//

שאלה - הסיבות העיקריות לדלקות חוזרות בדרכי השתן

השאלה:
אני בת 23, סובלת מזיהומי E Coli חוזרים בנרתיק ובדרכי השתן. החיידק גרם לי נזק רב ואני סובלת גם מכאבים בנרתיק עצמו, בנוסף לצריבה המתמדת בשתן, פשוט סיוט. האם הדרך היחידה להרוג את החיידק היא נטילת אנטיביוטיקה? לקחתי אופלודקס וזינט כמה פעמים, ועושה רושם


תשובה:


חיידקי ה E. COLI (אשריכיה) נמצאים באופן טבעי בקיבה, במעיים ומסביב לפי הטבעת ולנרתיק. חיידקים אלה נודדים מפי הטבעת או מהפרשות וגינליות לתוך השופכה (צינור מוצא השתן), ומשם לשלפוחית השתן, שם הם נצמדים לדפנות ומתרבים.

יחסי מין הם הדרך העיקרית שבה חודר החיידק לשופכה, והם הגורם מספר אחת לדלקת בשלפוחית השתן בקרב נשים בנות 40-20. בנוסף, שימוש בדיאפרגמה מעלה את הסיכוי לפתח דלקת, וחומרים קוטלי זרע, אשר הורגים גם את החיידקים הידידותיים בנרתיק שמונעים מחיידקי האי-קולי להתרבות, עלולים גם הם להגביר את סכנת ההידבקות. גורמים נוספים שמגבירים את הסיכון לזיהום הם הריון, הימנעות ממושכת מהטלת שתן (התאפקות) וחולשה של מערכת החיסון.

במקרה שלך, ייתכן כי כתוצאה מהשימוש הממושך באנטיביוטיקה החיידק פיתח עמידות, ולכן הייתי ממליצה לחזור על התרבית ולבחור באנטיביוטיקה שיימצא שהחיידק כן רגיש לה.

כל טוב,

ד"ר קרן גלרון - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!