הסיכון להתקף לב בקרב צעירות עם היסטוריה משפחתית גדול מבגברים

הסיכון להתקף לב בקרב צעירות עם היסטוריה משפחתית גדול מבגברים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש שנערך במחלקה הקרדיולוגית בארצות הברית, במרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס בדאלאס, מגלה שנשים צעירות בעלות היסטוריה משפחתית של התקפי לב מוקדמים, נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בטרשת עורקים ולקבל התקף לב מאשר גברים צעירים בעלי היסטוריה משפחתית דומה. המחקר ערך השוואה בין השלכות ההיסטוריה המשפחתית של התקפי לב בקרב נשים צעירות לבין השלכותיה בקרב גברים צעירים. "היסטוריה משפחתית" משמעה שאחד ההורים או אחד האחים חלו במחלת לב בגיל צעיר מ-55 שנים. במחקר השתתפו 2,404 צעירים וצעירות בגילאים 30 עד 50 וכלל פילוח לנשים ולגברים.

משתתפי המחקר עברו סריקת CT בה נבדקה מידת טרשת העורקים הכליליים שלהם. תוצאות הבדיקה הוצלבו עם שאלונים מפורטים לגבי נתונים אישיים, היסטוריה רפואית ואורח חיים, ונבדק הקשר בין מין הנבדקים לבין השלכות ההיסטוריה המשפחתית על הסיכוי לטרשת עורקים ולהתקפי לב.

מניתוח תוצאות הנתונים שנאספו עלתה תמונת מצב מדאיגה יותר עבור הנשים. בקרב הנשים, הקשר בין ההיסטוריה המשפחתית לבין הסיכוי לחלות בטרשת עורקים ובמחלות לב וכלי דם נמצא חזק יותר באופן משמעותי מאשר בקרב הגברים. המסקנה היא שזיהוי היסטוריה משפחתית נמצא ככלי יעיל ביותר לחיזוי התקפי לב אפשריים בקרב נשים.

ד"ר שלומי מטצקי, מבכירי המומחים בישראל בתחום מחלות הלב ומומחה לטיפול בצעירים חולי לב, רופא בכיר ב"מרפאת הלב לצעירים" של אסותא וביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר, הסביר כי "תוצאות המחקר חשובות ביותר ומצטרפות לשורה ארוכה של מחקרים וסקרים המלמדים כי בניגוד לאמונה הרווחת בציבור, נשים בכלל, ובכלל זה נשים צעירות, אינן חסינות בפני מחלות לב. הדבר נכון בעיקר בעידן המודרני, המתאפיין בשימוש נרחב בתכשירים הורמונליים (גלולות למניעת הריון ותחליפים הורמונליים למניעת תופעות גיל הבלות) ובעליה מתמדת של שיעור הנשים המעשנות. העליה בשיעור מקרי התקפי הלב בקרב נשים צעירות כתוצאה מכך, דורשת מאיתנו כרופאים להקדיש לתופעה זאת תשומת לב מיוחדת; ומן הנשים הצעירות - להיות ערות לסכנה. מחקר זה משפר את יכולתנו לצפות מראש את הסיכון המוגבר ללקות בהתקף לב בגיל צעיר בקרב נשים עם היסטוריה משפחתית".

המחקר פורסם בגיליון האחרון (ספטמבר 2007) של כתב העת המדעי American Heart Journal ומצטרף לשורה של מחקרים המצביעים על היסטוריה משפחתית כעל אחד הגורמים העיקריים לאוטם שריר הלב בקרב צעירים.

American Heart Journal, Vol. 154, Issue 3, pp. 454-460 (Sep. 2007)
http://www.ahjonline.com/article/PIIS0002870307004541

[07/10/2007]

פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס, קרדילוג והתכווצות לבבית מירי 29/09/2020 11:38
 • היי, אני נוטלת כשלושה חודשים ציפרלקס עקב חרדה וגם כדור קרדילוג 1.25 מג. בזמן האחרון התחילו התכווצויות מוזרות בלב, גם בזמן מנוחה וגם במשך היום: 3 עד 5 התכווצויות מהירות ברצף. רציתי לדעת האם זה נורמלי, או משהו שצריך לבדוק? תודה!

 • + הוסף תגובה
דופק נמוך במנוחה מוריס 26/09/2020 20:17
 • שלום רב .הדופק שלי במנוחה נע בין 44--50 .אני צועד כול יום 45 דקות מהר .מייד לאחר הסיום אני בודק דופק מגיע ל63.לפני כ 8 חודשים היה לי דופק גבוהה יותר כ 56 במנוחה .לפני 13 שנה החלפתי מסתם אורטלי ביאולוגי .מרגיש טוב .לחץ הדם נמוך אחרי ארוחה 82/54 ומייד הדופק עולה ל 50 .בלוטת התריס תקינה .מלח בדם 133 נמוך .מה הסיבה לדופק נמוך ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/09/2020 20:38
 • יש אנשים שהמערכת בגוף ש״מרגיעה״ דברים עובדת אצלם ביתר ולכן הם מסתובבים עם דופק מנוחה נמוך. הדבר שכיח אצל אנשים שעושים ספורט אירובי סדיר, ולעיתים גם ללא כל קשר לכך. אנחנו רואים גם שדופק המנוחה אצל אנשים מבוגרים נמוך יותר, ככה״נ בשל שינויים עם הגיל ב״קוצב הלב הטבעי״. בכל מקרה, אם אתה מרגיש טוב, לא חלש, לא סובל מארועים של קדם התעלפות או התעלפויות, אין סיבה לדאוג מהעניין. כמובן אם אתה נוטל תרופות שמפחיתות את הדופק אז מומלץ לשקול יחד עם הרופא המטפל את מידת נחיצותן.

 • + הוסף תגובה
רעידות לאחר שינה קצרה דור 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
רעידות רון 25/09/2020 16:45
 • היי דור זה קורה לי גם בזמן האחרון ידוע לך מה הבעיה ?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/09/2020 20:34
 • לא נשמע כמו משהו שקשור ללב למרות שלעיתים הפרעות קצב לב יכולות לגרום לדופק מואץ ול״רעידות״. ממליץ להתחיל מבדיקה אצל רופא משפחה שיפנה לקרדיולוג במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!