הצטברות הטרשת מובילה להפרעה בזרימת הדם למוח, ולחסימה של כלי הדם בדרגו...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!