כולסטרול טוב מול כולסטרול רע

לקראת יום הכולסטרול הלאומי החל ב 14.6, בואו לקרוא אודות הכולסטרול וללמוד על הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע

כתבה פרסומית כתבת חסות

בתחום התזונה והבריאות, המאה ה-21 תיזכר בזכות המאבק בעודף משקל, קרי השמנת יתר בכלל, ומאבק ברמת הכולסטרול בפרט. ממשלות וארגוני בריאות שונים מודעים לסיכונים שיש לרמת כולסטרול גבוה מבחינת האדם, ופועלים כדי להעביר מסר זה לאזרחים. אך האמת היא שכפי שיש כולסטרול רע, כך יש כולסטרול טוב. בעוד שאחד צריך להיות נמוך, השני צריך להיות גבוה.

כולסטרול הוא תרכיב של תרכובת אורגנית המצוייה בקרום תאי הגוף. הוא מחולק לשתי קבוצות. הכולסטרול האנדגוני, שמיוצר על ידי הכבד ומכיל שבעים אחוז מרמת הכולסטרול בגוף. במקביל, קיים הכולסטרול האקסגוני, אשר מגיע אל הגוף מן המזון שהאדם צורך והוא מכיל שלושים אחוז מרמת הכולסטרול בגוף.

כולסטרול הוא חומר שומני. הוא מצוי בדם ברקמות ובקרום תאי הגוף. הוא מאפשר ייצור הורמוני מין, סטרואידים, מלחי מרה וויטמינים שונים, דוגמאת ויטמין D. כמו כן, הוא תורם להעברת השומנים בדם. מאחר והכולסטרול הינו שומני הוא איננו מתמוסס בדם. על מנת שהוא יכול לעבור במחזור הדם, הוא נעטף בליפופורוטאינים.

כאן למעשה נכנסת לתמונה החלוקה בין שני סוגי הכולסטרול. יש שני סוגים, סוג אחד הואLow Density Lipoprotein (LDL) וסוג שני הוא High Density Lipoprotein (HDL). ככל שעולה רמת ה-LDL, כך יש סיכון שהכולסטרול ישקע בדפנות העורקים, מאחר ואיננו יכול להיות מומס בדם.ישנה הופעה של פלאק אטרומאטוטי. 

ה-LDL מוביל את הכולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף. כאשר יש עודף בכולסטרול נוצרת השקיעה בדם וכך הגוף סובל מן ממחלות של כולסטרול גבוה. לכן שמו, הכולסטרול רע.

לעומתו, ה-HDL מסייע בהרחקת הכולסטרול מהדם, ומקטין בכך את יכולת שקיעתו בכלי הדם. ה-HDL מוביל כולסטרול אל הכבד ומשם החוצה, על כן הוא נחשב כולסטרול טוב.

רמת כולסטרול גבוה מעלה את הסיכון של הגוף לחלות במחלת עורקים כלילית, מצב רפואי בו פחות דם מגיע אל הרקמות, הדם סובל מחוסר חמצן מה שיכול לגרום להתקף לב או אירוע מוחי. כמו כן, הגוף יכול לחלות במחלות לב שונות ורמת הסיכון שלו לחלות בהתקף לב עולה. על כן יש להקפיד על דיאטת כולסטרול ואורח חיים ספורטיבי.

ערכי הנורמה של כולסטרול, בין אם זה כולסטרול טוב או כולסטרול רע תלויים במין המטופל, גילו ומצבו הרפואי. אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון מבחינת רמת כולסטרול גבוה הינם מעשנים כבדים, בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב, אנשים שאינם נוטים לעשות פעילות ספורטיבית או חולים במחלות שונות. 

למשל, חולים בסוגים שונים של מחלות לב וסוכרת צריכים להקפיד על רמת LDL נמוכה מ-100mg/dl, בעוד אחרים בקבוצת הסיכון צריכים לשמור על רמת LDL נמוכה מ-130 mg/dl. אנשים שלא נמצאים בשום קבוצת סיכון צריכים לשמור על רמת LDL של 160 mg/dl.

