חיסון משולש נגד חצבת-חזרת-אדמת

סיכון:   |   שייך לקבוצה:,נגיף מוחלש
תיאור
החיסון המשולב נגד חצבת- חזרת-אדמת מכיל נגיפים חיים ומוחלשים של חצבת חזרת ואדמת ומעודד פעילות המערכת החיסונית של הגוף, ליצירת נוגדנים כנגד מחלות אלו, ולתגובת זיכרון חיסוני. החיסון מעניק הגנה של מעל 98%. מתן החיסון לאנשים בעלי דיכוי חיסוני עלול להוות סכנה. החיסון מיוצר בתרביות תאים של ביצים ומכיל ג'לטין וכמויות קטנות של אנטיביוטיקה מסוג נאומיצין. מנה ראשונה של החיסון מומלצת בגיל שנה, והמנה השנייה בכיתה א'. נגיף האדמת המוחלש מופרש בכמויות מזעריות מדרכי הנשימה של המחוסן, על ידי עיטוש או דרך הרוק 7-28 יום לאחר מתן החיסון. אולם, אין דיווחים לגבי העברת הנגיף המוחלש לאוכלוסיה בסמיכות ו/או במגע קרוב עם המחוסן. מתן החיסון בעת מגפה פעילה של חצבת חזרת או אדמת, לאחר החשיפה לנגיפים, אינו מהווה טיפול או מניעה לאנשים שלא חוסנו בעבר. אולם, מתן חיסון כנגד חצבת תוך 72 שעות מעת החשיפה יכול לתת רמת הגנה מסוימת כנגד חצבת.

חיסון בשגרה
החיסון ניתן במסגרת תכנית החיסונים לילדי ישראל, כחיסון משולב אחד (MMR). החיסון המשולב MMR יכול להינתן , בגיל שנה, ביחד עם חיסוני השגרה הנוספים הכוללים חיסון לאבעבועות רוח, חיסון נגד דיפטריה טטנוס ושעלת (DTP), חיסון נגד פוליו וחיסון נגד דלקת קרום המוח (HIB). חיסונים שונים שאינם באותו המזרק, יש להזריק באזורים שונים (למשל בכל זרוע).


קבוצות יעד
ילדים

תכנית חיסונים - טיפת חלב/אחות בה"סטבלת מועדי החיסון
מספר גיל תיאור
1 1 שנים מנה ראשונה
2 5 שנים מנה שנייה (כתה א')

ולאחר מכן:
החיסון ניתן בשתי מנות: מנה ראשונה בגיל שנה במסגרת טיפת חלב ומנה שנייה בכיתה א'.

קהל היעד - הרחבה
1. כאב אדמומית ונפיחות באזור ההזרקה. החיסון הוא בעל אופי חומצי מעט ועלול לגרום לתחושת צריבה חולפת באזור המתן. 2. החיסון עלול לגרום לחום (עד 38) 5-12 יום לאחר המתן, ולעיתים גם לחום גבוה (מעל 39.5) העלול להיות מלווה בפרכוסי חום, במיוחד ברגישים לפרכוסים ו/או עם היסטוריה של פרכוסי חום. 3. תיתכן פריחה חולפת בעור, המופיעה 5-12 לאחר מתן החיסון. 4. עלולה להיווצר נפיחות של בלוטות הלימפה (מצידי הצוואר ותחת בתי השחי) ללא נזק, ונפיחות בבלוטות הרוק (קדמית לאוזניים) תופעות לוואי נדירות כוללות: א. ירידה במספר טסיות הדם, ולנטייה זמנית, מוגברת, לדימומים. ב. דלקת בבלוטות הרוק, דלקת באשכים. ג. כאבים ונפיחות בפרקים, כאבי שרירים ד. תופעה אלרגית כללית (נדיר ביותר) גרד ונפיחות בעור ובפנים, קשיי נשימה ה. דלקת אוזניים, חירשות ו. במקרים נדירים ביותר (פחות מ-1 למיליון) עלולה להיגרם דלקת במוח (אנצפליטיס), ממרכיב החצבת.
השפעה או תופעה תדירות דווח לרופא הפסק תרופה לחדר מיון
מידתיות שכיח נדיר במקרה חמור בכל מקרה
חום        
חום גבוה        
פרכוסים        
כאבי פרקים        
תפרחת        
חרשות        
דלקת אשכים        
דלקת בלוטות הרוק        
דימומים לא תקינים        
כאבי שרירים        
נפיחות      
נפיחות בפנים    
רגישות יתר (אלרגיה)    

מטרת החיסון
מניעת חצבת, חזרת ואדמת

אופן נטילת החיסון
החיסון ניתן בזריקה מתחת לעור (SC), בחלק החיצוני העליון בזרוע.

