האם אכילת שוקולד עשויה למנוע רעלת הריון?

מחקר מדעי חדש ומרתק שנערך במשך 4 שנים במרכז לאפידמיולוגיה של אוניברסיטת ייל בארצות הברית, בדק את הקשר שבין צריכת שוקולד לבין רעלת הריון.

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 11/09/2019
אמא שלי תמיד אמרה, "אישה בהריון צריכה לקחת כל לילה קוביית שוקולד מתחת ללשון, לשינה ערבה ולצמיחת ולבריאות העובר". מחקרים מדעיים וספרות ענפה שפורסמו מאז, התריעו מפני אכילת שוקולד ופרטו את חסרונותיו. והנה דווקא עתה, בימים אלה ממש, החלו להתפרסם מאמרים שמזכירים את האמירה הישנה של אמא שלי.

במחקר מדעי חדש ומרתק שנערך במשך 4 שנים במרכז לאפידמיולוגיה של אוניברסיטת ייל בארצות הברית, בדק את הקשר שבין צריכת שוקולד לבין רעלת הריון. מסקנתם של החוקרים הייתה כי צריכת שוקולד במהלך ההריון מסייעת להורדת הסיכון להתפתחות רעלת הריון. במחקר המדעי השתתפו נשים שהיה להן הריון עם עובר אחד ושגויסו לטובת המחקר מ-56 מרפאות נשים וכן מ-15 מרפאות כלליות הקשורות עם 6 בתי חולים בקונטיקט ובמסצ'וסטס, ושילדו במהלך השנים 1996 עד 2000. בסך הכל נכללו באנליזה הסופית של המחקר כ-1,995 נשים שלגבי 1,681 מהן, ניתן היה לקבל, באמצעות מילוי מפורט של שאלונים ובאמצעות ראיונות אישיים, את רמת צריכת השוקולד האישית שלהן בכל מיני מאכלים ומשקאות כמו שוקו חם, עוגות, גלידה וכדומה במהלך השליש הראשון והשלישי של תקופת ההריון. החוקרים בדקו והשוו את הסיכון לרעלת הריון בין הנשים שהעידו על צריכת 5-1 מנות שוקולד בשבוע.

בנוסף בדקו החוקרים של אוניברסיטת ייל את חבל הטבור של התינוק שנחתך במהלך הלידה של הנשים שהשתתפו במחקר, ובקרב 1,611 מהן ניתן היה לקבוע את רמת אחד ממרכיבי השוקולד הנקרא תיאוברומין הנמצא ברקמות חבל הטבור. תיאוברומין הוא מרכיב ייחודי הנמצא בשוקולד שמקורו בצמח הקקאו ואינו דומה למספר מרכיבים המופיעים בקפה ונגזרותיו שמקורם בפולי הקפה. ממחקרים מדעיים קודמים, היה ידוע שככל שצריכת רמת התיאוברומין (באמצעות אכילה של שוקולד) גבוהה יותר, כך גבוהה רמתו בדם האם ובדם חבל הטבור.

מניתוח תוצאות המחקר עלה שיש קשר בין צריכת שוקולד של יותר מ-5 מנות בשבוע לבין ירידה בסיכוי לפתח לרעלת הריון. כמו כן נמצא יחס הפוך בין רמת התיאוברומין בחבל הטבור לבין רמת הסיכוי לרעלת הריון: ככל שרמת התיאוברומין הייתה גבוהה יותר, הסיכון לרעלת הריון היה נמוך יותר. אצל נשים שחלו ברעלת הריון, היתה רמת התיאוברומין בחבל הטבור נמוכה באופן משמעותי לעומת נשים שהיה להן הריון תקין.

החוקרים הסיקו כי התוצאות מצביעות על האפשרות שאכילה של שוקולד במהלך ההריון משפיעה על הפחתת הסיכון לחלות ברעלת הריון. כאשר נבדקה צריכת השוקולד באופן מעמיק יותר לאחר שקלול הממצאים עם משקל האישה, מספר ילדיה, מוצאה האתני, רמת ההשכלה שלה וכדומה, הסתמן קשר חיובי ברור בין צריכת השוקולד לבין הסיכוי לפתח רעלת הריון. התברר כי אכילת חמש מנות או יותר של שוקולד בשבוע מביאה לירידה של 60% בסיכוי לפתח לרעלת הריון לעומת צריכת מנה אחת של שוקולד בשבוע. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי הבינלאומי לאפידמיולוגיה היוצא ברחבי העולם.