רמת ה-HDL הינה שונה בין גברים לנשים, כאשר אצל הנשים הרמה תהיה גבוהה יותר מזו של הגברים. עליהם להקפיד שרמת ה-HDL שלהם תהיה סביב ה 40 mg/dl. במידה וכך יהיה, אזי שהם מרחיקים כולסטרול רע מהגוף, והגוף מתרחק מהסכנה לחלות בטרשת עורקים או ללקות בהתקפי לב.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אקו לב ורד 12/11/2019 15:26
 • שלום רב, בבדיקת אקו לב שביצעתי נרשמו הערכים הבאים: אי ספיקה מיטרלית מינימלית אי ספיקה טריקוספידלית מינימלית הלחץ הסיסטולי בעורק הריאה תקין מוערך בכ 25 ממ"כ נמצא תפליט פריקרדיאלי בכמות מזערית. מה הבדיקה אומרת,האם יש סיבה לדאגה?

 • + הוסף תגובה
אקו טלי 12/11/2019 18:48
 • סהכ הבדיקה ללא ממצאים פתולוגיים משמעותים - דלף קל ( המכונה בעגה שלנו אי ספיקת המסתם ) של המסתמים . כמו גם נוזל קטן בקרום הלב ( פריקד) הם ממצאים שכיחים ועל פי רב ללא משמעות קלינית

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה ופעימות מקדימות כל היום ל 18/10/2019 10:05
 • שלום,בשנה האחרונה סובלת מפעימות מקדימות שנמצאו בבדיקת הולטר לפני כמה חודשים (1429 ביממה), בחודש האחרון זה מאוד החמיר, אני מרגישה את זה כל יום הרבה מהיום. ואני מרגישה גם כאב נקודתי בחזה שלא עובר. אני בת 32, רגועה מטבעי ולא נמצאת בתקופת לחץ, לא עצבנית, עושה פעילות גופנית באופן סביר. נתנו לי בדיקת אקו לב וארגומטריה ושתיהן יצאו תקינות חוץ מקפיצה של הלב ל160 אחרי 3 דקות שהפתיעה אותי מאוד כי לא עשיתי שום מאמץ ואני רגילה ללכת כל יום הרבה ומהר. איזה עוד בדיקות אני יכולה לעשות? אני מרגישה שמשהו לא תקין וכל מה שהקרדיולוגית אמרה לי זה שהיא יכולה לתת לי תרופה לדכא את זה, ולא התייחסה לטענה שלי על החמרה וכאבים.אני לא מעוניינת להשתיק סימפטומים, הסימפטום הוא לא מה שמטריד. לאן עוד אפשר לגשת?

 • + הוסף תגובה
דפיקות לב טלי 18/10/2019 14:08
 • התלונה שכיחה העובדה שעברת בירור והוא תקין מרגיעה ממליצה שתנהגי כעצת הרופא/ה המטפל

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר הפרשים לירון 04/10/2019 16:47
 • בת 30 בריאה. בימים האחרונים מרגישה את הדופק מהיר. במדידות ביתיות. בשכיבה 80 בערך בישיבה עד 90 פעימות. בעמידה בסביבות 110. למה בעמידה זה עולה עוד? אציין שאני גם מתעוררת בבוקר פותחת את העיניים עוד לא יורדת מהמיטה והדופק מהיר. יש עליי עייפות מצטברת ועומס נפשי. ניגשתי לרופא משפחה שבדק לחץ דם היה תקין בדק את הלב עם סטטוסקופ והכל היה תקין. אמר לנסות לקחת ולריאן. מה דעתך המקצועית תודה

 • + הוסף תגובה
דופק טלי 04/10/2019 19:36
 • איני רואה ממצא מסכן חיים בתאור שנתת - ניתן לערוך בירור אצל רופא המשפחה לרבות בדיקה גופנית : בדיקות דם ואקג

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!