בעקבות אזהרות ה-FDA בדבר מתן תרופות נגד הצטננות לילדים

בעקבות אזהרות ה-FDA בדבר מתן תרופות נגד הצטננות לילדים
כתבה פרסומית כתבת חסות


ביומיים האחרונים התפרסם כי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) המליץ לא להשתמש בתרופות נוגדות צינון ללא מרשם בפעוטות ובילדים מתחת גיל שש שנים. מדוע דווקא עכשיו, דווקא עם בוא החורף?

המלצה זו זורעת מן הסתם הרבה בהלה ובלבול בקרב ההורים. להמלצת מנהל התרופות והמזון יש שתי סיבות עיקריות:

הראשונה היא שמסקירת ספרות רפואית שפורסמה לאחרונה בירחון הרפואי CHEST עולה כי תרופות ספציפיות, נוגדות שיעול ומכייחות, לא נבדקו בילדים, ובמקרים אחדים אף נמצאו יעילות כמו תרופת דמה (אינבו, פלצבו). יש לציין כי ההמלצה ניתנה בעיקר מכיוון שהתרופות לא נבדקו, ולא בשל בדיקות מדעיות שהוכיחו באופן משכנע שהן אינן עובדות.

הסיבה השנייה להמלצת מנהל התרופות והמזון היא שלושה דיווחים על מות ילדים שנטלו תרופות נוגדות צינון ממשפחת ה- פסאודואפדרין ודקסטרומתורפאן. בדמם של ילדים אלו נמצאה רמה גבוהה מאוד, עד כדי רעילות, של התרופות שנטלו. אולם יש לציין שמיליוני ילדים נוטלים תרופות אלו מבלי שיאונה להם כל רע.

כדאי לעשות קצת סדר בבלבול:

תרופות נוגדות חום כמו פאראצטאמול ונוגדי דלקת לא סטרואידיים (מלבד אספירין) יעילים להפחתת חום ולהפחתת כאב ולא נמצא שהם אינם בטוחים בילדים. באלה ניתן להמשיך להשתמש כמו קודם.

אם רוצים להקל על ילד עם נזלת, ניתן להשתמש בבטחה בטיפות המכילות מי מלח או במכשיר אדים. אם צריך להשתמש במכווץ כלי דם או בנוגד היסטמין, מומלץ להיוועץ ברוקח או ברופא הילדים לגבי המינון המתאים.

במתן תרופות, יש להשתמש בכפית המדידה המצורפת להן. אין להשתמש במינון גבוה מן המינון המומלץ בלא הוראה מפורשת של הרופא.

אם הילד סובל מחום הגבוה מ-39 מעלות או שמצבו אינו משתפר או אף מחמיר, יש לפנות לרופא ילדים.

יש להמשיך לעקוב אחר המידע המתפרסם באינפומד ובאתרים אחרים.

ד"ר איציק לוי
מומחה במחלות זיהומיות

[21/10/2007]

פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיות בליעה וחנק תינוק מלי 23/09/2020 21:24
  • הי, בני בן שבעה חודשים מאז שנולד אני רואה שקשה לו לאכול הוא אוכל לאט ומשמיע קולות של מציצה מהבקבוק רופאי הילדים טוענים שהכל בסדר וזה נורמלי אבל - כבר מספר פעמים שהבאתי לו מוצקים גזר ממש מרוסק והוא נחנק והכחיל עד שהוצאיתי לו באון ידי מהלוע את האוכל מה עלי לעשות בכזה מצב ? מה זה יכול להיות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
התעייפות במאמץ לי 11/09/2020 21:08
  • ילד בן 10 עם אסטמה של עונות המעבר שמתחיל בשיעול נבחני שמטופל באינהלציות לפעמים סטרואידים ולפעמים בטנזול תמיד מתעייף בריצה או חוג כדורסל מתנשף.מה צריך לבדוק ?

  • + הוסף תגובה
אספרציה אילנה 13/08/2020 04:05
  • האם אספרציה וקנה הקדים לוושט זה אותו דבר? אפשר להסבי את ההבדל של השניים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!