שאלה - מחלת ויטיליגו (בהרת)

השאלה:
אני בת 38. אתמול הייתי אצל רופא עור, מכיוון שגדלו לי על היד נקודות לבנות שחשבתי שהן פטריות שמש, אך הרופא אמר שזו בהרת. לא קיבלתי שום הסבר או הנחיה. האם יש בדיקות שעלי לבצע כדי לשלול דברים אחרים או לאבחן את הבעיה? האם לפי מצב היד אפשר לדעת מה חומרת


תשובה:


המחל ויטיליגו (בהרת) קשורה לעיתים למחלות בבלוטת התריס (עד כ-30% מהמקרים), לסוכרת (פחות מ-5% מהמקרים), להופעה של pernicious anemia, אנמיה עקב ירידה ניכרת בספיגת ויטמין B12 על רקע חסר באנזים המופרש בקיבה, וכן, במקרים נדירים, לתסמונות אנדוקריניות שונות. כדי לשלול מחלות נוספות עלייך לעבור בדיקות דם, ולפי הצורך, ולפי שיקול דעתו של הרופא המטפל בך והמכיר אותך מקרוב, אולי גם בדיקות נוספות.

ויטיליגו היא מחלה כרונית, ומהלך התקדמותה שונה מאדם לאדם. עם זאת, אופייניים למחלה יציבות במצב המחלה לאחר הופעתה הפתאומית, ובהמשך הרעה איטית והדרגתית. מעל 30% מהחולים מדווחים על הטבה ספונטנית בחלק מהאזורים הפגועים, בעיקר אלה החשופים לשמש, אך לעיתים נדירות הנסיגה הזו פותרת את הבעיה הקוסמטית של המחלה. לעיתים המחלה מתפשטת במהירות עם איבוד נרחב של הפיגמנטציה בעור ובשיער, אך לא בעיניים.

חולים רבים מייחסים את תחילת הופעת המחלה למקרה של טראומה פיזית, מכנית, באזור הפגוע, למחלה כלשהי, או ללחץ נפשי. בדרך כלל מציינים מוות של קרוב משפחה או פציעה פיזית. לעיתים כוויית שמש מאיצה את הופעת המחלה.

אנו לא נוהגים להמליץ על רופאים. אני ממליצה לך לפנות לרופא המשפחה שלך ולהתייעץ עימו לגבי המשך הבירור של המחלה.

ד"ר ורד אסטרחן - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!