שאלה - ממצא של קשרית ריאתית ב- CT

השאלה:
אני בן 42. בתוצאת בדיקת CT כתוב קשרית תת-פלאורלית פרא-טרכאלית בקוטר 3 מ"מ באספקט המדיאלי של האונה העליונה מימין ובפסגת האונה התחתונה מימין רצוי מעקב. האם יש סיבה לדאגה? מה אומרת התוצאה במילים פשוטות יותר?


תשובה:


קשרית ריאתית מתגלה לעיתים באקראי בבדיקת הדמיה. זהו תהליך בקוטר קטן מ-3 ס"מ, שעשוי להיווצר על ידי מגוון רחב של מצבים ומחלות, רובם שפירים. ממצא של קשרית ריאתית מציג שאלה מורכבת בפני המטופל והרופא: מצד אחד, ברוב המקרים זהו מצב שפיר, שאינו מחייב התערבות כלשהי. מצד שני, בחלק קטן מהמקרים מדובר בגידול, ואז ככל שמקדימים לכרות אותו, משתפרים סיכויי ההחלמה.

כיוון שכך, נשקל כל מקרה לגופו, וההחלטה מתקבלת בדו-שיח בין הרופא לבין המטופל, ומתבססת על המראה הרנטגני של הממצא, על מציאתם של תסמינים, ועל ההיסטוריה של המטופל (למשל אם הוא מעשן). בלי לראות את הממצא בבדיקה, קשה לחוות דיעה, אולם מעודד שהרדיולוג המפענח לא התרשם כי מדובר בממצא ממאיר, ולכן המליץ על מעקב בלבד.

לסיכום, במרבית המקרים ממצא כמו זה שהתגלה אצלך הוא שפיר, אולם ההחלטה באשר להמשך הבירור צריכה להתקבל בדיון בין המטופל ובין רופא המשפחה. אם נותרים סימני שאלה, ניתן להיוועץ גם בכירורג חזה.

איחולי בריאות,

ד"ר אמיר מינרבי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!