כולסטרול טוב מול כולסטרול רע

לקראת יום הכולסטרול הלאומי החל ב 14.6, בואו לקרוא אודות הכולסטרול וללמוד על הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע
כתבה פרסומית כתבת חסות


בתחום התזונה והבריאות, המאה ה-21 תיזכר בזכות המאבק בעודף משקל, קרי השמנת יתר בכלל, ומאבק ברמת הכולסטרול בפרט. ממשלות וארגוני בריאות שונים מודעים לסיכונים שיש לרמת כולסטרול גבוה מבחינת האדם, ופועלים כדי להעביר מסר זה לאזרחים. אך האמת היא שכפי שיש כולסטרול רע, כך יש כולסטרול טוב. בעוד שאחד צריך להיות נמוך, השני צריך להיות גבוה.

כולסטרול הוא תרכיב של תרכובת אורגנית המצוייה בקרום תאי הגוף. הוא מחולק לשתי קבוצות. הכולסטרול האנדגוני, שמיוצר על ידי הכבד ומכיל שבעים אחוז מרמת הכולסטרול בגוף. במקביל, קיים הכולסטרול האקסגוני, אשר מגיע אל הגוף מן המזון שהאדם צורך והוא מכיל שלושים אחוז מרמת הכולסטרול בגוף.

כולסטרול הוא חומר שומני. הוא מצוי בדם ברקמות ובקרום תאי הגוף. הוא מאפשר ייצור הורמוני מין, סטרואידים, מלחי מרה וויטמינים שונים, דוגמאת ויטמין D. כמו כן, הוא תורם להעברת השומנים בדם. מאחר והכולסטרול הינו שומני הוא איננו מתמוסס בדם. על מנת שהוא יכול לעבור במחזור הדם, הוא נעטף בליפופורוטאינים.

כאן למעשה נכנסת לתמונה החלוקה בין שני סוגי הכולסטרול. יש שני סוגים, סוג אחד הואLow Density Lipoprotein (LDL) וסוג שני הוא High Density Lipoprotein (HDL). ככל שעולה רמת ה-LDL, כך יש סיכון שהכולסטרול ישקע בדפנות העורקים, מאחר ואיננו יכול להיות מומס בדם.ישנה הופעה של פלאק אטרומאטוטי. 

ה-LDL מוביל את הכולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף. כאשר יש עודף בכולסטרול נוצרת השקיעה בדם וכך הגוף סובל מן ממחלות של כולסטרול גבוה. לכן שמו, הכולסטרול רע.

לעומתו, ה-HDL מסייע בהרחקת הכולסטרול מהדם, ומקטין בכך את יכולת שקיעתו בכלי הדם. ה-HDL מוביל כולסטרול אל הכבד ומשם החוצה, על כן הוא נחשב כולסטרול טוב.

רמת כולסטרול גבוה מעלה את הסיכון של הגוף לחלות במחלת עורקים כלילית, מצב רפואי בו פחות דם מגיע אל הרקמות, הדם סובל מחוסר חמצן מה שיכול לגרום להתקף לב או אירוע מוחי. כמו כן, הגוף יכול לחלות במחלות לב שונות ורמת הסיכון שלו לחלות בהתקף לב עולה. על כן יש להקפיד על דיאטת כולסטרול ואורח חיים ספורטיבי.

ערכי הנורמה של כולסטרול, בין אם זה כולסטרול טוב או כולסטרול רע תלויים במין המטופל, גילו ומצבו הרפואי. אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון מבחינת רמת כולסטרול גבוה הינם מעשנים כבדים, בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב, אנשים שאינם נוטים לעשות פעילות ספורטיבית או חולים במחלות שונות. 

למשל, חולים בסוגים שונים של מחלות לב וסוכרת צריכים להקפיד על רמת LDL נמוכה מ-100mg/dl, בעוד אחרים בקבוצת הסיכון צריכים לשמור על רמת LDL נמוכה מ-130 mg/dl. אנשים שלא נמצאים בשום קבוצת סיכון צריכים לשמור על רמת LDL של 160 mg/dl.

רמת ה-HDL הינה שונה בין גברים לנשים, כאשר אצל הנשים הרמה תהיה גבוהה יותר מזו של הגברים. עליהם להקפיד שרמת ה-HDL שלהם תהיה סביב ה 40 mg/dl. במידה וכך יהיה, אזי שהם מרחיקים כולסטרול רע מהגוף, והגוף מתרחק מהסכנה לחלות בטרשת עורקים או ללקות בהתקפי לב.

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרד טורדני בלי פריחה בגיל 92 דבורי 24/09/2020 00:14
  • אבי היה מאושפז במשך 4 חודשים ( 2 ניתוחים שונים+תקופת שיקום). בשבועות האחרונים לאשפוזו החלה להתפתח תופעת גרד בעיקר בפלג הגוף העליון, ללא פריחה, שמטריפה אותו ומחבלת באיכות חייו. אנחנו אובדי עצות, והוא מסכן. שאיפתו להחלים מהתקופה הארוכה בה אושפז, אך הגרד הזה איננו מרפה . בבקשה עצתך .

  • + הוסף תגובה
RAST ותרסיס לאף אאא 23/09/2020 19:53
  • נשלחתי לבדיקת RAST לנשאפים בשל חשד לאלרגיה, למרות תבחין עורי שלילי. מאידך, רופא אאג רשם לי רינולסט (תרסיס אנטיהיסטמיני לשימוש מקומי באף). האם צריכים להפסיק תקופה לפני ה - RAST או שזה רק במקרה של אנטיהיסטמינים בבליעה? תודה

  • + הוסף תגובה
תופעות לוואי מאיה 23/09/2020 09:20
  • שלום דוקטור, דופרוספאן מאוד עזר לי להשבת חוש ריאח במשך חודש וחצי. שמעתי שיש התמכרות ותופעות לוואי לסטרוידים. שאלה- אחרי כמה זמן אפשר לקחת עוד זריקה של דיפרוספאן, כדי להפחית זיכוי לצופעות והתמכרות? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!