בעקבות אזהרות ה-FDA בדבר מתן תרופות נגד הצטננות לילדים

בעקבות אזהרות ה-FDA בדבר מתן תרופות נגד הצטננות לילדים

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 11/09/2019
ביומיים האחרונים התפרסם כי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) המליץ לא להשתמש בתרופות נוגדות צינון ללא מרשם בפעוטות ובילדים מתחת גיל שש שנים. מדוע דווקא עכשיו, דווקא עם בוא החורף?

המלצה זו זורעת מן הסתם הרבה בהלה ובלבול בקרב ההורים. להמלצת מנהל התרופות והמזון יש שתי סיבות עיקריות:

הראשונה היא שמסקירת ספרות רפואית שפורסמה לאחרונה בירחון הרפואי CHEST עולה כי תרופות ספציפיות, נוגדות שיעול ומכייחות, לא נבדקו בילדים, ובמקרים אחדים אף נמצאו יעילות כמו תרופת דמה (אינבו, פלצבו). יש לציין כי ההמלצה ניתנה בעיקר מכיוון שהתרופות לא נבדקו, ולא בשל בדיקות מדעיות שהוכיחו באופן משכנע שהן אינן עובדות.

הסיבה השנייה להמלצת מנהל התרופות והמזון היא שלושה דיווחים על מות ילדים שנטלו תרופות נוגדות צינון ממשפחת ה- פסאודואפדרין ודקסטרומתורפאן. בדמם של ילדים אלו נמצאה רמה גבוהה מאוד, עד כדי רעילות, של התרופות שנטלו. אולם יש לציין שמיליוני ילדים נוטלים תרופות אלו מבלי שיאונה להם כל רע.

כדאי לעשות קצת סדר בבלבול:

תרופות נוגדות חום כמו פאראצטאמול ונוגדי דלקת לא סטרואידיים (מלבד אספירין) יעילים להפחתת חום ולהפחתת כאב ולא נמצא שהם אינם בטוחים בילדים. באלה ניתן להמשיך להשתמש כמו קודם.

אם רוצים להקל על ילד עם נזלת, ניתן להשתמש בבטחה בטיפות המכילות מי מלח או במכשיר אדים. אם צריך להשתמש במכווץ כלי דם או בנוגד היסטמין, מומלץ להיוועץ ברוקח או ברופא הילדים לגבי המינון המתאים.

במתן תרופות, יש להשתמש בכפית המדידה המצורפת להן. אין להשתמש במינון גבוה מן המינון המומלץ בלא הוראה מפורשת של הרופא.

אם הילד סובל מחום הגבוה מ-39 מעלות או שמצבו אינו משתפר או אף מחמיר, יש לפנות לרופא ילדים.

יש להמשיך לעקוב אחר המידע המתפרסם באינפומד ובאתרים אחרים.

ד"ר איציק לוי
מומחה במחלות זיהומיות

[21/10/2007]

פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת רנטגן רינת 13/09/2019 08:42
  • שלום, בבדיקת רנטגן של בן 5 נמצא שבשדות הריאה: הצללה עדינה על רקע שדה ריאה ימנית. : חשד לתסני דלקתי מימי. מזה כשבוע מתנשף , כחכוח בגרון , גרד באף . בחודש האחרון לסירוגין מתנשף , לעיתים יש בחילה וכאבי בטן, מתקשה בריצה ובפעילות גופנית . האם אנטביוטיקה תפתור את הבעיה? תודה.

  • + הוסף תגובה
גיוס עם אסטמה בדרך לקרבי 21/08/2019 11:09
  • תמיד הייתי מטופל במשאפים ואני מנסה להפסיק כדי להתגייס קרבי. האם אני מזיק לריאות אם אני לא מרגיש בשום החמרה או סימנים בעיתיים?

  • + הוסף תגובה
שימוש ממושך בסטירואידעם ליאור 28/07/2019 19:03
  • שלום, ביתי בת שנה ו5 חודשים סובלת מרשרושים חוזרים בריאות. לכן אנחנו נותנים לה משאפי ונטולין וקוואר בהנחיית הרופא לתקופה ממושכת. כתוצאה מכך היא סובלת מעצבנות, אנרגיות מוגזמות ונראה לנו שזה ממש משגע אותה. האם יש טיפול חלופי אחר שניתן להשתמש בו במקום הסטרואידים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!