שאלה - תופעות לוואי של מקרודנטין ותגובות בין תרופתיות

השאלה:
אני בת 22. קיבלתי מרשם מכירורג אורולוגי ל- Macrodantin במינון 100 מ"ג לחצי שנה מכיוון שהיו לי דלקות חוזרות בדרכי השתן בעקבות קיום יחסי מין, 3 פעמים תוך חצי שנה בערך. אני עם חבר שלי כבר 4 וחצי שנים ולא היו לי קודם דלקות בדרכי השתן. הרופא המליץ ל


תשובה:


מאקרודנטין היא אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהומי דרכי השתן כגון דלקת שלפוחית השתן. התרופה מגיעה לרמות גבוהות בדרכי השתן שבהן מרוכזים החיידקים, ומביאה לריפוי הזיהום תוך זמן קצר. עם זאת, תרופה זו גורמת תופעות לוואי אצל כ-10% מהמשתמשים בה. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא גירוי הקיבה. אפשר להקל על תופעה זו במידה מסוימת על ידי לקיחת התרופה עם האוכל. לעיתים גורמת מקרודנטין לדלקת בריאות או במערכת העצבים. התרופה עלולה גם לפגוע בתפקוד הכבד ולגרום לצהבת. הסבירות לתופעות לוואי קשות של התרופה גבוהה הרבה יותר אצל אנשים עם תפקוד כליה לקוי המביא להצטברות התרופה בגוף.

סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה עלולים להפחית את יעילותן של גלולות למניעת הריון המכילות אתינילאסטראדיול. רצוי להשתמש באמצעי מניעה נוסף בתקופת טיפול אנטיביוטי. אבל מקרודנטין לא יכולה לשבש את פעילות הגלולה מליאן במינון כזה, ולכן את מוגנת.

איחולי בריאות

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד




רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!