שאלה - חומצה פולית, ברזל ותוקפן של הבדיקות הגנטיות

השאלה:
אני בת 38, אמא ל-2 ילדים ועם רקע של הפלה אחת לפני כ-3.5 שנים לאחר שהעובר הפסיק להתפתח בסביבות השבוע ה-10. הוא נפל באופן טבעי, ולאחר מכן עברתי גרידה בבית החולים. נכון להיום אני מנסה להיכנס להריון נוסף, ואני נוטלת לשם כך כדורי מולטיוויטמין פרנטל המיועד


תשובה:


אני שמחה לשמוע שהצלחת להתאושש ממשבר ההפלה, ושאת אופטימית ומנסה להיכנס שוב להריון.

מומלץ ליטול חומצה פולית לפני ההריון, ולהמשיך עד לסוף הטרימסטר השלישי. המינון המומלץ הוא 0.4 מ"ג, אלא אם כן יש התוויה רפואית אחרת. אין צורך תמיד ליטול ברזל. תוסף ברזל מומלץ רק לאחר ביצוע ספירת דם המעידה על מחסור או על ערכי המוגלובין נמוכים.

רוב התכשירים המוצעים לשימוש בהריון כגון פרנטל ודומיהם, מכילים מינון מספיקים של חומצה פולית וברזל, אך חשוב שתבדקי בעצמך את התכולה, שכן כל חברה מייצרת תרכובות שונות מעט.

לסיכום, אני ממליצה ליטול בינתיים אך ורק חומצה פולית במינון המתאים לך. אם וכאשר תיכנסי להריון, תופני לביצוע ספירת דם, ואם יהיה צריך, ימליץ הרופא המטפל על נטילת ברזל.

הבדיקות שאת מציינת (טיי זקס וכו') הן בדיקות גנטיות שבודקות את הגנים שלך ושל בן זוגך. המטען הגנטי שלכם נשאר קבוע במשך כל החיים, ולכן הבדיקות תקפות גם עכשיו, ואין צורך לחזור עליהן אם יש בידייך התוצאות, ואתם יודעים מהו הסטטוס הגנטי שלכם.

אם ההפלה שעברת היתה אירוע חד-פעמי, ככל הנראה אין מקום לבירור, ואין צורך בבדיקות נוספות, אלא רק במעקב קפדני יותר במהלך ההריון.

שיהיה בהצלחה ובתקווה לבשורות טובות בקרוב!

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!