אבץ

סוג: מינרל סיכון מנת יתר שמות נוספים:
כללי

לאבץ תפקיד חשוב בפעילותם של יותר מ- 200 אנזימים. הוא חיוני לייצור חלבונים וחומצות גרעין (החומר הגנטי של התאים), והוא מעורב בתיפקודו של ההורמון אינסולין בניצול פחמימות. האבץ דרוש לוויסות קצב תקין של צמיחה, להתפתחות איברי הרבייה, לתיפקוד תקין של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ולריפוי פצעים וכוויות. תחמוצת האבץ, בגלל השפעתה המקומית המרגיעה, נפוצה בשימוש כמרכיב במשחות וקרמים לטפול בבעיות עור ובטחורים.


מאכלים המכילים אבץ כגון מאכלי ים, בשר וקטניות

צילום: Shutterstock


מקורות תזונתיים וטבעיים
אבץ מופיע בכמויות קטנות במיגוון רחב של מזונות. אבץ מן החי נספג טוב יותר מאבץ שמקורו בצומח. מזונות עתירי חלבון כגון בשר רזה ומאכלי ים הם המקורות הטובים ביותר למינרל זה. גם לחם מחיטה מלאה, דגניים וקטניות מיובשות הם מקורות טובים.

תכשירים רפואיים
תוספות אבץ ניתן להשיג ללא מרשם רפואי, לבד או בתכשירי ויטאמינים ומינרלים, כלוריד האבץ משמש להזרקה וניתן רק בהזנה תוך-ורידית הנעשית בהשגחה רפואית. אבץ הוא גם מרכיב במיגוון של תכשירי עור לטפול בגירוי קל של העור, בקשקשת ובזיהומים פטרייתיים. קיימים היום תכשירי אבץ שונים המכילים מרכיב אורגני (אספרטאט, אוקסיד ועוד).

סוגי אוכל המכילים את הויטמין
בשר אדום,דגים,לחם ודגנים,קטניות,

חיוני לטיפול ב:
מחלת תא החרמש
ציסטיק פיברוזיס
כוויות קשות

צורך בתוספות מהמינרל/ויטמין
תזונה מאוזנת הכוללת מזונות טריים ולא-מעובדים מספקת בדרך-כלל את כמויות האבץ הדרושות. מחסור באבץ הוא נדיר, ויכול להופיע רק במצבים של חוסר תזונה, כגון אצל אנשים זקנים ותשושים שתזונתם לקויה. הרופאים עשויים להמליץ על תוספות אבץ לאנשים הסובלים מספיגה לקויה של מינרל זה בגלל הפרעות מסוימות במעי, כגון ציסטיק פיברוזיס; לאלה הזקוקים לכמות גדולה יותר של אבץ בגלל מחלת תא החרמש (sickle cell) או בגלל כוויות קשות, ולאנשים עם נזק בכבד, לדוגמה - כתוצאה מצריכה עודפת של אלכוהול.

מינון לטיפול בחסר
המינון נקבע באופן אינדיבידואלי ותלוי בסיבת המחסור ובחומרתו. בדרך-כלל המינון נע בין 30 ל- 50 מ"ג ליום, והמינרל ניתן בצורת גופרת האבץ.

תסמיני חסר
מחסור עלול לגרום לאיבוד התיאבון ולפגום בחוש הטעם. אצל ילדים עלול מחסור להוביל לפיגור בצמיחה, ובמקרים קשים - לעכב את ההתפתחות המינית ולגרום לגמדות. מחסור חמור וממושך באבץ עלול לגרום מחלת עור נדירה הכרוכה בנשירת שיער, פריחה, דלקות מוגלתיות בעור, דלקות בפה, בלשון, בעפעפיים ומסביב לציפורניים.

תסמינים וסיכונים בנטילת כמות עודפת
הסיכון של השפעות מזיקות בנטילת כמות עודפת הוא נמוך. עם זאת, שימוש ממושך במנות גדולות עלול לפגום בספיגת ברזל ונחושת, להוביל למחסור במינרלים אלה, ולגרום אנמיה, הקאה, כאב ראש, חום, תשישות וכאב בטן.הצטרפו לאינדקס הרופאים!