חשוב לדעת כי שוקולד מכיל כ- 700 סוגים שונים של אנטי אוקסידנטים ממשפחת הפלאבנואידים ומשפחת התיאוברומינים, המעודדים יצירה של חומר הנקרא ניטראט אוקסיד, הגורם להרחבת כלי הדם. יש לו גם השפעה על מניעת יצירת קרישי דם ודלקות של כלי דם. התיאוברומינים מעודדים את פעילות הכליה והלב, וגם גורמים להרחבת כלי דם ומונעים דלקות והצטברות נוזלים.

במהלך המחקר מדדו החוקרים אוניברסיטת ייל את רמת הפלאבנואידים ואת רמת התיאוברומינים בדם האם ובדם חבל הטבור והצביעו קורלציה ברורה בין רמה גבוהה שלהם בדם לבין שכיחות נמוכה של רעלת הריון ביחס לאוכלוסיה שלא צרכה שוקולד. ממציאהם הוכיחו באופן חד-משמעי כי לתזונה יש השלכה ישירה ומיידית על הבריאות, ושהדבר בולט במיוחד בתקופת ההריון.

לאחרונה דווח בכנס מדעי שנערך באיטליה על מחקר נוסף שחיזק מאוד את ממצאי המחקר החוקרים מאוניברסיטת ייל, ואף הוסיף מימדים ביוכימיים נוספים על תפוקת לב האם וזרימת הדם בכלי הדם של האם.

אילנה גוטקין, מידענית רפואית בעלת תואר מוסמך במדעי החיים ובביוטכנולוגיה מאוניברסיטת קיימברידג' באנגליה הנמנית על צוות חברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס העוסקת במציאת שיטות לאבחון מוקדם של מחלות הריון ופיתוח דרכי טיפול למניעת התפתחותן.

Chocolate consumption in pregnancy and reduced likelihood of preeclampsia. Epidemiology. 2008 May;19(3):459-64.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18379424
[02/12/2008]

פורומים, שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זמן מחזור לא קבוע שירן 03/09/2019 02:13
  • היי שלום אני בת 20 וסובלת משחלות פוליציסטיות אובחנתי בגיל 18 ובהמלצת האינדוקרינולוג אני לוקחת גלוקומין 1 ביום לפעמים 2 ביום מחזור מופיע בהפרשים לא קבועים זה יכול להיות בין 30 ל 50 ימים האם אני יכולה לסדר את ההפרשים כדי שיגיע בהפרשים יותר קבועים? וכן האינדוקרינולוג אמר לי שאם אני מצליחה לסבול את הכדורים אז לקחת שתי כדורים ביום זה קצת עושה לי כאבי בטן האם יש עניין לקחת שתי כדורים ביום? אני רוצה לציין שירדתי כ 20 ק"ג כרגע יש לי BMI 25

  • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות ופוריות מעיין 27/08/2019 17:43
  • היי שלום, בעבר עקב מחזור לא סדיר כלל ופצעים וכאבי תופת עשיתי אולטרסאונד חיצוני בגיל 18 ואובחנו שחלות פוליציסטיות בנוסף להורמונים LH, FSH שהיו הפוכים מהערכים שצריכים להיות.לקחתי גלולות כעשור , ולקראת גיל 28 הפסקתי, כיום בתחילת שנות ה30 עדיין יש pms אך ההורמונים הסתדרו לבד, (אציין שאיני לוקחת תרופות כלל) נאמר שאין שחלות פוליציסטיות והמחזור סדיר (יחסית). האם יש אפשרות שנעלמה התופעה של השחלות הפוליציסטיות? ע"י איזו בדיקה ניתן לבררר ב100% שהשחלות תקינות? ומה לגבי פוריות האם יש איזושהי בדיקה שניתן לעשות? הבנתי ששחלות פוליציסטיות פוגמעות לעיתים בפוריות.. ומאחר והיה לי בעבר אני לא בטוחה מה זה אומר מבחינת הפוריות שלי. האם קיימת בדיקת פוריות בקופ"ח? (סבתא רבה שלי התחתנה בת 32, והתחילה להביא ילדים עד גיל 43 בערך, 7 סהכ) בנוסף יש הפרשות כרוניות עם ריח שאינן עוברות לא משנה אילו טיפולים בכדורים ונרות קיבלתי. מודה מאוד על תגובתכם.

  • + הוסף תגובה
פרימולוט נור יובל 01/08/2019 19:41
  • אובחנתי בעבר אצל רופא עם שחלות פוליציסטיות אך לא סיימתי את הברור הרפואי. מאז החלפתי רופא והרופאה החדשה נתנה לי לקחת פרימולוט נור למשך 10 ימים לקבל המחזור ואז לסדרה של בדיקות. הפסקתי לקחת את הכדורים ביום ראשון, נאמר לי כי אקבל מחזור תוך יומיים שלושה...היום כבר יום חמישי ואין שום תסמינים לקבלת וסת...האם זה תקין ? יש מה לדאוג?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!