חיסון נגד קדחת צהובה

סיכון:   |   שייך לקבוצה:,נגיף מוחלש
תיאור
קדחת צהובה הינה מחלה נגיפית העלולה להיות קטלנית, הפוגעת בבני-אדם ובקופים ומועברת על ידי עקיצת נקבת יתוש מזן aegypti Aedes אשר עקץ אדם או קוף חולים.

הקופים בג'ונגלים מהווים מקור להעברת המחלה. למחלה שני שלבים: שלב ראשון מאופיין בחום צמרמורת כאבי שרירים, בחילות והקאות.
כ-15% מהחולים מפתחים את השלב השני, המאופיין בחום, צהבת, הקאות ודימומים, עם 50% תמותה המתרחשת תוך 10-14 יום.
המחלה נפוצה בארצות אפריקה ובדרום אמריקה ומטיילים חשופים למחלה בעיקר ביערות ובג'ונגלים. הסיכון הגבוה ביותר להידבקות הינו בסוף עונת הגשמים, בין יולי לאוקטובר.
גם בארצות אחרות, כולל ארצות אסיה, קיימים זני יתושים המעבירים את המחלה. לכן, ישנן מדינות הדורשות הוכחת חיסון, מנכנסים המגיעים מאזורים נגועים, או מכל הנכנסים אליה.

החיסון כנגד קדחת צהובה הינו חיסון פעיל המורכב מנגיף חי אך מוחלש של קדחת צהובה, הגורם לגוף לייצר נוגדנים כנגד הנגיף, ובכך למניעת התפתחות המחלה.

חיסון בשגרה
אינו ניתן בשגרה.


קבוצות יעד
מטיילים

א. לנוסעים לארצות אנדמיות ב. המגיעים לארץ יעד הדורשת הוכחת חיסון, מהנכנסים מאזורים אנדמיים, או מכל הנכנסים אליה. מומלץ לקבל את החיסון לפחות 10 ימים לפני הנסיעה.
קהל היעד - הרחבה
תופעות לוואי שכיחות: כאב אודם ונפיחות באזור ההזרקה. כאב ראש, חום, שלשול, כאבי שרירים, חולשה. לעיתים נדירות: כאבי בטן, כאבי פרקים. לעיתים נדירות ביותר: תופעות אלרגיות כלליות, הגדלת בלוטות לימפה. סימפומים הפוגעים במערכת העצבים העלולים להסתיים אף במוות ומתרחשים כחודש לאחר החיסון: חום גבוה, נוקשות בצוואר, אנצפליטיס (דלקת במוח), איבוד יכולת תנועה בחלק או בכל הגוף. בנוסף, סימפטומים המתפתחים 10 ימים לאחר החיסון ודומים לסימפטומים של קדחת צהובה והמצב עלול להחמיר ולהסתיים במוות. שתי תופעות לוואי אלו, הינן נדירות ביותר, והתרחשו בקבוצת גיל מעל 60-65.
השפעה או תופעה תדירות דווח לרופא הפסק תרופה לחדר מיון
מידתיות שכיח נדיר במקרה חמור בכל מקרה
אודם וכאב באיזור ההזרקה        
נפיחות באזור ההזרקה        
כאב ראש        
חום        
שלשול        
כאבי שרירים        
חולשה        
כאב בטן        
כאבי פרקים        
תגובה אלרגית        
חום גבוה        

מטרת החיסון
מניעת קדחת צהובה

אופן נטילת החיסון
החיסון ניתן בהזרקה תת-עורית, במנה של 0.5 מ"ל, או בהזרקה תוך שרירית, כתלות בהמלצות אזור היעד.

הכנה לפני החיסון
אין צורך.

תחילת השפעת החיסון
7-10 ימים.

משך השפעת החיסון
10 שנים לפחות.

היכן ניתן לקבל את החיסון
* לשכות הבריאות

סיכון
אנשים הרגישים לביצים, חלבוני עוף, או רגישות למרכיבי החיסון. במקרה של חשד לקיום רגישות, ניתן לבדוק על ידי מבחן עור: הזרקת 0.1 מ"ל מהתכשיר לעור ואם לא התפתחו סימני אלרגיה ניתן לתת את שאר המנה (0.4 מ"ל) בהזרקה תת-עורית.

