חיסון סביל נגד טטנוס

סיכון:   |   שייך לקבוצה:,אימונוגלבולין (נוגדנים חלבוניים)
תיאור
החיסון הסביל נגד טטנוס מופק מנוגדנים (אימונוגלובולינים מסוג IGG) מפלזמה של אנשים שחוסנו נגד טטנוס, תוך תהליכי טיהור וניקוי. החיסון אינו מכיל חומר משמר. החיסון משמש כהגנה מיידית כנגד רעלן הטטנוס. החיסון מיועד למתן אחר פציעה מזוהמת, עם חשד לזהום בחיידק הטטנוס, באנשים אשר לא חוסנו בעבר, או שחוסנו באופן חלקי, או שרמת חיסוניותם אינה וודאית, או שעברו יותר מ-10 שנים מקבלת חיסון הדחף האחרון נגד טטנוס. במקרים אלו, מומלץ לתת את החיסון הסביל בשילוב עם מתן החיסון הפעיל נגד טטנוס שמורכב מרעלן (טוקוסואיד) מנוטרל של החיידק, המעניק הגנה חיסונית ארוכת טווח. החיסון הפעיל כנגד טטנוס נמצא כמרכיב בחיסון המשולש כנגד טטנוס דיפטריה ושעלת, או כמרכיב בחיסון הכפול נגד טטנוס ודיפטריה.

חיסון בשגרה
אינו חיסון שגרתי


קבוצות יעדקהל היעד - הרחבה
תופעות הלוואי הינן מקומיות וחולפות וכוללות כאב אודם ונפיחות באזור ההזרקה. לעיתים תיתכן עליית חום. במקרים נדירים ביותר דווח על בצקת, פגיעה כיליתית והלם אנאפילקטי.
השפעה או תופעה תדירות דווח לרופא הפסק תרופה לחדר מיון
מידתיות שכיח נדיר במקרה חמור בכל מקרה
אודם וכאב באיזור ההזרקה        
נפיחות באזור ההזרקה        
חום        
בצקת        
פגיעה בתפקוד הכליות        
הלם      

מטרת החיסון
מניעת טטנוס לאחר פציעה

אופן נטילת החיסון
החיסון ניתן בהזרקה לשריר (IM) , לשריר הירך או לשריר העליון בזרוע (דלטואיד). החיסון ניתן במנה אחת המכילה 250 Units. מעל גיל 7 שנים מומלצת הזרקת כל המנה. עד גיל 7 שנים המנה הינה לפי 4 Units לק"ג גוף, אולם מומלץ להזריק את כל המנה (250 Units) ללא התייחסות למשקל גוף הילד, מכיוון שתאורטית, רמת הרעלנים שתתפתח בגוף תהיה דומה במבוגר ובילד.

הכנה לפני החיסון
יש צורך לחטא את אזור ההזרקה ולהמתין לייבוש.

תחילת השפעת החיסון
תוך יומיים

משך השפעת החיסון
3-4 שבועות

היכן ניתן לקבל את החיסון
* לשכות הבריאות

סיכון
לא דווחו בעיות מיוחדות

הריון
לא ידועה ההשפעה על העובר, החיסון אינו מומלץ למתן בעת הריון, אלא בעת צורך הכרחי.

הנקה
לא ידועה ההשפעה בעת הנקה, החיסון אינו מומלץ למתן בהנקה אלא אם יש צורך הכרחי.

תינוקות וילדים
לא דווחה יעילות ובטיחות

קשישים
לא דווחו בעיות מיוחדות

אזהרות מיוחדות ותרופות היכולות להשפיע על החיסון
1. אנשים בעלי תופעה אלרגית מפושטת למתן אימונוגלובולינים בעבר, נדרשת זהירות והשגחה בעת המתן. 2. אנשים עם בעיות בקרישת הדם כמו טרומבוציטופניה, נדרשת זהירות מחשש לדימום מוגבר. 3. מתן החיסון עלול לפגוע ביעילותם של חיסונים המכילים נגיפים חיים מוחלשים כמו פוליו, אדמת, חזר וחצבת. לכן, מומלץ לדחות מתן חיסונים המכילים נגיפים חיים מוחלשים עד לאחר שלושה חודשים ממתן החיסון הסביל לטטנוס.

אין לחסן במקרים הבאים
אלרגיה לחיסון בעבר

הצטרפו לאינדקס הרופאים!