שאלה - בדיקת מי שפיר בשבוע ה-32 של ההריון

השאלה:
אני בת 28, ושוקלת לעשות בדיקת מי שפיר בשבוע ה-32 באופן פרטי עם בדיקת פיש, כדי להיות רגועה, ללא סיבה רפואית מיוחדת. הבנתי שהסיכונים הם לידה מוקדמת וצירים. מה הסיכון במספרים? אם חס וחלילה יש לידה מוקדמת, מה קורה עם העובר? האם הוא חי? האם התנאים באינקו


תשובה:


ישנן התוויות רבות לבדיקת מי שפיר. בדיקת מי שפיר לצורך אבחון כרומוזומלי (לדוגמה על ידי בדיקת FISH) לרוב נעשית בטרימסטר השני, החל מהשבוע ה-16 של ההריון, גם מפני שהטרימסטר השני הוא הזמן הבטוח ביותר לביצוע הבדיקה, וגם מפני שאם מתגלה בעיה כרומוזומלית, זהו גיל שעוד אפשר לבצע בו הפלה.

השבוע ה-32 הוא מועד מאוחר לבדיקת מי שפיר עבור בדיקות כרמוזומליות (במיוחד אם אין סיבה רפואית לכך), שכן גם הסיכון גבוה יותר מאשר בטרימסטר השני, וגם מפני שזהו אינו גיל שאפשר לבצע בו הפלה: ללא קשר לתוצאות הבדיקה, לא תתבצע הפלה.

הסיכוי לסיבוכים בטרימסטר השלישי הוא עדיין נמוך. שני מחקרים שנעשו על בדיקת מי שפיר בטרימסטר השלישי הראו סיבוכים ב כ-1% מהבדיקות.

בהחלט יש יותר סיבוכים ליילוד ככל שהלידה מתבצעת מוקדם יותר. תינוק שנולד בשבוע ה-32 הוא פג, והסיכוי לתחלואה וגם לתמותה בפג גבוהים הרבה יותר מאשר עבור תינוק שהשלים את כל ההריון.

אמליץ לך לדון בנושא עם הגינקולוג המטפל, ולקחת בחשבון את הסיכון בביצוע הבדיקה בשלב מתקדם של ההריון.

שיהיה בהצלחה!

ד"ר יעקב אולך - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!