שאלה - כאבים עזים בגלל אבן בכליה

השאלה:
עברתי כריתת כליה לפני כשנתיים עקב רינל קוליק וuti, הכליה התכווצה ולא תפקדה. כיום יש לי אבן בגודל של כ-5 ס"מ בקוטב העליון ואנגיומיוליפומה כ- 14 מ"מ בכליה השניה. הבעיה היא שאני סובלת מכאבים חזקים מאוד אשר לא ניתנים לאבחון. אושפזתי עקב כך הרבה פעמים וח


תשובה:

העובדה שאת סובלת מאבנים בדרכי השתן בגילך הצעיר (30) ובחומרה קשה כפי שאת מתארת (עד צורך בכריתת כליה, וסבל מכאבים קשים), מחייבת בירור סיבת היווצרות האבנים. קיימות אבנים בדרכי השתן מסוגים שונים, ובחלק מהמקרים (בעיקר במקרים של אנשים צעירים) מדובר בבעיה אחרת המובילה להיווצרות האבנים, למשל, עודף ציסטאין בדם, מחלות מעי דלקתיות, עודף אוקסלאט, עודף סידן בדם מסיבות שונות, זיהומים חוזרים ועוד. ראשית אני ממליץ לברר נקודה זו, הואיל ובמצבים מסויימים ישנם טיפולים אשר ימנעו את היווצרות האבנים.

לגבי הכאבים מהם את סובלת, יש צורך לברר את המקרה עד סופו. גם אבן וגם אנגיומיוליפומה הלוחצת על מעטפת הכליה או על עצבים סמוכים יכולים להוביל לכאבים. לא יהיה ניתן לדעת אם הוצאת האבן תוביל להיעלמות הכאבים, עד שיוציאו את האבן. כמובן שיכולות להיות סיבות רבות נוספות לכאבים שלאו דווקא קשורים לכליה המדוברת אלא לאיברים סמוכים.

אני ממליץ להתייעץ עם אנדוקרינולוג או נפרולוג לגבי סיבת היווצרות האבנים בדרכי השתן שלך וכן לגבי טיפולים אפשריים. בנוסף יש צורך בהתייעצות עם אורולוג לגבי ניתוח אפשרי.

רפואה שלמה.
ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!