הריון
לא מומלץ, בעיקר עדיף להימנע ממתן בטרימסטר הראשון, אלא אם יש סיכון של התפרצות המחלה. מתן החיסון בעת הריון, אף בתחילתו, אינו מהווה אינדיקציה להפלה.

הנקה
אין מידע קליני, תיתכן העברת הנגיף המוחלש בחלב האם, ונדרשת השגחה.

תינוקות וילדים
החיסון מומלץ החל מגיל 6 חודשים, אך עדיף לא לחסן מתחת לגיל 9 חודשים, אלא אם יש צורך הכרחי. נדרשת זהירות במתן מתחת לגיל שנה מחשש תאורטי לדלקת מוח.

קשישים
החיסון אינו מומלץ מעל גיל 60, מחשש לשכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי נדירות במערכת העצבים, או התפתחות של סימני מחלה הדומים לקדחת צהובה, בעקבות החיסון. מומלץ לחסן רק אם יש צורך הכרחי כשקיים סיכון ממשי ובלתי נמנע לקדחת צהובה. נדרשת השגחה רפואית 10 ימים לאחר החיסון.

אזהרות מיוחדות ותרופות היכולות להשפיע על החיסון
1. תרופות המדכאות את המערכת החיסונית כמו כימותרפיה, קורטיקוסטרואידים, והקרנות, כולל חולי סרטן בהפוגה שקיבלו טיפול ב-6 חודשים האחרונים, קיימת הוריית נגד מתן החיסון. 2. חולים בעלי מערכת חיסונית ירודה, כמו חולי איידס, חולים שעברו השתלת מח-עצם והשתלות אברים, קיימת הוריית נגד מתן החיסון.

אין לחסן במקרים הבאים
דיכוי חיסוני
טיפול בקרינה
טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר
איידס


דרוש לנוסעים לארצות הבאות
ארץ חיוניות הערות
אפריקה חיוני חלק ממדינות אפריקה דורשות הוכחת חיסון מכל הנכנסים, ובחלק ממדינות אפריקה רק מהנכנסים המגיעים מאזורים אנדמיים. בנסיעה למרוקו אין צורך בחיסון.
אמריקה הדרומית חיוני מדינות אמריקה הדרומית, למעט ארגנטינה, קובה ואורגגואי, מוכרות כאזורים נגועים, במיוחד באזורי היערות והג'ונגלים. מומלץ חיסון לכל הנוסעים, וכן נדרשת הוכחת חיסון, למעט הנוסעים לארגנטינה, לקובה ולאורוגווי.
אמריקה המרכזית והקריבים חיוני מדינות אמריקה המרכזית מוכרות כאזורים נגועים, במיוחד באזורי היערות והג'ונגלים. מומלץ חיסון וכן נדרשת הוכחת חיסון. באיים הקריביים נדרשת הוכחת חיסון לנכנסים מאזורים נגועים. בטרינידאד/טובגו בנוסף לדרישה להוכחת חיסון, מומלץ להתחסן מאחר וזהו אזור אנדמי.
אוסטרליה ואוקייניה חיוני נדרשת הוכחת חיסון לנכנסים מאזורים נגועים. למעט ניו-זילנד שאינה דורשת הוכחת חיסון.
רוסיה ומרכז אסיה חיוני נדרשת הוכחת חיסון לנכנסים מאזורים נגועים. ישנן מדינות שאינן דורשות הוכחת חיסון וכוללות: ארמניה, אזרבייג'אן, גרוזיה, טג'יקיסטאן, מונגוליה ותורכיה
דרום מזרח אסיה חיוני נדרשת הוכחת חיסון לנכנסים מאזורים נגועים. ישנן מדינות שאינן דורשות הוכחת חיסון וכוללות: מקאו, קוריאה, טאיואן, והונג-קונג
הודו ומזרח אסיה חיוני נדרשת הוכחת חיסון לנכנסים מאזורים נגועים.
הצטרפו לאינדקס הרופאים!