שאלה - שינויים ניווניים בעמוד שדרה אחרי טיפולים כמותרפיים

השאלה:
לפני כחצי שנה חליתי בסרטן מסוג לימפומה ועברתי טיפולי כמותרפיה ובדיקת מוח עצם באגן. מאז התחילו להופיע אצלי כאבים באיזור האגן. תוצאות בדיקת רנטגן שערכתי הראו שינויים ניוונים ב-L3-L5 וגם ב-LT SIJ. אני סובלת מאוסטאופורוזיס ואני בת 56. מה פשר תוצאות בדי


תשובה:


תהליכים ניווניים בעמוד השדרה קשורים לגיל, ושכיחותם הולכת ועולה בגיל המבוגר. שינויים אלה מתבטאים באיבוד תכולת הנוזלים של הדיסק ושינויים במבנה מרכיביו הביוכימיים. הניוון מביא לאיבוד האלסטיות שלו, הנמכת גובה הדיסק, ואי יציבות בגובה הפגוע. תוצאת שינויים אלה בסופו של דבר היא פגיעה בקומפלקס התלת-מפרקי (Three Joint Complex) עם פגיעה במפרקי הפסט (מפרקים בין-חולתיים אשר מאפשרים לחוליות תנועת גלישה אחד מעל השני במישור הקדמי-אחורי), בלט או פריצת דיסק, היצרות המרווח הדיסקלי, הסתיידות של הדיסק והרצועה האחורית, היווצרות של זיזי עצם בגבול החוליה האחורי ועוד.

למרות שהדבר אינו ודאי, שכן יתכן ששינויים אלה היו גם מופיעים אצלך ללא קשר ללימפומה ולטיפול בה, ידוע על קשר מסוים בין טיפולים כמותרפיים לבין השינויים המוזכרים. בדיקת מוח העצם כשלעצמה אינה קשורה לבעיה שלך.

ישנם מספר טיפולים אפשריים: מתרופות לשיכוך כאבים, הזרקות תחת CT, ואף טיפולים ניתוחיים שונים במקרים חמורים (קיבוע חוליה, שאיבת דיסק, ועוד). יש להתאים את הטיפול למצב הספציפי שלך, ועלייך לפנות למומחה עמוד שדרה וגב לצורך זה.

בהצלחה,

ד"ר עמית גיל - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!