חיסון נגד גורם Rh - אנטי D

סיכון:   |   שייך לקבוצה:,אימונוגלבולין (נוגדנים חלבוניים)
תיאור
Rh הינו מרכיב חלבוני, אנטיגן, המצוי ע"ג כדוריות הדם האדומות. כ-85% מהאוכלוסייה הם Rh חיוביים לעומת אנשים ללא מרכיב ה-Rh בכדוריות דם, שהינם Rh שלילי (Rh-). כל סוגי הדם (A, B, AB, ו-O) יכולים להיות בעלי Rh חיובי או Rh שלילי. כאשר דם של אדם בעל Rh שלילי בא במגע עם דם בעל Rh חיובי, נוצרים נוגדנים כנגד הדם בעל Rh חיובי. 

כאשר אישה בעלת Rh שלילי נכנסת להריון מגבר בעל Rh חיובי, קיימת אפשרות כי העובר יהיה בעל Rh חיובי. בכל הריון, מתרחש מעבר של דם עוברי למערכת הדם האמהית. מעבר זה נקרא Feto-Maternal Hemorrhage והינו, לרוב, מינימאלי ביותר ואינו גורם לבעיות בהריון. בלידה (או בעת הפלה) כאשר דם העובר Rh חיובי בא במגע עם דם האם Rh שלילי, נוצרים נוגדנים אמהיים (מסוג IgM) נגד כדוריות הדם האדומות של העובר, אך נוגדנים אלו אינם חודרים את השיליה ואינם פוגעים בעובר. יצירת נוגדנים אמהיים עלולה להתרחש גם לאחר פעולות פולשניות כמו בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שיליה או דימומים חריגים. 

בהריון חוזר עם עובר Rh חיובי נוצרים נוגדנים אמהיים מסוג IgG, הם מסוגלים לחדור את השליה, להגיע לעובר ולפגוע בכדוריות הדם האדומות שלו ולגרום לאנמיה של העובר. אנמיה עוברית ניתנת לטיפול על-ידי מתן עירוי דם תוך רחמי. ניתן למנוע את יצירת נוגדנים לחלבון Rh על ידי מתן חיסון נגד גורם Rh הנקרא אנטי-די (Anti-D ), לכל אשה הרה בעלת סוג דם שלילי ( Rh-). 

החיסון מכיל נוגדן (אימונוגלובולין G) הנקשר ל-Rh+ של כדוריות הדם של העובר שחדרו למחזור הדם של האם, ונמנעת יצירת נוגדנים אמהיים כנגד Rh חיובי. החיסון מופק מפלזמה של תורמים בעלי סוג דם שלילי שבדמם קיימים נוגדנים כנגד Rh חיובי. החיסון ניתן גם במקרים של עירוי דם המכיל Rh חיובי, לאדם שסוג דמו Rh שלילי.


חיסון בשגרה
חיסון שגרתי לנשים בהריון בעלות סוג דם RH שלילי


קבוצות יעד
נשים בהריון

לאישה הרה בעלת סוג דם Rh שלילי
קהל היעד - הרחבה
תגובות מקומיות וחולפות של כאב ואדמומית באזור ההזרקה. יתכנו תגובות אלרגיות קלות וחולפות כמו תחושת חום, כאבי ראש, צמרמורות ובחילות ולעיתים עליית חום. באופן נדיר ייתכנו תופעות אלרגיות מפושטות יותר כמו פריחה וגרד באופן נדיר ביותר הלם אנאפילקטי.
השפעה או תופעה תדירות דווח לרופא הפסק תרופה לחדר מיון
מידתיות שכיח נדיר במקרה חמור בכל מקרה
אודם וכאב באיזור ההזרקה        
נפיחות באזור ההזרקה        
כאב ראש        
צמרמורת        
בחילה        
תחושת חום        
חום        
תגובה אלרגית        
תפרחת        
גרד        

מטרת החיסון
מניעת תגובה חיסונית המוליטית בעובר בעל Rh חיובי לאם בעלת Rh שלילי

אופן נטילת החיסון
החיסון ניתן לנשים הרות בעלות Rh שלילי בשבוע 28-30 להריון, לעיתים נדרשת מנה נוספת בשבוע 34 להריון. לאחר הלידה, אם העובר הינו Rh חיובי, תינתן מנה נוספת, לא יאוחר מ-72 שעות לאחר הלידה, בהזרקה לשריר (IM) הזרוע או הירך (לא מומלץ להזריק לשריר העכוז). 

 החיסון יינתן בהזרקה לוריד (IV) בעת צורך מיידי לאשה הרה בעלת Rh שלילי, כמו לאחר לידה מוקדמת, הפלה, סיבוכים בעת ההריון, דימום חריג ולאחר פרוצדורות פולשניות. מתן IV ניתן גם לאחר מתן עירוי דם המכיל Rh חיובי לאדם בעל Rh שלילי. בנוסף, מתן החיסון לווריד מומלץ לאנשים עם בעיה בקרישת הדם, מחשש לדימום מוגבר בעת הזרקה לשריר. 


הכנה לפני החיסון
יש להוציא החיסון מהמקרר ולהביאו לטמ"פ החדר, טרם ההזרקה. יש לחטא מקום ההזרקה ולהמתין ליבוש.

תחילת השפעת החיסון
בהזרקה לוריד ההשפעה מיידית, בהזרקה לשריר תוך 2-4 ימים.

משך השפעת החיסון
4-6 שבועות

היכן ניתן לקבל את החיסון
* לשכות הבריאות * בתי החולים

סיכון
לא נצפו תופעות מיוחדות

הריון
לא נעשו ניסויים קלינים. הניסיון המעשי/קליני עם החיסון הוכיח את יעילותו. לא נצפו בעיות המוליטיות בעובר.

הנקה
אינו מופרש בחלב האם, ולכן אין אזהרות מיוחדות.

תינוקות וילדים
לאחר עירוי דם המכיל RH חיובי לתנוק/ ילד בעל RH שלילי, לא נצפו תופעות לוואי מיוחדות

קשישים
לאחר עירוי דם המכיל RH חיובי לאדם בעל RH שלילי, לא נצפו תופעות לוואי מיוחדות

אזהרות מיוחדות ותרופות היכולות להשפיע על החיסון
1. מתן אימונוגלובולינים עלול להחליש את התגובה החיסונית לחיסונים המורכבים מנגיפים חיים מוחלשים כמו החיסון נגד אדמת, החיסון נגד אבעבועות רוח (וריצלה), חיסון מוחלש נגד פוליו 2. רגישות יתר למתן החיסון בעבר, או למרכיבי החיסון 3. רגישות יתר לאימונוגלובולינים 4. חסר של אימונוגלובולינים A 5. אין לתת לאשה הרה בעלת RH חיובי

אין לחסן במקרים הבאים
אלרגיה לחיסון בעבר

הצטרפו לאינדקס הרופאים!