צורת תא הזרע היא האינדיקטור הטוב ביותר לפוריות הגבר

מחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" מגיע למסקנה שצורת תא הזרע היא המדד הטוב ביותר לפוריות הגבר.
כתבה פרסומית כתבת חסות


לזוג אחד מתוך שישה יש בעיות פוריות, כששליש מהן מיוחסות לבעיות פוריות של הגבר. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מגדיר תוצאות בדיקת הזרע כתקינות אם נוזל הזרע מכיל 20 מיליון תאי זרע במיליליטר ולפחות מחציתם נעים באופן תקין. לגבי תקינות הצורה של תא הזרע, הקריטריונים השתנו במשך השנים. דובר על 50%, אחר כך על 30%, ולמעשה אין הגדרה ברורה.

ד"ר דיויד גוזיק, מנהל המחלקה לגינקולוגיה ומיילדות במרכז הרפואי של אוניברסיטת רוצ'סטר בארה"ב, יחד עם רופאים משבע אוניברסיטות אחרות, בדקו את תאי הזרע של 765 גברים מזוגות לא פוריים ו-696 גברים מזוגות שהצליחו להגיע להפרייה ולהתעברות.

במחקר נמצא שסיכויי הגבר להיות פורה גבוהים ביותר כאשר נוזל הזרע מכיל 48 מיליון תאי זרע למיליליטר, 63% מהם בעלי תנועתיות תקינה וליותר מ-12% מהם צורה תקינה. 

בדיקת הזרע מאפשרת לבחון את צורת תא הזרע

בדיקת זרע מאפשרת לבחון את צורת תא הזרע, שהיא האינדיקטור האמין ביותר לגבי פוריות הגבר


הגבר לא יהיה פורה אם יש לו פחות מ-13.5 מיליון תאי זרע למיליליטר, פחות מ-32% בעלי תנועתיות תקינה, ופחות מ-9% בעלי צורה לא תקינה. לתא זרע בעל צורה תקינה יש ראש סגלגל וזנב דמוי שוט.

למרות שההפרש של 3% בין מספר התאים עם צורה תקינה לבין תאים עם צורה לא תקינה הוא קטן, מספר זה נמצא כאידיקטור האמין ביותר לגבי פוריות הגבר.

עם זאת, יש לציין שגברים רבים הצליחו להביא ילדים לעולם למרות "תת-פוריות", ואילו אחרים בעלי זרע תקין לא הצליחו.

ממשיכים לדבר על זה בפורום פוריות הגבר


פורומים סקירת מערכות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סקירה מכוונת רונית 25/10/2020 18:38
  • שלום דקטור. נשלחתי לסקירה מכוונת לאחר שבסקירה המוקדמת הרופא ראה בצקת סביב הגולגלת 23 ממ. כשהגעתי לסקירה המכוונת נאמר לי שנעשתה טעות וזה לא 23 אלה 2.3 ממ. האם 2.3 זה בטווח הנורמל זה בסדר..? או שזה עדיין יכול להעיד על מום בלב או תסמונת נאנן או שבגלל השקיפות עורפית יצאה 3 עדיין יש סיכוי לתסמונת הזאת? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
חלבון עוברי וסקירה ראשונה ענת 19/10/2020 12:29
  • היי עשיתי שקיפות וחלבון עוברי שניהם תקינים תוצאה בחלבון עוברי 1:8000 לפי גיל עם תוצאות הדם זה השקלול שקיפות יצא: 0.7 מ״מ הסקירה בשבוע 15 תקינה הכל תקין עשיתי אצל שני רופאים שניהם אמרו שהכל בסדר ושנפו רק שני מוקדים אקןגנים חדר שמאל . האם עליי להילחץ ? ולבצע מי שפיר ? יש לציין שהרופא שלי לא התרגש וטען שאין הצדקה למי שפיר כי החלבון ושאר הדברים תקינים מאוד בלבטים תודה ....

  • + הוסף תגובה
CIN 1 בהריון לין 16/10/2020 17:34
  • היה לי cin1 למשך שנה, לפני ההריון בוצעה בדיקה אחרונה ולא היה כלום אמרו לי רק לבצע מעקב כל חצי שנה. אני שבוע 27 וגילנו על בעלי קונדילומות חוזרות. הורדנו אותם. כשאמרתי לרופא נשים שלי הוא אמר לי לבצע שוב בדיקת קולפוסקופיה ושכנראה אצטרך לעבור ניתוח קיסרי. לא הבנתי בדיוק למה, מה הסיכונים לעובר ? והאם יש סיכוי שאלד בלידה טבעית. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
קולפוסקופיה פרופ' יגאל וולמן 17/10/2020 11:46
  • תלדי בקיסרי רק אם יש לך נגעים בתעלת הלידה עלייך לבצע הקולפוסקופיה ובכל מקרה זה לא הפורום הנכון עלייך לףפנות לפורום העוסק במיילדות וסיבוכי הריון

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!