הכנה לפני החיסון
יש לחטא את העור באזור ההזרקה ולהמתין לייבוש (החומר המחטא עלול להחליש את יעילות החיסון)

תחילת השפעת החיסון
חיסוניות יעילה נגד אדמת וחזרת מושגת תוך- שבועים שלושה. חיסוניות נגד חצבת מתרחשת מהר יותר, תוך שלושה ימים עד שלושה שבועות.

משך השפעת החיסון
כל החיים.

היכן ניתן לקבל את החיסון
* טיפת חלב * בתי הספר * לשכות הבריאות

סיכון
1. אין לתת את החיסון המשולב: חזרת-חצבת-אדמת (MMR) לאלו הרגישים לג'לטין, לרגישים לאנטיביוטיקה מסוג נאומיצין או שהראו רגישות קודמת לחיסון. 2. במקרה של רגישות יתר לביצים, יש לתת את החיסון תחת השגחה. 3. במצב של תרומבוציטופניה (ירידה במספר טסיות הדם) מתן החיסון עלול להחמיר את המצב ולגרום לנטייה מוגברת לדימומים, יש לשקול תועלת החיסון לעומת הסיכון הפוטנציאלי.

הריון
אסור בהריון. לאישה אשר קיבלה את החיסון מומלץ להמתין לפחות 3 חודשים טרם תחילת הריון.

הנקה
נגיפי חצבת וחזרת מוחלשים מהחיסון, אינם עוברים בחלב האם. נגיף האדמת המוחלש עובר דרך חלב האם, ולעיתים נדירות ביותר התינוק היונק עלול לפתח תסמיני אדמת קלה. הנקה אינה מהווה התווית נגד, נדרשת השגחה.

תינוקות וילדים
יעילות ובטיחות לא הוכחה מתחת לגיל שנה. החיסון מומלץ מגיל שנה ומעלה.

קשישים
אין בעיות מיוחדות

אזהרות מיוחדות ותרופות היכולות להשפיע על החיסון
1. תרופות המדכאות את המערכת החיסונית כמו כימותרפיה וקורטיקוסטרואידים 2. מתן בו-זמני של אימונוגלובולינים (נוגדנים), עלול להפחית את רמת היעילות החיסונית. 3. בעת מחלת חום חריפה יש לדחות מתן החיסון.

אין לחסן במקרים הבאים
איידס
דיכוי חיסוני
אפילפסיה (כפיון)
תגובה אלרגית לנאומיצין
פגיעת ראש
רגישות לג'לטין
תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו
פרכוסים


דרוש לנוסעים לארצות הבאות
ארץ חיוניות הערות
כל העולם מומלץ מחלת החצבת גורמת למקרי מוות רבים בארצות מתפתחות. חשוב לחסן ילדים מעל גיל 6 חודשים, נגד חצבת, לפני טיול לארצות מתפתחות. לתגובה חיסונית יעילה, יש לקבל חיסון נוסף (חיסון דחף) בגיל 12-15 חודשים. למבוגרים הנוסעים לארצות מתפתחות, כדאי לבדוק רמת נוגדנים לחזרת וחצבת בדם.
המזרח התיכון מומלץ מומלץ לעולים למכה (ערב הסעודית) אשר לא חוסנו בעבר. חיסונים נוספים המומלצים לעולים למכה כוללים: חיסון נגד דלקת כבד A ו-B, חיסון נגד פוליו, חיסון נגד דלקת מנינגוקוקית, חיסון נגד טיפוס הבטן, וחיסון נגד שפעת.
הצטרפו לאינדקס הרופאים!