//

התפתחות תינוקות - איך עוזרים לתינוק להתפתח

התפתחות תינוקות - איך עוזרים לתינוק להתפתח
כתבה פרסומית כתבת חסות


כל הורה אשר יש לו תינוק בבית רוצה שהוא יתחיל לזחול, ללכת ולדבר בשלב המיועד לכך לפי הספר, אם לא בשלב מוקדם יותר. אין ספק שהגאווה הגדולה של ההורים היא לספר לכולם כיצד הילד שלהם התחיל כבר ללכת, ואיך הוא אומר "אימא" או "אבא" בלי קושי.

אך לא תמיד המציאות היא כך. לכל תינוק יש סדר התפתחות משלו. לעיתים הוא אכן מתפתח לפי הספר או מוקדם ממנו, לעיתים הוא מתפתח קצת מאוחר יותר. כל תינוק מתפתח בזמנו. ההורים אינם יכולים להאיץ בו להתפתח מוקדם יותר, אך הם כן יכולים לעזור לו בכך. מאמר זה יסקור כמה מהדרכים כיצד הורים יכולים לעזור להתפתחות של תינוקם.

נביט תחילה על הקטגוריה התפתחות מוטורית. עד גיל שנה ילמד התינוק לזחול, לשבת, לעמוד ואף ללכת כאשר הוא נעזר בחפצים שונים בהם הוא ייאחז. ההורים שמביטים בהתפעלות בתינוקם עושה זאת יכולים לעזור לו לפתח יכולות מוטוריות אלו. תחילה, הם יכולים לשחק איתו משחקי זחילות. הם יזחלו איתו ולצידו או מולו, וכך הוא ירצה לזחול כמוהם או להגיע אליהם, מה שייאלץ אותו לזחול גם. בהמשך, כאשר ילמד לשבת או לעמוד, לא אחת הוא ייפול. חשוב שההורים לא ייכנסו לפאניקה ולא ימנעו ממנו זאת. הם יכולים להיות לצידו על מנת לוודא שאין הוא מסכן את עצמו, אך לא למנוע ממנו לעשות זאת.

התפתחות חשובה נוספת של התינוק, היא התפתחות קוגנטיבית. התינוק מתחיל בגיל חצי שנה ללמוד לקשר ולזהות צורות, חפצים וצבעים. על מנת לעזור לו בכך צריכים ההורים לשחק עמו משחקי דימיון שונים, משחקי זיהוי צבעים וצורות, להכיר לו חפצים שונים ולקנות לו צעצועים בהם הוא יכול להרכיב דברים שונים. חשוב מאוד לרכוש עבורו צעצועים שמתאימים לגילו, ולא צעצועים שמתאימים לילדים בוגרים יותר. עם צעצועים אלה הוא לא ידע מה לעשות, ישתעמם ורוב הסיכויים שלא יעשה איתם דבר.

התפתחות שפה היא ההתפתחות לה מחכים יותר מכל ההורים. התפתחות שפה היא גם ההתפתחות שבה ההורים יכולים לעזור לתינוק הכי הרבה. עד גיל שנה לערך משמיע התינוק הברות חסרות הקשר, ורק בגיל שנה הוא מתחיל לומר את המילים הראשונות שלו. אך עד אז יכול התינוק ללמוד שלל מילים שונות. הורים יכולים לעזור לו בכך באמצעות דיבור איתו כבר מרגע לידתו, השמעת מוזיקה, הקראת סיפורים. כמו כן גם חזרה על מילים שונות בלי הפסקה עוזרת, זאת על מנת שהתינוק יזהה אותן וילמד כיצד אומרים אותן.

חשוב מאוד לדעת, אין צורך לנסות לזרז את התפתחות התינוק דרך עצבים, כעס או צעקות. זה לא יעזור לתינוק ורק יגרום לו לבכות ולפחד. לתינוק יש דרכים משלו להתפתח, והוא יעשה זאת בזמן שלו ובקצב שלו.

חשוב מאוד לדעת, שכל תינוק מתפתח אחרת ובשלבים שונים. על כן, אין צורך לנסות לזרז אותו, ואין צורך לתהות, מדוע אם עזרתם לו כל כך להתפתח, הוא לא עושה את מה שאתם מצפים ממנו. ייתכן מאוד, שהוא לוקח את הזמן שלו ומחכה לרגע שלו.


פורומים מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות מעבדה Not detected יצחק 23/06/2020 09:03
  • שלום רב.. אני יודע שזה לא המקום המדוייק לשאול אבל לא מצאתי מקום אחר אשמח אם למרות זאת תענה לי. הבן שלי נחשף לחולה מאומת ועשה בדיקת קורונה והתשובה היא Not detected. האם יש הבדל בין Not detected לבין Negative?? אני שואל כי יתכן והוא עשה את הבדיקה סמוך מידי למועד החשיפה.. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
גזים בהתלקחות אסטמה הילי 22/05/2020 01:38
  • שלום, רציתי לדעת איזו תמונת גזים נראה בהתלקחות של אסטמה? בססת או חמצת נשימתית? אשמח לפירוט

  • + הוסף תגובה
אסטמה וקורונה מוריה 29/04/2020 18:06
  • שלום רב, בני בן 3 עם שקד שלישי מוגדל ואסטמה קלה. התקפי נשימה באים לידי ביטוי בעיקר בחודשי החורף. מתלבטת בשל החזרה לגן בגלל הרקע שלו. האם הנגיף יכול לפגוע בו יותר מאשר ילדים ללא היסטוריה נשימתית? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!